Aktualności / Wydarzenia

Rękopis „Romantyczności" w Muzeum Chopina w Warszawie

Wystawa „Narodziny polskiego romantyzmu” Jeden z najcenniejszych eksponatów ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL, rękopis ballady Adama Mickiewicza „Romantyczność”, można obejrzeć na wystawie „Narodziny polskiego romantyzmu” na wystawie w warszawskim Muzeum Fryderyka Chopina. Wystawa, zorganizowana w Roku Polskiego Romantyzmu, jest wyrazem hołdu dla dwóch wielkich twórców tej epoki – Chopina i Mickiewicza i będzie udostępniona do 24 lipca 2022.

W tym roku mija 200. rocznica  pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Wydarzenie to uznawane jest symbolicznie za początek epoki romantyzmu w Polsce i właśnie dlatego rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego. Muzeum Chopina przypomina o tym jubileuszu w wyjątkowy sposób, prezentując razem rękopisy dwu wielkich dzieł Chopina i Mickiewicza - fragmentu Ballady g-moll wielkiego kompozytora oraz ballady „Romantyczność” pióra jednego z wieszczów.  Dzieła zostały zestawione ze sobą nieprzypadkowo – łączy je gatunek ballady.

„Romantyczność”, opublikowana w 1822 roku w tomie „Ballady i romanse”, stanowi manifest romantycznego postrzegania świata, jest apoteozą ludowości, duchowości, przedstawia zjawiska nadprzyrodzone jako siłę, którą można dostrzec jedynie sercem. Prezentowany  na wystawie rękopis ballady pochodzi z Archiwum Filomatów, znajdującego się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Na kolekcję składa się 69 jednostek rękopiśmiennych obejmujących materiały do historii filomatów, korespondencję członków Towarzystwa oraz utwory poetyckie, w tym właśnie „Romantyczność”. Archiwalia związane z filomatami przetrwały czas rozbiorów i wojen światowych, ich część po II wojnie światowej udało się przewieźć z Wilna do Polski, gdzie znajdują się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej KUL oraz Muzeum Literatury w Warszawie.