Aktualności / Wydarzenia

„Solidarni z Ukrainą” - KULturalia 2022

Niezwykłe muzyczne emocje, ale także empatię i solidarność wobec ogarniętej wojną Ukrainy, przyniosły nam wszystkim tegoroczne Dni Kultury Studenckiej KULturalia 2022. Na wypełnionym gośćmi dziedzińcu KUL-u pod hasłem „Solidarni z Ukrainą” 13 i 14 maja wystąpili wspaniali muzycy - Ania Dąbrowska i Daria Zawiałow oraz Piotr Cugowski i zespół IRA. - Miło mi Was powitać w Lublinie, strasznie długa była ta przerwa, nie sądzicie? - retorycznie pytała Ania Dąbrowska, określana jako „pierwsza dama polskiego popu”. - W końcu, w końcu, w końcu - wołał ze sceny Piotr Cugowski.

Dni Kultury Studenckiej KULturalia 2022 powróciły po długiej przerwie spowodowanej pandemią. Tym razem, ze względu na dramatyczne wydarzenia za wschodnią granicą, po inwazji Rosji na Ukrainę, miały one specjalny charakter. Dwudniowa impreza była bowiem poświęcona uchodźcom z Ukrainy, o czym przypomniała ze sceny prorektor KUL ds. studentów, doktorantów i rozwoju dr hab. Beata Piskorska, która pierwszego dnia przywitała kilkuset studentów i mieszkańców Lublina, a drugiego dnia podziękowała osobom i instytucjom, m.in. lubelskim władzom samorządowym, za wspieranie KUL w niesieniu pomocy ukraińskim obywatelom.

- Państwa odzew na nasze prośby dotyczące pomocy uchodźcom był niesamowity - powiedziała prof. Beata Piskorska, przypominając też, że dochód z wydarzenia, które zorganizowały Uczelniany Samorząd Studentów KUL i Fundacja Rozwoju KUL, w części zostanie przeznaczony na wsparcie uchodźców z Ukrainy. Dodatkowo podczas wydarzenia władze uczelni, USS KUL i Fundacja Rozwoju KUL w tym samym szczytnym celu przekazały przedstawicielom władz Ukrainy czek opiewający na kwotę 25 tys. zł.

- My, jako ludzie, gromadzimy się wokół ważnych miejsc, wydarzeń, a także symboli i takim hasłem, wokół którego dziś się jednoczymy jest słowo „Człowiek”, bo dla człowieka esencją życia jest wolność. I ta wolność czasami musi być wyszarpywana, a w przypadku Ukrainy wyciągana gdzieś w okopach przez upór tych, którym przyszło o nią walczyć. Ale pamiętajmy, że nie ma wolności bez solidarności - podkreślił podczas pierwszego dnia KULturaliów wiceprezes Fundacji Rozwoju KUL mec. Tomasz Ośko, przypominając, że solidarnej postawy uczył na KUL - jako profesor filozofii i etyki - prof. Karol Wojtyła - papież Jan Paweł II.

- Wasza tutaj obecność jest manifestem tego, że człowiek może być obok człowieka, jeden obok drugiego, w warunkach pokoju, wolności i bezpieczeństwa - dodał mecenas, dziękując przy tym artystom i władzom KUL za decyzję przygotowania i organizacji koncertów.

Prorektor KUL, także pozostałym prorektorom uniwersytetu, a także przedstawicielom studentów i Fundacji Rozwoju KUL towarzyszyło również wielu reprezentantów m.in. miasta Lublina oraz władz samorządowych województwa lubelskiego. Wszyscy zgodnie podkreślili potrzebę niesienia pomocy uchodźcom z Ukrainy, a także potrzebę jednoczenia się wspólnoty - społeczności akademickiej Lublina - w tym trudnym dla Ukrainy, Polski, a także innych krajów Europy czasie.

Pierwszego dnia imprezy na scenie zaprezentowała się Ania Dąbrowska, która tegoroczne KULturalia rozpoczęła od piosenki „Trudno mi się przyznać”. Ta obdarzona wyjątkowym głosem i ogromną wrażliwością wokalistka, wielokrotna zdobywczyni Nagród Muzycznych „Fryderyk” jest znana z takich utworów jak „Nigdy więcej nie tańcz ze mną”, „Porady na zdrady (Dreszcze)" czy „Charlie, Charlie”, „Fryderyki”.

W piątkowy wieczór na dziedzińcu KUL wystąpiła również Daria Zawiałow, w której repertuarze znajdują się takie przeboje jak: „Malinowy chrust”, „Kundel bury” czy „Szarówka”. Artystka, która w przeszłości została nagrodzona m.in. prestiżową Europejską Nagrodę Muzyczną MTV, wystąpiła nie tylko w wyśmienitej kreacji, ale także w znakomitej formie. Towarzyszyli jej też świetni muzycy.

Mimo nieco deszczowej pogody publiczność świetnie się bawiła. W ruch poszły parasolki i przeciwdeszczowe kurtki i zabawa mogła potrwać do późnych godzin wieczoru. Na koncert przyszli nie tylko młodzi mieszkańcy Lublina, ale także starsze osoby, którym spodobała się idea wsparcia Ukrainy - nie tylko materialnego, ale także poprzez okazanie gestu solidarności wobec sąsiadów znad szerokiej wstęgi Dniepru.

W sobotę, 14 maja, wystąpił z kolei znany lubelskiej publiczności Piotr Cugowski, artysta o jednym z najciekawszych męskich głosów w Polsce, znany z zespołu Bracia, który tworzy z Wojciechem Cugowskim. Muzyka i głos Piotra Cugowskiego na najpiękniejszym dziedzińcu uniwersyteckim w Polsce na tyle spodobały się publiczności, że musiały być bisy.

W drugiej części koncertu wystąpili weterani polskiego rocka – zespół IRA. W przerwie między tymi koncertami dr Wojciech Wciseł, który jest pełnomocnikiem rektora ds. komunikacji i promocji KUL, przedstawił najważniejsze przedsięwzięcia uczelni, m.in. Bank Pomocy KUL, na rzecz uchodźców od pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę do chwili obecnej. To m.in. 20 transportów z darami do wielu ukraińskich miast m.in. do Lwowa, a także 5,5 tysiąca noclegów dla uchodźców w akademikach KUL w Lublinie i w Stalowej Woli. - To było i jest coś, co tak naprawdę jest największą wartością - dać ludziom dach nad głową - podkreślił dr Wojciech Wciseł, który szczegółowo opowiedział także o pomocy prawnej i psychologicznej oferowanej przez pracowników i wolontariuszy KUL na rzecz ukraińskich obywateli. 

 

***