Aktualności / Wydarzenia

Szachiści z KUL we Włoszech

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uczestniczył w prestiżowym Turnieju Szachowym „Alma Mater University Chess Tournament” w Bolonii, będąc jedyną uczelnią z Polski w zaszczytnym gronie 18 drużyn uniwersyteckich z całego świata. Wydarzenie miało miejsce w dniach 14–16 czerwca 2024 i zgromadziło 18 drużyn, w tym tak renomowane uczelnie jak Uniwersytet Yale, Uniwersytet Boloński oraz dwie drużyny z Uniwersytetu Cambridge. Miejsce rywalizacji – przepiękna, zabytkowa Biblioteka Uniwersytetu Bolońskiego – dodatkowo podkreśliło rangę tego wydarzenia.

Drużyna Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wystąpiła w składzie:

  • Konrad Szczygieł, trener sekcji szachowej
  • Aniela Piech, studiująca pedagogikę, I rok
  • Kacper Bilczewski, student prawa, V rok
  • Benjamin Kardis, studiujący psychologię, II rok

Zawody rozegrano w formule szwajcarskiej na dystansie 5 rund, przy tempie 45 minut plus 10 sekund bonifikaty czasowej po każdym posunięciu. Reprezentanci KUL – Mistrzowie Województwa Lubelskiego – po emocjonujących pojedynkach zanotowali zwycięstwo w jednym meczu, zremisowali dwa inne, a w dwóch spotkaniach musieli uznać wyższość swoich rywali. Uzyskane 4 punkty wystarczyły na zajęcie 14. miejsca w klasyfikacji końcowej.

Dla uczestników turnieju było to nie tylko sportowe wyzwanie, ale również okazja do zdobywania nowych doświadczeń, nawiązywania kontaktów oraz poznania uroków Bolonii, miasta z najstarszym uniwersytetem w Europie.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II dziękuje firmie Szachowo.pl za wsparcie finansowe i organizacyjne oraz organizatorom turnieju za zaproszenie i serdeczne przyjęcie.