Aktualności / Wydarzenia

Szef Służby Zagranicznej z wizytą na KUL

O priorytetach polskiej służby zagranicznej, w tym także o kreowaniu pozytywnego wizerunku Polski na świecie opowiadał na spotkaniu na KUL Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki. – Dyplomacja to nie jest wyłącznie sprawa gabinetów, zamkniętych miejsc, ale to jest sprawa nas wszystkich – podkreślił minister, który w latach 2016-2021 był ambasadorem RP w Wielkiej Brytanii.

Co więcej, ponieważ nasi przodkowie przekazali nam definicję państwa jako „Rzeczypospolitą”, czyli jako wspólnotę wolnych obywateli (...). Naszą siłą są wolni obywatele i dlatego pewna podstawowa wiedza dotycząca dyplomacji i kwestii międzynarodowych powinna być kluczowym elementem dla wychowania obywatelskiego mówił Arkady Rzegocki, dodając, że w pojęciu „dobrego obywatela” zawiera się zaangażowanie w sprawy publiczne oraz umiejętność szerszego myślenia, które nie ogranicza się wyłącznie do realizacji własnych interesów.

Ważnym elementem jest również dbałość o bezpieczeństwo Rzeczypospolitej, które siłą rzeczy rozgrywa się na arenie międzynarodowej – dodał.

Podczas spotkania ze studentami Szef Służby Zagranicznej podkreślił też, że polska dyplomacja jest jedną z najbardziej aktywnych na świecie i zachęcał do zainteresowania się pracą w dyplomacji, stażami, praktykami czy aplikacją dyplomatyczno-konsularną. – Polska jest dziś bardzo aktywnym członkiem NATO i Unii Europejskiej, co więcej posiadamy własną wizję UE i staramy się do niej przekonać naszych partnerów – mówił Arkady Rzegocki, zwracając także uwagę na możliwość pracy w organizacjach międzynarodowych; w jego ocenie brak polskiej perspektywy w organizacjach międzynarodowych jest niezwykle kosztowny dla naszego kraju.

Szef Służby Zagranicznej w swoim wykładzie wskazał także na republikańskie korzenie polskiego dziedzictwa, które dobrze ujawniają się w sytuacjach kryzysowych, tak jak ostatnio w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Ocenił też, że obywatele Polski są odporni na codzienną dezinformację szerzoną przez Moskwę. Możemy z dumą powiedzieć, że Rosjanom jest trudniej w Polsce, dlatego że jesteśmy w dużej mierze uodpornieni na część kłamstw – mówił Arkady Rzegocki, wyjaśniając, że wynika to z dziejów Polski, w przeszłości atakowanej przez Rosję.

Im więcej wiedzy, im więcej świadomych obywateli, którzy nie powtórzą, np. w mediach społecznościowych, jakiejś informacji bez sprawdzenia jej, dwukrotnie gdzieś indziej, to jest rzecz niezwykle ważna, zwłaszcza we współczesnym świecie – dodał.

Minister pozytywnie też ocenił polską dyplomację, m.in. ze względu na dobrą współpracę centralnych ośrodków władzy jak MSZ z instytucjami i organizacjami pozarządowymi, co w efekcie przekłada się na coraz większą rozpoznawalność Polski na świecie. Sukces w tym obszarze był szczególnie ważny po okresie PRL-u, gdy Polska nie była samodzielna w przedstawianiu światu własnej perspektywy.

***

Dr hab. Arkady Rzegocki – jak informuje MSZ – jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, politologiem zajmującym się polską i angielską myślą polityczną, a także zagadnieniami racji stanu i soft power. Studiował m.in. na University College Dublin, prowadził badania m.in. w Denver, Oksfordzie, Cambridge, Londynie, Florencji, pracował jako Visiting Scholar w Sidney Sussex College na Uniwersytecie w Cambridge.

Jako ambasador RP w Wielkiej Brytanii działał na rzecz promocji wiedzy o Polsce w Wielkiej Brytanii zarówno wśród Polaków, jak i Brytyjczyków, a szczególnie w angielskim świecie akademickim. W latach 2011-16 był profesorem Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie w Londynie, był również pomysłodawcą i pierwszym kierownikiem Polskiego Ośrodka Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie, który działał od 2011 r. W 2014 r. został członkiem Rady Miasta Krakowa, gdzie przewodniczył Komisji Innowacji i Funduszy Europejskich.

Arkady Rzegocki był również członkiem wielu organizacji akademickich i obywatelskich, między innymi EpsNet, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Ośrodka Myśli Politycznej oraz Klubu Jagiellońskiego.