Aktualności / Wydarzenia

Szukając wspólnych wartości – studentki KUL z nagrodą w międzynarodowym konkursie

Studentki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II – Kamila Majchrzak, Sviatlana Konan oraz Julia Sroczyk zajęły III miejsce w konkursie „Przeszłość i teraźniejszość – w poszukiwaniu wspólnych wartości”. Konkurs organizowało Miasto Lublin wraz z Stowarzyszeniem Wspierania Partnerstwa Münster-Lublin.

W piątek, 15 grudnia br. w sali sesyjnej lubelskiego Ratusza odbyło się uroczyste wręczenie nagród. Spośród zgłoszonych 18 prac konkursowych jury przyznało III miejsce studentkom KUL – Kamili Majchrzak, Sviatlanie Konan i Julii Sroczyk za reportaż filmowy pt. „Wypełnić pustkę”. W nagrodę dziewczyny wraz z pozostałymi laureatami – uczniami szkół ponadpodstawowych i uczelni z terenu Lublina – odwiedzą Münster w Niemczech, miasto partnerskie Lublina.

Kamila i Sviatlana studiują filologię germańską (I rok II stopnia), zaś Julia dziennikarstwo i komunikację społeczną (I rok II stopnia). Zdobyte podczas studiów na KUL umiejętności oraz zainteresowania dziewczyn kulturą Niemiec przyczyniły się do realizacji reportażu filmowego pt. „Wypełnić pustkę”. W pracy konkursowej zaprezentowały działalność Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, o której opowiadał wicedyrektor placówki, Witold Dąbrowski. Jak zaznaczają autorki pracy – W naszym reportażu chciałyśmy ukazać niezwykłe miejsce na mapie Lublina, jakim jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. Jego działalność zainspirowała nas do zgłębiania polsko-żydowskiej historii Lublina – niepodważalnego dziedzictwa kulturowego naszego miasta.

Konkurs „Przeszłość i teraźniejszość – w poszukiwaniu wspólnych wartości” realizowany był w ramach projektu „Pamięć Zachodu, pamięć Wschodu – w poszukiwaniu wspólnych wartości europejskich”. Jego głównym celem było wzmocnienie dialogu międzykulturowego i wartości europejskich, które dostrzegalne są w historii i kulturze Lublina oraz Münster. Motywem przewodnim prac konkursowych były miejsca, historie, ludzie, którzy utożsamiają się z wartościami, jakie reprezentują idee Znaku Dziedzictwa Europejskiego. Miasto Lublin – jako dziedzictwo idei Unii Lubelskiej – został uhonorowany ZDE w 2015 r.