Aktualności / Wydarzenia

Teologia KUL w dwójce najlepszych

qs_wurankings Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet Jagielloński jako pierwsze z polskich uniwersytetów znalazły się w rankingu QS World University Rankings by Subject 2025 w kategorii Teologia, Duchowość i Religioznawstwo (Thelogy, Divinity and Religion). To jeden z najbardziej prestiżowych rankingów na świecie, oceniający 1747 uczelni z całego świata.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II trafił na tę listę rankingową po raz pierwszy i to od razu obok UJ. W kategorii Teologia znalazł się w przedziale 101-150 listy rankingowej.  Ale nie tylko to jest znaczące.  – Ranking szczególnie docenił wyniki badań naukowych prowadzonych przez pracowników Wydziału Teologii, publikowane w renomowanych czasopismach indeksowanych w bazie Scopus i cytowane przez innych naukowców na świecie – podkreśla  rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski. – Nasi naukowcy w kategorii publikacji wiodą tu prym - dodaje.

Zestawienie QS World University Rankings by Subject 2025 uwzględnia 55 dyscyplin naukowych podzielonych na pięć obszarów: nauk humanistycznych i sztuki, inżynierii i technologii, nauk przyrodniczych, nauk ścisłych oraz nauk społecznych i o zarządzaniu.

Pod uwagę brano m.in. opinie na temat uczelni wśród akademików (badanie ankietowe obejmujące 130 tys. nauczycieli akademickich) i pracodawców (75 tys. ankietowanych), cytowalność (na podstawie bazy Elsevier Scopus), wskaźnik Hirscha oraz IRN (International Research Network), który ocenia uczelnie na arenie międzynardowej.

Tegoroczny ranking jest największy w historii, obejmuje ponad 1700 uniwersytetów w 105 systemach szkolnictwa wyższego. Stany Zjednoczone są najbardziej reprezentowanym krajem lub terytorium, z 197 sklasyfikowanymi instytucjami, a następnie Wielka Brytania z 90 i Chiny kontynentalne z 71.