Aktualności

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia za 2022Decyzją Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego laureatami Nagrody im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia za rok 2022 zostali: biskup pomocniczy Diecezji Charkowsko-Zaporoskiej Jan Sobiło oraz wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski. Uroczystość wręczenie nagród odbędzie się 18 kwietnia 2023 r. o godz. 14.30 w Kolegium Jana Pawła II, aula C-1031. Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia jest przyznawana przez Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego od 2017 roku za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, zawodowe bądź organizacyjne mające na celu szerzenie zasad katolickich zgodnie z zasadą Deo et Patriae. W gronie jej dotychczasowych laureatów są m.in. m.in.: kard. Gerhard Ludwig Müller, abp Marek Jędraszewski, abp Andrzej Dzięga, abp Jan Romeo Pawłowski, marszałek Marek Jurek, mec. Stefan Hambura, prof. Peter Raina, prof. Przemysław Czarnek. Decyzją Zarządu Stowarzyszenia Nagrodę za rok 2022 otrzymają bp Jan Sobiło oraz wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

Bp Jan Sobiło jest absolwentem Wydziału Teologii KUL oraz lubelskiego seminarium duchownego. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Bolesława Pylaka. W 1991 r. wyjechał na Ukrainę, gdzie początkowo pracował w diecezji kamieniecko-podolskiej, a następnie charkowsko-zaporowskiej, angażując się odbudowę i rozwój struktur duszpasterskich na wschodniej Ukrainie i przyczyniając się do ocalenia przeznaczonego do rozbiórki przez prywatną firmę kościoła św. Józefa w Dniepropietrowsku. W 2010 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji charkowsko-zaporoskiej, którą trworzy 40 parafii. Na terenie diecezji zamieszkuje ponad 19 mln ludzi, z czego rzymscy katolicy stanowią niecałe pół procent. Działania wojenne toczą się tam już od 2014 r., kiedy to Rosja zajęła m.in. Donieck i Ługańsk. Po ubiegłorocznej agresji na Ukrainę, która objęła wschodnią część diecezji, pozostał wśród wiernych niosąc pomoc duchową i angażując się w organizację pomocy materialnej, którą, również przy wsparciu społeczności akademickiej KUL, zostali objęci nie tylko katolicy. W 2016 bp Sobiło został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zbigniew Wojciechowski jest politykiem, samorządowcem i działaczem społecznym. W 1987 r. ukończył studia prawnicze na KUL. Dwukrotnie był wiceprezydentem Lublina, wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Lublinie, posłem na Sejm RP VI kadencji. W wyborach samorządowych w 2018 został wybrany na radnego sejmiku lubelskiego VI kadencji i powołany go na wicemarszałka w Województwa Lubelskiego. Był inicjatorem wielu akcji społecznych i charytatywnych (m.in. Pomoc dla Wileńszczyzny, Pomoc dla Powodzian), współtwórcą Fundacji Wczesnego Wykrywania Raka, a także inicjatorem budowy pomników: Marszałka Józefa Piłsudskiego, ks. Jerzego Popiełuszki, Ofiar Katynia. Dwukrotnie został uhonorowany tytułem doktora honoris causa za działalność na rzecz dialogu polsko-ukraińskiego.