Legia Akademicka KUL wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 157-mą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Lubelszczyzna była w czasie powstania jednym z najbardziej aktywnych rejonów kraju. W ramach obchodów złożono dziś wieńce i znicze m. in. pod pomnikiem upamiętniającym miejsce straceń powstańców styczniowych. 
W sumie w walkach na terenie całego kraju walczyło około dwustu tysięcy powstańców, z czego około 30-stu tysięcy zginęło. Podobna liczba została zesłana na Sybir. Bez determinacji i wysiłku powstańców nie byłoby wolnej i niepodległej Polski. Powstanie styczniowe zakończyło się jesienią 1864 roku.
Poniżej krótka fotorelacja 

 


 


 

"Pracuj tak, jakby wszystko zależało od ciebie, ale ufaj tak, jakby wszystko zależało od Boga." 
Cytatem świętego Augustyna, chcielibyśmy z dumą oświadczyć iż 14-stu z naszych członków, w ostatnich dniach zostało odznaczonych awansami na wyższe stopnie, w celu zaznaczenia ich ponadprzeciętnego zaangażowania w funkcjonowanie organizacji. Witamy również nowo zaprzysiężonych członków Legi Akademickiej KUL, życzymy wielu sukcesów w szeregach organizacji.

 

 #LegiaAkademickaKUL #kul #rozwój #mundur

#zaangażowanie #wytrwałość #motywacjadodziałania 

#bohater#polishsoldier #awans

 

 


 


 

Za nami kolejna wigilia tym razem bardzo wyjątkowa ponieważ miała miejsce w Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL w okazji jego jubileuszu. Z instytut jest w naszej organizacji większość członków organizacji, studiujących m.in. kierunek Bezpieczeństwo Narodowe.
Życzenia od Pani Dyrektor dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka oraz wykładowców z Instytutu wspierających nasze inicjatywy szczególnie zapadły nam w pamięć. 
Dziękujemy za możliwość mile spędzenia chwil w tak szczególnym gronie 

Zapraszamy do fotorelacji 

 


 


 

We wtorek 17 grudnia w auli im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wzięliśmy udziała w opłatku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczestnicy opłatka akademickiego KUL mogli zobaczyć etiudę w wykonaniu uczelnianego Teatru ITP. Nie zabrakło dzielenia się opłatkiem i wspólnego śpiewania kolęd.🎄👼

 

#LegiaAkademickaKUL #kul #rozwój #mundur #zaangażowanie 

#wytrwałość#motywacjadodziałania #święta #rodzinnie 

#bożenarodzenie #choinka#corazbliżejświęta #świątecznyklimat

 

 


 


 

Legia Akademicka KUL wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę „Sonderaktion Lublin”, czyli rozpoczętej w 1939 roku akcji przeciwko lubelskiej inteligencji.
W listopadzie 1939 roku hitlerowcy aresztowali nauczycieli, sędziów, adwokatów oraz księży, a wśród nich biskupów, łącznie aresztowano prawie 2000 osób. Były to osoby, które po odzyskaniu niepodległości odbudowywały strukturę administracji państwowej, samorządowej, szkolnictwo, administrację kościelną.
Osoby bez których państwo podupada a w rezultacie końcowym przestaje istnieć.
Niemiecki okupant uderzył w serce i rozum ówczesnej Polski lecz bezskutecznie. 
Pamięć o osobach które oddały życie w zamian za lepsze jutro będzie trwać w nas póki my żyjemy 
I póki o tym mówimy ! 
Pokój ich duszom 

 

 

 


 

Wczoraj wieczorem dwóch członków Legii Akademickiej KUL miało okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim połączonym z prezentacją filmów dokumentalnych " I wasze zapomniane odnajdziem nazwiska" w reżyserii red. Leszka Wiśniewskiego oraz "Historia Dominika Szajnera" w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków. Filmy te nagrodzone zostały na krajowych festiwalach filmów historycznych i wojskowych. Oba filmy pokazały nam bohaterów, o których nie możemy zapomnieć, ich zasługi dla kraju i Polaków zapisały się w kartach historii. Dziękujemy za możliwość udziału w tak wspaniałym i wzniosłym wydarzeniu.
Życzymy kolejnych sukcesów oraz czekamy z niecierpliwością na kolejne produkcje.

 

 


 


 

W imieniu Legii Akademickiej KUL z całego serca dziękujemy wszystkim za obecność podczas uroczystości związanych z jubileuszem 15-lecia naszej organizacji. 
W szczególności dziękujemy władzom Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II za pomoc w organizacji tego wydarzenia. Gratulujemy również rekrutom którzy mieli możliwość w tak pięknym dniu złożyć przysięgę na sztandar Legii Akademickiej KUL i zostać pełnoprawnymi członkami naszej organizacji. 
Legia Akademicka KUL w tym wyjątkowym dniu jej 15-lecia została odznaczona brązowym Medalem "Za zasługi dla Obronności Kraju", decyzja Ministra Obrony Narodowej.
Dziękujemy również prorektorowi ds. studentów ks. dr hab. Andrzej Kiciński za wręczenie medali "Za zasługi dla Legii Akademickiej KUL". 
Dodatkowo po zakończeniu naszych uroczystości dwójka naszych legionistów wraz z rektorem naszej uczelni ks. prof. dr hab. Antonim Dębińskim udała się na grób założyciela naszej uczelni ks, Idziego Radziszewskiego. 
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za obecność

Poniżej krótka fotorelacja 

 


 


 

Wigilia tuż za nami cieszymy się że mogliśmy spędzić ja w rodzinnym gronie naszej Alma Mater wraz z 
Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego KUL
Polska Akademicka Korporacja Astrea Lublinensis
Gildia Akademicka Piusa XI
Pro Antica
KoLiber Lublin,
Koło Dyplomacja Obronna KUL.

Dziękujemy Pani Profesor Agnieszka Łukasik-Turecka za ciepłe słowa i cieszymy się że nasza praca jest zauważalna przez władze Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL a w szczególności Panią Dyrektor 

Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie podziękowali również za pamięć naszej kadrze szkoleniowej m.in mjr. Wińczysławowi Jastrzębskiemu, ppor. Robert Polak oraz chor. rez. Zwolak Dariusz. Jak zwykle możemy mieć pełne oparcie w ich doświadczeniu i ciepłemu słowu.

Dziękujemy wszystkim i każdemu z osobna, że mogliśmy spędzić wigilię w tak sympatycznej atmosferze

 


 


 

 

W poniedziałek 21 października przedstawiciele naszej organizacji uczestniczyli w immatrykulacji wydziału zamiejscowego Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Stalowej Woli. Mieli również okazję opowiedzieć o naszej organizacji.

 


 


 

Dnia 14 października w kościele akademickim odbyła się Msza św w intencji Legii Akademickiej KUL sprawowana pod przewodnictwem ks. dr hab. Andrzeja Kicińskiego, prof. KUL. Ks Prorektor w ciepłych słowach przywitał Legionistów a także wspominał o tym jaki wkład miała Legia Akademicka KUL w życie naszej Alma Mater w ciągu swojego 15 letniego istnienia. Głos swój zabrał także Kurator dr. Andrzej Gładysz który opowiedział o historii naszej organizacji i o weteranach naszej organizacji którzy zginęli za Niepodległą Polskę.

 


 

 
Jajko to symbol nowego życia oraz jedna z rzeczy które identyfikują święta wielkanocne. Legioniści kontynuują wieloletnią tradycję i radują się wspólnie ze swoimi przyjaciółmi ze Zmartwychwstania Pańskiego. Słowo naszego kuratora Pana dr Andrzeja Gładysza oraz słowa Ojca Karola Adamczewskiego pokrzepily naszego ducha oraz sprawiły że jesteśmy gotowi na to co przyniesie los a oddanie legionistów nie pozostało niezauważone.
Pochwały oraz drobne pamiątki to tylko część uroczystości.
Własnoręcznie przygotowany żurek i inne przepyszne potrawy zostały przez nas wspólnie spożyte.
 
 

 


 

Udostępniamy relacje i galerie zdjęć z III Nocnego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wśród uczestników byli członkowie Legia Akademicka KUL
Widzimy się na kolejnym marszu 

 

 


 


 

Jeszcze Polska nie zginęła! Jesteśmy! 

 

 


 


 

23 grudnia 1939 w ramach "Sonderaktion Lublin" hitlerowcy zamordowali na Kalinowszczyźnie wybitnych przedstawicieli inteligencji polskiej. Wśród ofiar znaleźli się profesorowie KUL: Czesław Martyniak oraz ks. Michał Niechaj.

W dniu dzisiejszym, jak co roku, Legia Akademicka KUL wzięła udział w mszy świętej odprawionej za spokój dusz pomordowanych, a następnie towarzyszyła księdzu prorektorowi Andrzej Kiciński podczas składania kwiatów pod pamiątkowym obeliskiem.

Pamiętamy o Męczennikach Sprawy Polskiej. Cześć Ich pamięci!

 


 


 

Odrodzona Rzeczposopolita ma 100 lat, KUL ma 100 lat i Legia Akademicka ma również 100 lat 

Okazja sprowokowała wizytę studentów KUL w Częstochowie. Na Jasnej Górze znalazła się naturalnie również mocna reprezentacja Legia Akademicka KUL.

Uczestniczyliśmy w uhonorowaniu przeora paulinów medalem 100-lecia KUL, które nastąpiło w klimatycznej sali rycerskiej, a następnie wzięliśmy udział w transmitowanym na cały świat Apelu Jasnogórskim.

Deo et Patriae! 

Fot. Emilia Wasilewicz

 


 


 

 

Autor: Mateusz Sadło
Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020, godz. 15:23 - Mateusz Sadło