Aktualności / Wydarzenia

W zawodzie dziennikarza liczy się pracowitość i pokora - XI Studenckie Spotkania Komunikacji na KUL

Na KUL odbyły się XI Studenckie Spotkania Komunikacji pt. „Dziennikarz i media w nieprzewidywalnym świecie”. O nowoczesnych mediach, obiektywnym przekazie informacji, wyzwaniach związanych z zawodem dziennikarza rozmawiali studenci Dziennikarstwa KUL. Gościem specjalnym wydarzenia była red. Agnieszka Gozdyra, dziennikarka Polsat News, prowadząca m.in. program „Debata Dnia”.

Spotkanie otworzyła dr hab. Justyna Szulich-Kałuża, prof. KUL, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania.

To wydarzenie stanowi część historii naszego Instytutu. XI Spotkania Komunikacji to nie tylko przestrzeń do dyskusji, ale również okazja dla przyszłych dziennikarzy, aby poczuli, jak istotne są spotkania z doświadczonymi redaktorami – podkreśliła dr hab. Justyna Szulich-Kałuża, prof. KUL.

Podczas rozmowy Agnieszka Gozdyra podzieliła się osobistym doświadczeniem związanym z rozpoczęciem kariery zawodowej, tworzeniem autorskich programów. Mówiła również o konfrontacji z hejtem, na który składały się m. in. groźby ze strony widzów. Redaktorka niejednokrotnie podkreślała, że umiejętność komunikacji jest podstawowym elementem w pracy dziennikarza.

Komunikacja często stanowi wyzwanie dla ludzi. Mam sceptyczne podejście do Internetu. Jestem niezadowolona z faktu, że często pochłania on nasze życie kosztem prawdziwej i efektywnej komunikacji międzyludzkiej – mówiła Gozdyra. Dodała również, że dobry dziennikarz to taki człowiek, który jest gotowy do nieustannej pracy i ma w sobie pokorę.

To zawód, który potrzebuje ciągłego doskonalenia się. Obowiązki dziennikarza nie kończą się na wyjściu z biura. Jest to systematyczna praca nad sobą, ciągła praca z ludźmi – podsumowała Agnieszka Gozdyra.

Wykład pt. „Co oprócz studiowania? – działalność społeczna studentów” poprowadziła Justyna Orłowska, sekretarz Zarządu oraz kierownik biura Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Druga cześć spotkania była poświęcona warsztatom kreatywnego pisania, w których wzięła udział młodzież licealna. Poprowadził je ks. dr Rafał Pastwa, który jest wykładowcą akademickim w Instytucie Dziennikarstwa i Zarządzania KUL, kuratorem Koła Naukowego Studentów Dziennikarstwa KUL oraz redaktorem naczelnym Lubelskiego Gościa Niedzielnego.

W erze nowoczesnych technologii, w tym programów do inteligentnego pisania, warto spojrzeć na nasze umiejętności, ale też możliwości sztucznej inteligencji w aspekcie kreatywnego pisania – podkreślił ks. dr Rafał Pastwa. Dodał on również, że spotkania tego formatu dają studentom możliwość bezpośredniej wymiany myśli z doświadczonym dziennikarzem, a licealistom możliwość zapoznania się z uczelnią.

***

Studenckie Spotkania Komunikacji to coroczne wydarzenie organizowane przez Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa KUL. Dziennikarstwo na KUL można studiować zarówno w języku polskim jak i w języku angielskim. Wykładowcami są zarówno medioznawcy, jak też cenieni dziennikarze, współpracownicy mediów, korespondenci czy kierownicy redakcji. Obok zajęć teoretycznych, studenci uczestniczą w warsztatach oraz praktykach. Do dyspozycji studentów są studia: radiowe i telewizyjne, mogą też korzystać z szerokiej oferty dostępu do mediów lokalnych, redakcji oraz organizacji pozarządowych. Po ukończeniu studiów absolwent może pracować w zawodzie dziennikarza, ale też wykonywać zawody pokrewne jako specjalista public relations, specjalista ds. promocji i komunikacji, specjalista ds. marketingu internetowego, analityk internetowy, rzecznik prasowy, konsultant ds. mediów i komunikacji, fotograf, grafik komputerowy czy copywriter.