Aktualności

Wystawa "Aby to piękno służyło innym... kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich"

Dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego oraz Rektor KUL zapraszają do Kazimierza Dolnego na dwie wystawy ze zbiorów KUL - Aby to piękno służyło innym... kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich w Galerii Wystaw Czasowych (ul. Rynek 19) oraz Galeria Wojciecha Flecka. Niespełnione marzenie Tadeusza Litawińskiego w Kamienicy Celejowskiej (ul. Senatorska 11/13). Wystawy prezentowane będą do 24 lipca 2016 r. codziennie w godz. 10.00-17.00. W tym dniu istnieje możliwość obejrzenia wystawy Aby to piękno służyło innym... kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich za darmo w połączeniu z oprowadzaniami kuratorskimi w godz. 14.00 i 15.00.

 

Dzięki współpracy Muzeum Nadwiślańskiego i Katedry Tyflodydaktyki Języka Angielskiego i Komunikacji Alternatywnej KUL część wystawy dostępna jest dla osób z dysfunkcją wzroku. Modele 3-D wybranych eksponatów, dotykowe adaptacje obrazów oraz ich opisy w brajlu powstały w uniwersyteckim Centrum Adaptacji Materiałów Dydaktycznych dla Niewidomych.

 

Słowo Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z okazji otwarcia wystawy dzieł Tadeusza i Olgi Litawińskich Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą 22 kwietnia 2016 r.

 

Po zakończeniu wystawy w Muzeum Nadwiślańskim zbiory malarstwa z kolekcji Litawińskich będą prezentowane w Zakopanem. Wystawę Aby to piękno służyło innym.... Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich w 30-lecie donacji na rzecz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego” będzie można obejrzeć w dniach 29 lipca-11 września 2016 r. w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego (ul. Krupówki 41).


  

Kolekcja Olgi i Tadeusza Litawińskich, należąca do KUL uzupełniona zostanie o dzieła użyczone przez: Muzeum Narodowe w Krakowie, Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Częstochowskie, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Warszawy, Muzeum Narodowe w Poznaniu oraz kolekcjonerów prywatnych.

 

Autor i kurator wystawy ze strony KUL: dr Krzysztof Przylicki
Kurator wystawy ze strony MNKD: dr Seweryn Kuter
Współpraca organizacyjna: Norbert Kiljan, Anna Polak, Jarosław Goś

 

Tadeusz Litawiński (1902-1986), inżynier budownictwa, kolekcjoner i znawca sztuki, urodził się w Krakowie-Podgórzu. Studia odbył w rodzinnym mieście na Wydziale Architektury przy Akademii Sztuk Pięknych. W czasach studenckich zaczął rozwijać swoją pasję zbieracką i wówczas też zakupił pierwsze obrazy w krakowskich antykwariatach. Prawdziwy rozkwit kolekcji nastąpił jednak po roku 1928, kiedy to Litawiński zamieszkał na stałe w Zakopanem. Budowanie kolekcji, w której znalazły się przede wszystkim obrazy artystów polskich z przełomu XIX i XX wieku, ale także dzieła mistrzów włoskich, francuskich i flamandzkich, przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Większość dzieł sztuki zarekwirowało gestapo, reszta uległa dewastacji. Litawiński rozpoczął odbudowywanie zbiorów po powrocie do Zakopanego po wojennej zawierusze. Tym razem obok obrazów malarzy polskich zaczął gromadzić również cenne przykłady wyrobów rzemiosła artystycznego, w tym ceramiki, sreber, brązów i szkła. Apogeum rozwoju kolekcji przypadło na lata 1960-1973, kiedy to Litawiński dokonywał największej ilości zakupów. Ostatecznie zakopiańska kolekcja przybrała wszechstronny, wielodziałowy charakter, a jej wyraźnym rysem było zamiłowanie właściciela do
dzieł o tematyce podhalańskiej.

Pretekstem do zaprezentowania ciągle ma ło znanej, a niezwykle cennej kolekcji Olgi i Tadeusza Litawińskich, jest przypadająca w tym roku 30. rocznica przekazania jej do KUL. Kolekcjonerzy postanowili podarować swój dorobek Uniwersytetowi, „aby to piękno, które stanowiło sens ich życia, które tak bardzo kochali, służyło innym, a przede wszystkim adeptom i miłośnikom sztuki jako materiał pomocniczy w studiach na KUL". W zbiorach Uniwersytetu znalazło się około 70% obiektów z zakopiańskiej kolekcji. Pozostałe uległy rozproszeniu jeszcze za życia kolekcjonerów.

Założeniem wystawy jest możliwie pełna rekonstrukcja historycznej kolekcji w oparciu o zbiory muzealne KUL, zasoby polskich muzeów oraz kolekcjonerów prywatnych. Na wystawie zobaczymy obrazy tak wybitnych malarzy jak: Olga Boznańska, Cécile Chalus, Stanisław Chlebowski, Wojciech Fleck, Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Rafał Malczewski, Piotr Michałowski, Antoni Piotrowski, Władysław Skoczylas, Włodzimierz Tetmajer, Stanisław Tondos czy Leon Wyczółkowski.

W salach wystawowych Oddziału Kamienica Celejowska zaprezentowana zostanie równolegle wystawa pt. "Galeria Wojciecha FLecka. Niespełnione marzenie Tadeusza Litawińskiego". Na wystawie pokazanych zostanie ponad 50 prac artysty ze zbiorów muzealnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Dzieła Flecka trafiły do KUL w 1987 r. z Zakopanego, jako dar Olgi Litawińskiej. Donatorka przekazała Uniwersytetowi bogaty zbiór prac zgromadzony przez jej męża Tadeusza Litawińskiego, miłośnika i mecenasa twórczości Wojciecha Flecka. Wystawa największego prywatnego zbioru prac artysty wzbogacona zostanie prezentacją ponad 20 prac ze zbiorów Ewy i Pawła Boguta, prywatnych kolekcjonerów i mecenasów sztuki. Zestawienie ze sobą tych dwóch ważnych kolekcji pozwoli poznać i w pełni docenić walory oryginalnej i różnorodnej twórczość Wojciecha Flecka, wybitnego kolorysty i pejzażysty, absolwenta warszawskiej ASP, ucznia Karola Tichego, Władysława Skoczylasa i Wojciecha Jastrzębowskiego. Będzie także symbolicznym spełnieniem niezrealizowanych planów Tadeusza Litawińskiego, który marzył o założeniu stałej Galerii Wojciecha Flecka.