Aktualności / Wydarzenia

Złoty wynalazek naukowców z KUL

Wynalazek naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego otrzymał złoty medal na międzynarodowych targach wynalazczości w Tajlandii. To kolejny sukces badaczy z Instytutu Nauk Biologicznych KUL.

Dobre informacje napłynęły do Lublina z zakończonych 6 lutego Międzynarodowych Targów Bangkok International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition IPITEx 2025.

To wydarzenie, podczas którego oceniane są wynalazki z całego świata. Katolicki Uniwersytet Lubelski zgłosił do rywalizacji odkrycie naukowców z Instytutu Nauk Biologicznych. Był nim „Preparat przeciwbakteryjny pochodzenia naturalnego, zastosowanie oraz sposób jego wytwarzania”, który w grudniu ubiegłego roku został opatentowany w Polsce.

Chodzi o ekstrakt z opadłych liści drzew, który ze względu na działanie antybakteryjne może być wykorzystywany jako suplement diety oraz kosmetyk o zwiększonym działaniu leczniczym, a nawet środek wspomagający działanie standardowych antybiotyków.

Autorami wynalazku są: dr hab. Maciej Masłyk, prof. KUL, dr hab Konrad Kubiński, prof. KUL, dr hab. Monika Janeczko oraz dr hab. Oleg Demchuk, prof. KUL.

Jak mówi prof. Maciej Masłyk, dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych KUL, pomysł na badania w tym zakresie zrodził się z przypadku. - Zaczęło się od tego, że Oleg Demchuk, który wtedy jeszcze nie pracował na KUL, zapytał czy nie chcielibyśmy suchych jesiennych liści do badań. To nas zaciekawiło, bo wcześniej nie badano właściwości liści opadłych i zwiędniętych. Postanowiliśmy więc pozyskać z nich ekstrakt i sprawdzić jego działanie biologiczne. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę – mówi prof. Maciej Masłyk.

Badania zespołu naukowców z KUL wykazały, że preparat najsilniej hamuje wzrost bakterii z rodzaju gronkowiec. Jego zaletą jest dostępność, łatwość produkcji oraz jej niskie koszty. Surowiec ten traktowany jest obecnie jako biomasa odpadowa, zatem jego wykorzystanie jest działaniem wspierającym świadomość ekologiczną.

Wynalazek z KUL zyskał uznanie międzynarodowego jury i otrzymał złoty medal podczas prestiżowych targów wynalazczości w stolicy Tajlandii, Bangkoku. - To nie tylko ogromny sukces naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ale także potwierdzenie, że polska i lubelska myśl technologiczna jest doceniana na świecie – mówi Patrycja Figiel-Syroka z Centrum Komercjalizacji Nauki KUL. Zadowolenia nie ukrywa też prof. Maciej Masłyk, tym bardziej, że na przygotowanie prezentacji na targi w Tajlandii nie było dużo czasu. - Cieszę się, że nowatorski pomysł naszego zespołu został zauważony i doceniony – dodaje prof. Masłyk

Podczas targów zespoły z Polski zdobyły łącznie 11 złotych medali, cztery srebrne, dwa brązowe oraz nagrody specjalne delegacji zagranicznych.

Centrum Komercjalizacji Nauki KUL zajmuje się organizacją współpracy naukowców z KUL z biznesem. Do jego zadań należy m.in. koordynacja procesu komercjalizacji poprzez sieciowanie naukowców z partnerami biznesowymi.