Aktualności / Wydarzenia

Zostań dyplomatą po KUL

„Dyplomacja i służba zagraniczna” to bezpłatne studia podyplomowe, które uruchamia Katolicki Uniwersytet Lubelski. - Ważne jest, by już na szczeblu samorządowym i wojewódzkim funkcjonowała wyspecjalizowana kadra, która będzie odpowiadać za budowanie więzi międzynarodowych – mówi dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL, inicjatorka i kierownik Centrum Badań nad Dyplomacją KUL.

Nowe studia podyplomowe z zakresu dyplomacji i polityki zagranicznej to odpowiedź na wyzwania przed jakimi coraz częściej stoją lokalne władze i urzędnicy.

Jak wyjaśnia prof. Beata Piskorska, prorektor KUL ds. studentów i umiędzynarodowienia oraz inicjatorka i kierownik Centrum Badań nad Dyplomacją KUL obecnie dyplomacja i polityka zagraniczna realizowane są nie tylko na poziomie centralnym. - Coraz częściej za kształtowanie naszych państwowych relacji z otoczeniem międzynarodowym odpowiadają samorządy oraz regionalne agendy władz państwowych. To właśnie one nawiązują i podtrzymują stosunki dwustronne ze swoimi odpowiednikami, nie tylko w Europie, ale na całym świecie, dbając w ten sposób o pozytywny wizerunek Polski – mówi prof. Beata Piskorska.

Studia adresowane są do absolwentów studiów licencjackich, magisterskich, doktorantów i pracowników naukowych planujących poszerzyć swoją wiedzę w zakresie dyplomacji oraz służby zagranicznej. Z oferty mogą skorzystać m.in. urzędnicy lokalnych instytucji. - Ważne jest, by już na szczeblu samorządowym i wojewódzkim funkcjonowała wyspecjalizowana kadra, która będzie odpowiadać za budowanie więzi międzynarodowych poprzez prowadzenie swoistej dyplomacji i polityki zagranicznej danego urzędu – tłumaczy prof. Piskorska. - Naszym zamiarem jest wsparcie tych instytucji w stworzeniu zespołu kompetentnych pracowników mogących profesjonalnie prowadzić partnerskie relacje z zagranicznymi jednostkami samorządu i władz różnych szczebli – podkreśla prorektor KUL.

W trakcie studiów słuchacze będą mogli poszerzyć swoją wiedzę w zakresie geopolityki, relacji międzynarodowych, prawa międzynarodowego i prawa Unii Europejskiej, a także przepisów dotyczących dyplomacji i służby konsularnej.

Studia „Dyplomacja i służba zagraniczna” są bezpłatne, potrwają dwa semestry i odbywać się będą stacjonarnie w formie dwudniowych zjazdów. Ich kadrę stanowić będą pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, byli i obecni dyplomaci z Polski i zagranicy oraz pracownicy polskich i zagranicznych ośrodków analitycznych oraz uniwersyteckich.

Studia zostaną uruchomione w marcu, ale rejestracja już się rozpoczęła i potrwa do 21 lutego. Liczba miejsc jest ograniczona, a zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem platformy rekrutacyjnej KUL.

Studia realizowane są w ramach projektu pn. „Centrum Badań nad Dyplomacją KUL”, a działalność Centrum jest finansowana w ramach zadania zleconego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Więcej informacji o naborze: Studia podyplomowe "Dyplomacja i służba zagraniczna"