Wizyta w HQ Multinational Division Centre, Székesfehérvár, Węgry
Prodziekan WNS, dr hab. Wojciech Gizicki, prof. KUL przebywał w dn. 25-29 listopada br. w HQ Multinational Division Centre, Székesfehérvár, Węgry. Podczas pobytu, realizowanego w ramach programu Erasmus + miał okazję zapoznać się m.in. ze strukturą Dywizji, specyfiką pracy oficerów, w tym z Sił Zbrojnych RP. W Budapeszcie spotkał się także z Ambasadorem RP Panem Sebastianem Kęćkiem, wspominając m.in. o Centrum Badań nad Dyplomacją KUL.
Medal Prezydenta Miasta Lublin dla INoPiA KUL
Z okazji Jubileuszu 15-lecia działalności, w uznaniu za szczególne zasługi w obszarze nauk politycznych oraz wkład w życie społeczne miasta i regionu, z podziękowaniem za umacnianie pozycji Lublina jako silnego ośrodka akademickiego, Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL otrzymał Medal Prezydenta Miasta Lublin!
Serdecznie gratulujemy!
Powołanie Pełnomocników Dziekana WNS oraz Koordynatorów kierunków
W dniu 22.11.2024 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji ds. działalności badawczej i dydaktycznej Wydziału Nauk Społecznych KUL, podczas której Dziekan WNS wręczył powołania na pełnomocników i koordynatorów kierunków prowadzonych na Wydziale Nauk Społecznych KUL. Podczas posiedzenia Dziekan WNS przedstawił roczny plan działań związany ze wspólnymi inicjatywami Wydziału w zakresie badań, edukacji i promocji.
Pełnomocnicy Dziekana WNS:
- dr Alina Betlej Pełnomocnik Dziekana ds. relacji z otoczeniem społeczno-gospodarczym
- dr Marta Buk-Cegiełka Pełnomocnik Dziekana ds. współpracy ze szkołami i placówkami oświatowymi
- dr Agnieszka Marek Pełnomocnik Dziekana ds. kontaktów międzynarodowych oraz współpracy z uczelniami katolickimi
- dr Joanna Szegda Pełnomocnik Dziekana ds. komunikacji i promocji
27.11.2024 r. Jubileusz 15-lecia Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL
Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL świętuje w tym roku Jubileusz 15-lecia swojej działalności. Z tej okazji zapraszamy do udziału w uroczystościach jubileuszowych, a także kolejnej edycji Forum Obywatelskiego: Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Wartości, priorytety i wyzwania współczesnego świata”.
Konferencja połączona z jubileuszem jest organizowana przez Fundację Rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL, Centrum Badań Porównawczych nad Procedurami Prawnymi UMCS, Samorząd Doktorantów KUL oraz Uczelniany Samorząd Studentów KUL.
Wydarzenie rozpocznie się w dniu 27 listopada 2024 r. o godz. 09.20 w sali CTW-113.
27-29.11.2024 r. Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wartości, priorytety i wyzwania współczesnego świata” w ramach cyklu Forum Obywatelskiego
W dniach 27-29.11.2024 roku w murach lubelskich uczelni: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Wartości, priorytety i wyzwania współczesnego świata” w ramach cyklu Forum Obywatelskiego. Dodatkowo w tym roku połączona jest z uroczystościami 15-lecia Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL.
Organizatorami Wydarzenia są: Fundacja Rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL, Centrum Badań Porównawczych nad Procedurami Prawnymi UMCS, Samorząd Doktorantów KUL oraz Uczelniany Samorząd Studentów KUL.
Partnerami merytorycznymi wydarzenia są: Fundacja Kierunek Polska, Fundacja Instytut Współpracy Nauki i Biznesu, Fundacja Rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej oraz Fundacja Instytut Bezpieczeństwa Narodowego.
21-22.11.2024 r. II Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt.: „Kultura ma znaczenie”
Instytut Dziennikarstwa i Zarządzania KUL zaprasza do udziału w II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt.: „Kultura ma znaczenie”, współorganizowanej z Instytutem Socjologii UMCS. Wydarzenie to odbędzie się w dn. 21-22.11.2024 r. w Auli WFiS UMCS, uroczyste rozpoczęcie obrad o godz. 09.30.
Obserwowana współcześnie dynamika przemian kulturowych nie ma w dziejach precedensu. Mówi się dziś o kulturze, że jest to pojęcie kłopotliwe, a nawet „mocno skompromitowane”, które popadło w niełaskę badaczy. A mimo to wydaje się, że nigdy dotąd wiedza o kształcie i dynamice kultury i zrozumienie jej mechanizmów nie były równie potrzebne, co dzisiaj. W przypadku kultury mamy dziś do czynienia z procesem „rozplenienia się sensów” i wiąże się to z coraz bardziej różnicującym się pojęciem kultury. Jest to pojęcie nieustannie „zapylane” (inspirowane, ale i rozmywane) przez różne dziedziny i formy życia społecznego czy też przez odmienne tradycje naukowe. Kultura jako przestrzeń i determinanta ludzkich aktywności wymaga interdyscyplinarnego namysłu i wieloaspektowego oglądu zjawisk kulturowych.
Taka też jest idea konferencji. Konferencja jest kontynuacją spotkania, które odbyło się w listopadzie 2018 roku w Lublinie. Uczestników obecnej edycji będziemy prosić o namysł nad zagadnieniami zaproponowanymi w poszczególnych panelach.
Do udziału w konferencji zapraszamy zarówno socjologów, filozofów, kulturoznawców, antropologów, literaturoznawców i badaczy mediów oraz przedstawicieli innych dyscyplin humanistycznych i społecznych, jak i „praktyków” kultury, osoby bezpośrednio zaangażowane w jej tworzenie i animację, dla których ważny wydaje się problem kondycji kultury współczesnej.
Podczas sesji plenarnej (pn. Wartość kultury – wartości w kulturze) swoje wystąpienia zapowiedzieli: dr hab. Monika Banaś, prof. UJ; ks. prof. dr hab. Marek Lis, UO; dr hab. Magdalena Szpunar, prof. UŚ oraz prof. dr hab. Anna Śliz, SGGW.
Nasz Uniwersytet reprezentować będą: dr. hab. Justyna Szulich-Kałuża, prof. KUL, dr hab. Małgorzata Gruchoła, prof. KUL, dr. hab. Dariusz Wadowski, dr. Joanna Sosnowska, dr. Aneta Wójciszyn-Wasil, dr. Małgorzata Sławek-Czochra oraz dr Agnieszka Marek. Spotkanie otworzy m.in. Dziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL dr hab. Arkadiusz Jabłoński, prof. KUL.
Serdecznie zapraszamy!
Odszedł do Pana Profesor Tomasz Gruszecki
Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 2 listopada 2024 roku zmarł
wybitny ekonomista, Dyrektor oraz wieloletni pracownik
Instytutu Ekonomii i Finansów KUL.
Zapewniając o naszej modlitwie i wsparciu
Najbliższym składamy szczere wyrazy współczucia.
Msza święta żałobna zostanie odprawiona
w dniu 14 listopada 2024 r. (czwartek) o godz. 13.15 w Kościele pw. Św. Krzyża w Warszawie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się bezpośrednio po Mszy świętej na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie.
Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie!
7.11.2024 r. Konferencja Międzynarodowa pt.: IDENTITY – OPENNESS – INTEGRATION Polish Communities in the United Kingdom after Brexit
Instytut Nauk Socjologicznych KUL zaprasza do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt.: IDENTITY – OPENNESS – INTEGRATION Polish Communities in the United Kingdom after Brexit (TOŻSAMOŚĆ – OTWARTOŚĆ – INTEGRACJA Polskie społeczności w Wielkiej Brytanii po brexicie). Wydarzenie odbędzie się w dn. 07.11.2024 r. (czwartek) od godz. 10.00 w sali C-1031.
Serdecznie zapraszamy!
29.10.2024 r. wykład Karola Wojtyły teoria uczestnictwa. Potencjał badawczy i aplikacyjny z perspektywy socjologii
W dniu 29 października 2024 r. (wtorek) o godz. 17:00 w sali C-220 im. Prof. Tadeusza Stycznia SDS odbędzie się kolejne Konwersatorium Myśli Karola Wojtyły – Jana Pawła II, organizowane przez Instytut Jana Pawła II KUL.
W ramach konwersatorium wykład zatytułowany "Karola Wojtyły teoria uczestnictwa. Potencjał badawczy i aplikacyjny z perspektywy socjologii" wygłosi dr hab. Wioletta Szymczak, prof. KUL (Katedra Socjologii Kultury, Religii i Partycypacji Społecznej). Po wykładzie będzie okazja do dyskusji.
Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej.
24.10.2024 r. konferencja pt.: "Współczesne wyzwania pedagogiki chrześcijańskiej" połączona z wręczeniem Księgi Jubileuszowej dedykowanej Prof. dr hab. Alinie Rynio.
Instytut Pedagogiki Wydziału Nauk Społecznych KUL oraz Fundacja Rozwoju KUL zapraszają do udziału w konferencji pt.: "Współczesne wyzwania pedagogiki chrześcijańskiej" połączonej z wręczeniem Księgi Jubileuszowej dedykowanej Prof. dr hab. Alinie Rynio. Wydarzenie to odbędzie się w dn. 24.10.2024 r. w sali CTW-114.