Strefa prasy

Zapraszamy do „Strefy prasy”

News żyje krótko, dlatego media muszą działać szybko. Służymy wszystkim mediom wsparciem w komentowaniu i analizowaniu otaczającej nas rzeczywistości i najważniejszych wydarzeń zarówno z Polski, jak i zagranicy. Do Państwa dyspozycji w „Strefie prasy” będą materiały video odnoszące się do tego, co aktualnie ważne, ciekawe i poruszające. Oczywiście wszystkie nagrania do pobrania i wykorzystania za darmo.

2024-06-25

Rektor KUL ks. Prof. Mirosław Kalinowski: Wybór Jana Pawła II na papieża zmienił świat - ówczesny i współczesny

strefa-prasy_kalinowski

Mija 46. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Po raz pierwszy od 455 lat został nim hierarcha spoza Włoch. Trwający blisko 27 lat pontyfikat związanego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Karola Wojtyły był jednym z najbardziej wyjątkowych i wymagających w historii Kościoła. Kardynał z Polski wybrany na zwierzchnika Stolicy Piotrowej przyczynił się do upadku systemu komunistycznego w Europie.

O roli pontyfikatu papieża Polaka mówi w #StrefaPrasy rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Nagranie do pobrania:

2024-10-16

Dr Dorota Tokarska (KUL): Wprowadzenie rządowego kredytu 0% pogłębi lukę mieszkaniową w Polsce

strefa_prasy_plansza_d_tokarska_1

Najwcześniej w marcu 2025 roku może wystartować rządowy program "kredyt na start". Dzięki niemu będzie można uzyskać dopłaty do rat kredytu hipotecznego m.in. na zakup mieszkania lub domu. Warunkiem będzie kryterium dochodowe.
Program ma przede wszystkim umożliwić zakup pierwszej w życiu nieruchomości tym, którzy posiadają środki tylko na wkład własny.

Komentarz dr Doroty Tokarskiej z Katedry Zarządzania Przedsiębiorstwem
Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Nagranie do pobrania:

2024-10-04

Prof. Michał Zembala: Choroby serca i naczyń są głównym zabójcą społeczeństwa

O stosowanie diety, zaprzestanie palenia papierosów i ograniczenie spożywania tłuszczów apelują kardiolodzy - dzisiaj (29.09) obchodzony jest Światowy Dzień Serca.
Do apelu przyłącza się kardiochirurg i transplantolog prof. Michał Zembala - prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ds. klinicznych i rozwoju badań medycznych.

Nagranie do pobrania

2024-09-29

Dr Aleksandra Borowicz o Międzynarodowym Dniu Języków Migowych

Na całym świecie jest ich około 300. Mają własne słownictwo i zasady gramatyczne. 23 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języków Migowych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych, a prawie 80% z nich mieszka w krajach rozwijających się. Dzięki językom migowym funkcjonują w społeczeństwie.

O roli języków i ich znaczeniu mówi w Strefie Prasy dr Aleksandra Borowicz z Katedry Pedagogiki Specjalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Nagranie do pobrania

2024-09-23

Dr Andrzej Gładysz (KUL): 17 września 1939 roku to jeden z najczarniejszych dni w historii Polski

Mija 85. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Po zbrojnej napaści Niemiec armia Związku Sowieckiego wtargnęła na pozbawione obrony wschodnie tereny Rzeczypospolitej Polskiej. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski. Zaprzepaszczony został wysiłek tysięcy Polaków zaangażowanych w odbudowę kraju w okresie 20-lecia międzywojennego.

Komentarz dra Andrzeja Gładysza z Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Nagranie do pobrania

2024-09-17

Dr Karolina Pięta: Publikując w Internecie zdjęcie swojego dziecka, możemy narazić się na odpowiedzialność prawną

strefa_prasy_plansza_karolina_pieta_jpg

Zdjęcia dzieci mogą być podstawą do tworzenia memów czy firmować internetowe zbiórki. Eksperci zajmujący się cyberbezpieczeństwm apelują do rodziców o niepublikowanie w Internecie zdjęć i filmów z wizerunkiem swoich dzieci. Charakterystyczne elementy - m.in. twarz czy barwa głosu - coraz częściej są modyfikowane przez algorytmy sztucznej inteligencji.
Komentarz dr Karoliny Pięty z Katedry Socjologii Bezpieczeństwa i Kryminologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Nagranie do pobrania

2024-09-10

Dr Grzegorz Tutak: Trzeba się przyzwyczaić do obiektów naruszających polską przestrzeń powietrzną

strefa_prasy_plansza_tutak_jpg

Wojsko kontynuuje poszukiwania niezidentyfikowanego obiektu, który pod koniec sierpnia wleciał z terenu Ukrainy na terytorium Polski. Akcja prowadzona jest w Tyszowcach i gminach ościennych. Mógł być to irański dron Shahed używany przez Rosjan.
Komentarz dra Grzegorza Tutaka z Katedry Teorii Polityki i Studiów Wschodnich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, koordynatora kierunku Bezpieczeństwo narodowe.

Nagranie do pobrania:

 

2024-09-04

Ks. Dr Adam Kopeć: Pozbywanie się religii to zubożanie kultury

strefa_prasy_plansza_ks_adam_kopec_jpg

Zgodnie z decyzją Minister Edukacji od września religia może być nauczana m.in. w grupach międzyklasowych. Natomiast od kolejnego roku szkolnego może zostać zredukowana do 1 godziny tygodniowo.
Prezydium Episkopatu i Polska Rada Ekumeniczna wyrażają sprzeciw wobec zmian w organizacji lekcji religii. Duchowni oraz świeccy nauczyciele religii uważają, że proponowane zmiany mogą doprowadzić do redukcji etatów wśród katechetów i zmarginalizowania religii jako przedmiotu szkolnego. Konferencja Episkopatu Polski pracuje nad zmianą podstawy programowej lekcji religii.
Komentarz ks. dra Adama Kopcia z Katedry Historii Dogmatów i Teologii Historycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelski Jana Pawła II, jednocześnie pełniącego funkcję dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu.

Nagranie do pobrania:

2024-08-30

Prof. Iwona Niewiadomska o proponowanej opłacie małpkowej

strefa_prasy_plansza_niewiadomska_jpg

Prof. Iwona Niewiadomska (KUL): Kolejna opłata małpkowa to dobry pomysł. Producenci chcą, żeby alkohol traktować jako środek codziennego użytku.
Mają być droższe, a przez to trudniej dostępne - Ministerstwo Finansów pracuje nad nową opłatą od małpek, czyli wódek w małych butelkach. Każdego dnia w Polsce sprzedawanych jest ponad milion sztuk najmniejszych alkoholi.
Komentarz prof. Iwony Niewiadomskiej z Katedry Psychoprofilaktyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Nagranie do pobrania: 

2024-08-26


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona