Strefa prasy

Zapraszamy do „Strefy prasy”

News żyje krótko, dlatego media muszą działać szybko. Służymy wszystkim mediom wsparciem w komentowaniu i analizowaniu otaczającej nas rzeczywistości i najważniejszych wydarzeń zarówno z Polski, jak i zagranicy. Do Państwa dyspozycji w „Strefie prasy” będą materiały video odnoszące się do tego, co aktualnie ważne, ciekawe i poruszające. Oczywiście wszystkie nagrania do pobrania i wykorzystania za darmo.

2024-06-25

Ogromne zainteresowanie akademikami KUL

strefa_prasy_plansza_szelest_jpg

Zakończyła się pierwsza tura rekrutacji do domów studenckich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Z roku na rok zainteresowanie jest coraz większe ze względu na rosnące ceny najmu na wolnym rynku.
Brak kosztów stałych i świetna lokalizacja - wylicza zalety mieszkania w akademiku kierownik Działu Administracji Domami Studenckimi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, dr Piotr Szelest.

Nagranie do pobrania:

2024-07-19

Ekonomista - prof. Marian Żukowski z KUL o braku pracowników sezonowych

Pogłębia się kryzys w polskim sadownictwie - brakuje pracowników sezonowych głównie do wykonywanego ręcznie zbioru malin. Coraz większa grupa plantatorów jest zdana na własne rodziny i sąsiadów. Jednym z powodów jest niskie bezrobocie - spadło do poziomu 5%. Potencjalnych pracowników nie zachęca nawet atrakcyjne wynagrodzenie.
Komentarz prof. dr hab. Mariana Żukowskiego z Katedry Polityki Gospodarczej i Bankowości Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Nagranie do pobrania:

2024-07-17

Wyniki pierwszej tury rekrutacji na KUL

strefa_prasy_plansza_pranagal

Prawie 14 osób ubiegało się o jedno miejsce na kierunku lekarskim. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także psychologia i pielęgniarstwo. Zakończyła się rejestracja na studia I stopnia i jednolite magisterskie na rok akademicki 2024/2025. W elektronicznym systemie zarejestrowało się ponad 7100 kandydatów.
O wynikach rekrutacji mówi kierownik Biura Rekrutacji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Magdalena Pranagal.

Nagranie do pobrania:

2024-07-15

Historyk KUL - dr hab. Ewa Rzeczkowska o rocznicy Lubelskiego Lipca ''80

Mija 44. rocznica wydarzeń Lubelskiego Lipca '80. Od 8 do 24 lipca na Lubelszczyźnie zastrajkowało ponad 150 zakładów pracy w tym m.in. Fabryka Samochodów Ciężarowych w Lublinie.
Powody i rolę jednego z największych strajków w regionie wyjaśnia dr hab. Ewa Rzeczkowska z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Nagranie do pobrania:

2024-07-12

Szczyt NATO - Komentarz eksperta KUL - dra Andrzeja Szabaciuka

strefa_prasy_szabaciuk_400 Rozpoczyna się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego - NATO - w Waszyngtonie. Wezmą w nim udział liderzy 32 krajów członkowskich i kilku państw stowarzyszonych. W planie jest m.in uzgodnienie formy przekazywania cyklicznej pomocy wojskowej Ukrainie.
O aktualnych wyzwaniach Sojuszu mówi ekspert Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, dr Andrzej Szabaciuk z Katedry Teorii Polityki i Studiów Wschodnich KUL.

Nagranie do pobrania:

2024-07-09

Medioznawca KUL dr hab. Robert Szwed o nowelizacji ustawy medialnej

Zapewnienie niezależności mediów publicznych - to główny cel nowelizacji ustawy medialnej. Projekt trafił do konsultacji społecznych. Zmiany mają dotyczyć m.in. sposobu powoływania władz spółek medialnych kontrolowanych przez skarb państwa i modelu finansowania mediów publicznych. Inaczej mają wyglądać też regulacje dotyczące działalności jednostek samorządu terytorialnego na rynku mediów lokalnych.

Komentarz dr hab. Roberta Szweda z Katedry Kultury Medialnej - Instytut Dziennikarstwa i Zarządzania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.STREFA_PRASY_ROBERT_SZWED

Nagranie do pobrania: 

2024-07-05

Ekonomista KUL o podwyżce płacy minimalnej

Od 1 lipca w Polsce wzrosła płaca minimalna - to druga podwyżka w 2024 roku. Najniższe miesięczne wynagrodzenie wynosi 4300 zł. brutto. Więcej zarobią też osoby rozliczające się według stawki godzinowej.

Powody i rynkowe konsekwencje wzrostu płacy minimalnej tłumaczy prof. Marian Żukowski z Katedry Polityki Gospodarczej i Bankowości KUL.

strefa_prasy_plansza_nr_2_800

Nagranie do pobrania

2024-07-01

Ukraina rozpoczyna negocjacje akcesyjne z Unią Europejską

Ukraina rozpoczyna negocjacje akcesyjne z Unią Europejską. To proces wieloletni, wymagający szeregu reform prawa wewnętrznego. W przypadku Ukrainy sytuacja jest wyjątkowa, bo nigdy wcześniej o akcesję do Wspólnoty nie ubiegał się kraj będący w stanie wojny.

O roli, przebiegu i znaczeniu negocjacji mówi ekspert Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dr Andrzej Szabaciuk z Katedry Teorii Polityki i Studiów Wschodnich KUL.

Nagranie do pobrania

2024-06-25


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona