Jesienne Dni Biblijne 2021

 

PLAKAT

 

Papieska Komisja Biblijna wraz Instytutem Nauk Biblijnych na Katolickim Uniwersytecie Jana Pawła II w Lublinie zapraszają na konferencję naukową zatytułowaną „Antropologia biblijna – przesłanie dla współczesnego człowieka”.

Data: 20-21 października 2021

 

Temat: Wychodząc od nowo opublikowanego dokumentu Papieskiej Komisji Biblijnej „Czym jest człowiek? Zarys antropologii biblijnej” chcemy podjąć refleksję nad tematami związanymi z antropologią biblijną i ich wagą dla współczesnego człowieka. Podczas konferencji przedyskutowany zostanie dokument Papieskiej Komisji Biblijnej „Czym jest człowiek? Zarys antropologii biblijnej”, jego powstanie, charakter, cel i recepcja w Kościele. Podjęte zostaną także ważne tematy antropologii biblijnej jak: znaczenie obrazu Bożego w człowieku, realizacja Królestwa Bożego w ludzkim świecie, biblijna wizja miłości i płciowości, cielesny i duchowy wymiar natury ludzkiej, stosunek do świata stworzonego, wolność i determinizm, czy chrystologiczny model natury człowieka. Będziemy szukać odpowiedzi na pytanie o to, jak współczesnemu człowiekowi komunikować prawdy antropologii biblijnej, wchodząc w dialog ze współczesną nauką i nie tracąc przy tym specyfiki przesłania biblijnego. Specjalna sesja poświęcona zostanie antropologii św. Pawła, którą razem z przedstawicielami Papieskiej Komisji Biblijnej analizować będą zaproszeni wybitni specjaliści: Susan Eastman, Craig Keener, Joel B. Green, Troels Engberg-Pedersen i Volker Rabens.

 

Forma konferencji: Konferencja z uwagi na ograniczenia pandemiczne odbędzie się w Internecie, za pomocą platformy Teams. 

Zaproszeni prelegenci:
Ibolya Balla (Reformed Theological Academy in Papa, Hungary)
Pasquale Basta (Pontifical Urbaniana University, Rome)
Jaap Doedens (Reformed Theological Academy in Papa, Hungary)
Troels Engberg-Pedersen (University of Copenhagen, Denmark)
Susan Eastman (Duke Divinity School, Durham, NC, USA)
Joel B. Green (Fuller Theological Seminary, Pasadena, CA, USA)
Craig Keener (Asbury Theological Seminary, Wilmore, KY, USA)
Branislav Kluska (Catholic University in Ruzomberok, Slovakia)
Artur Malina (University of Silesia, Poland)
Volker Rabens (Friedrich-Schiller University Jena, Germany)

 

Prelegenci Papieskiej Komisji Biblijnej:
Pietro Bovati (Pontifical Biblical Institute, Rome, Italy; Secretary of the Pontifical Biblical
Commission 2015-2020)
Nuria Calduch-Benages (Pontifical Gregorian University, Rome, Italy; Secretary of the Pontifical Biblical Commission)
Luís Henrique Eloy e Silva (Pontifical Catholic University of Minas Gerais, Belo Horizonte, Brasil)
Adrian Graffy (Executive Committee of the Catholic Biblical Association of Great Britain, United Kingdom)
Mary Healy (Sacred Heart Major Seminary, Detroit, MI, USA)
Marcin Kowalski (John Paul II Catholic University of Lublin, Poland)
Marida Nicolaci (Pontifical Theological Faculty of Sicily, Italy)
Henry Pattarumadathil (Pontifical Biblical Institute, Rome, Italy)
Hugo Orlando Martínez Aldana (Corporación Universitaria Minuto de Dios, Colombia)
Levente Balázs Martos (Pázmány Péter Catholic University, Hungary)
Jean– Bosco Matand Bulembat (Université Catholique du Congo, Congo)
Blažej Štrba (Comenius University in Bratislava, Slovakia)
Henryk Witczyk (John Paul II Catholic University of Lublin, Poland)


Nowa publikacja ks. dr hab Adama Kubisia

Patmos to jedna z 6000 tysięcy wysp i wysepek należących do współczesnego państwa greckiego. Wyspa ta jest jednak inna niż pozostałe, gdyż na niej Jan Apostoł otrzymał historycznie ostatnie objawienie zapisane w Biblii, stanowiące dziś Księgę Apokalipsy. W konsekwencji Patmos nazywane jest bez cienia przesady Synajem Nowego Testamentu oraz Egejską Jerozolimą. Z siedmiu wzgórz wyspy widać kopuły i dachy 364 kościołów i kaplic. Parlament grecki ustanowił Patmos wyspą świętą równoważną w statusie Republice Mniszej Świętej Góry Athos.

 

Książka ks. dr. hab. Adama Kubisia (KUL) po raz pierwszy czytelnikom polskim przybliża w sposób kompleksowy geografię i historię tej wyspy. Publikacja zawiera także dokładny opis dwóch głównych miejscowości (Chora i Skala), Klasztoru Groty Apokalipsy, Klasztoru Jana Teologa i innych godnych nawiedzenia miejsc znajdujących się na Patmos, dzięki czemu może służyć jako przystępny przewodnik dla udających się na świętą wyspę. Ostatnią część książki stanowi dyskusja nad powodami obecności Jana Apostoła na Patmos wraz z tekstem apokryfu z V w. „Życie Jana pióra Prochora” niezwykle barwnie opisującym pobyt Apostoła na wyspie.

 

Ks. Adam Kubiś, Patmos. Geografia, historia, apokryfy (Biblioteka Szkoły DABAR 2; Rzeszów, Bonus Liber 2021). Ss. 220. 21 PLN. ISBN 978-83-66566-79-8


Nowy numer "The Biblical Annals" (3/2021)

Zapraszamy do lektury najnowszego numeru czasopisma "The Biblical Annals".

 

https://czasopisma.kul.pl/ba/issue/current


Nowa publikacja ks. prof. A. Piwowara

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszą pozycją wydaną przez ks. prof. A. Piwowara pt. Analiza składniowa greckiego tekstu Ewangelii według św. Marka. Część I: Rozdziały 1 – 5.

 

Książka jest szczegółową analizą składniową greckiego tekstu pierwszych pięciu rozdziałów Mk. Została w niej określona rola syntaktyczna każdego słowa tekstu oryginalnego Ewangelii według św. Marka. Dzięki temu czytelnik może przekonać się o składniowej złożoności przesłania tej części drugiej ewangelii i pełniej je odczytać. To, co wyróżnia Analiza składniowa greckiego tekstu Ewangelii według św. Marka. Część I: Rozdziały 1 – 5  to fakt, że autor starał się podać, tam gdzie jest to możliwe, nie tylko jedną funkcję składniową, jaką pełni dane słowo w kontekście wersetu, w którym występuje, ale wszystkie możliwości interpretacyjne (składniowe), które są możliwe w ramach danego tekstu. Dzięki takiemu podejściu można odczytać całe bogactwo i złożoność tekstu greckiego przeanalizowanych rozdziałów Mk oraz głębiej i dokładniej odczytać ich treść – często w nowym świetle. Prezentowana książka z pewnością stanie się ważnym narzędziem dla badań egzegetycznych prowadzonych przez biblistów, ale również cenną lekturą dla każdej osoby, która pragnie głębiej poznać przesłanie i treść Mk 1 – 5.

 

SAMPLE


Biblia Aramejska - Księga Kapłańska

Ukazało się nowe, popularne wydanie Księgi Kapłańskiej w serii Biblia Aramejska. Autorem tłumaczenia jest ks. prof. Antoni Tronina.

 

Więcej informacji tutaj

 


Nowy numer Verbum Vitae

Zapraszamy do lektury najnowszego numeru czasopisma "Verbum Vitae". Jego tytuł brzmi: "Relacje homoseksualne a zamysł Stwórcy wobec mężczyzny i kobiety".

 

Nowy numer można znaleźć tutaj


Spotkanie na zakończenie roku akademickiego (foto)

Pragnę serdecznie zaprosić wszystkich pracowników naukowych i studentów Sekcji Nauk Biblijnych w dniu 14 czerwca 2021 r. o godz. 18.00 do kościoła Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (księża Salezjanie, ul. Kalinowszczyzna 3) na Mszę Świętą z okazji zakończenia roku akademickiego 2020/2021.

 

Po Mszy Świętej pracownicy naukowi zapraszają wszystkich studentów na biesiadę biblijną przy grillu w ogrodzie księży Salezjanów. Liczę na obecność wszystkich i cieszę się na spotkanie „w trybie stacjonarnym”.

                                                                                 

Ks. prof. dr hab. Mirosław S. Wróbel

Kierownik Sekcji Nauk Biblijnych KUL

 

Czytaj dalej...

Egzamin licencjacki w Sekcji Nauk Biblijnych

W dniu 1 czerwca 2021 r. odbył się egzamin licencjacki, do którego przystąpili następujący studenci Sekcji Nauk Biblijnych KUL:

  1. Ks. mgr Jakub Altman
  2. Ks. mgr Łukasz Biełusz MSF
  3. O. mgr Marcin Karwacki OP
  4. Mgr Przemysław Kubisiak
  5. Ks. mgr Adrian Stępień

Komisja egzaminacyjna w składzie:

 

Ks. dr hab. Marcin Składanowski, prof. KUL - Przewodniczący

Ks. prof. dr hab. Mirosław S. Wróbel – Kierownik Sekcji Nauk Biblijnych KUL

Ks. prof. dr hab. Stefan Szymik

Ks. prof. dr hab. Henryk Drawnel

Ks. dr hab. Krzysztof Mielcarek, prof. KUL

 

pozytywnie oceniła odpowiedzi studentów Sekcji Nauk Biblijnych KUL uznając, że spełniają oni wszystkie warunki, aby uzyskać licencjat kościelny.

 

Serdecznie gratulujemy!

 


Ks. prof. Mirosław S. Wróbel laureatem nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka w roku 2021

Kapituła 74. Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka przyznała tegoroczną nagrodę ks. prof. Mirosławowi Stanisławowi Wróblowi, kierownikowi Sekcji Nauk Biblijnych KUL, kapłanowi Archidiecezji Lubelskiej – za naukowe dokonania w dziedzinie nauk biblijnych oraz apostolskie dzielenie się Słowem Bożym, szczególnie z młodzieżą.

 

Nagroda Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka przyznawana jest za doniosłe osiągnięcia w działalności formalnej, kulturalnej, społecznej oraz edukacyjnej. Celem Nagrody jest uhonorowanie osób bądź instytucji, które łączą merytoryczny i artystyczny walor aktywności społeczno-kulturalnej ze świadectwem wierności wartościom chrześcijańskim i patriotycznym.

 

Wśród dotychczas nagrodzonych byli m. in: prof. Wiktor Zin, o. Daniel Ange, Ernest Bryll, Zofia Kossak-Szcucka, Józef Skrzek, ks. prof. Jerzy Mirewicz, ks. Jan Twardowski, Muzeum Powstania Warszawskiego, Sanktuarium Jasnogórskie.


Tytuł profesora zwyczajnego dla ks. prof. Henryka Drawnela

 

Z radością informujemy, że postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 22 kwietnia 2021 r.

ks. dr hab. Henryk Drawnel SDB

z Katedry Filologii Biblijnej i Literatury Międzytestamentalnej

otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych.

 

Serdecznie gratulujemy!!!