Prezentacji V tomu Biblii Aramejskiej - video

W dniu 24 listopada 2021 r. o godz. 16.00 w synagodze Jesziwy w Lublinie (ul. Lubartowska 85) odbyła się promocja V tomu Biblii Aramejskiej: Targum Neofiti 1 do Księgi Powtórzonego Prawa.

 

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z tego wydarzenia.

 


Promocja V tomu Biblii Aramejskiej

W dniu 24 listopada 2021 r. o godz. 16.00 w synagodze Jesziwy w Lublinie (ul. Lubartowska 85) odbędzie się promocja V tomu Biblii Aramejskiej: Targum Neofiti 1 do Księgi Powtórzonego Prawa. W promocji wezmą udział abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL oraz rabin Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.

 

Serdecznie zapraszamy!

 


Msza św. w intencji zmarłych profesorów SNB KUL

W dniu 17 listopada 2021 r. o godz. 19.00 w kościele akademickim KUL, w 9 rocznicę śmierci ks. prof. Józefa Kudasiewicza, zostanie odprawiona Msza Święta w intencji zmarłych pracowników i studentów Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

 

Mszy świętej będzie przewodniczył ks. prof. Mirosław Wróbel, a homilię wygłosi ks. prof. Henryk Witczyk. 

 

Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.


Nowy numer "The Biblical Annals" 4/2021

Informujemy, że został opublikowany nowy numer czasopisma "The Biblical Annals".

Zachęcamy do lektury.

Link: https://czasopisma.kul.pl/ba/issue/current


Pogrzeb śp. ks. Grzegorza Pawłowskiego (Jakuba Hersza Grinera)

 

Społeczność akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z bólem przyjęła wiadomość o śmierci śp. ks. Grzegorza Pawłowskiego (Jakuba Hersza Grinera), kapłana archidiecezji lubelskiej, protonotariusza apostolskiego, honorowego obywatela miasta Lublina, wybitnego duszpasterza Polonii w Ziemi Świętej.

 

Zmarły związany był z naszą uczelnią poprzez studia filozoficzno-teologiczne w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie w latach 1952-1958. Jako wikariusz podjął on także w latach 1968-1970 studia specjalistyczne w Instytucie Nauk Biblijnych KUL. Na naszej uczelni wielokrotnie odbywały się promocje jego książek, w których w rymowanej formie opowiadał nam o swoim życiu dzieląc się mądrością i swym doświadczeniem. Śp. ks. Grzegorz Pawłowski łączył w sobie dwie Ojczyny – Polskę i Izrael dlatego dewizę naszej uczelni Bogu i Ojczyźnie mógł jeszcze bardziej rozszerzać i propagować będąc ambasadorem naszej Alma Mater w Ziemi Świętej ponad 50 lat. Wykorzystując wiedzę zdobytą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II śp. ks. Pawłowski napisał katechizm w języku hebrajskim pt. „Poznaj Mesjasza” oraz 10 książek ukazujących realia Polski i Izraela w XX i XXI wieku. Często odnosił do siebie tytuł „sługa Mesjasza” wcielając go jako ocalały z Zagłady w swoje codzienne życie w Polsce i w Ziemi Świętej. Społeczność akademicka KUL dziękuje mu za tę wierną posługę budowania mostów między ludźmi i dzielenia się swoim optymizmem i humorem mimo traumy i krzyża, którego w życiu ziemskim doświadczał. Obiecujemy naszą modlitwę i pamięć wierząc głęboko, że w niebie mamy naszego Orędownika. Requiescat in pace! Szalom!

 

Msza pogrzebowa odbędzie się 3 listopada 2021 o godz. 10.00 w Archikatedrze Lubelskiej. O godz. 14.00 zostaną odprawione obrzędy pogrzebowe na cmentarzu w Izbicy.

 


Jesienne Dni Biblijne 2021

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM  PLAKAT

 

Papieska Komisja Biblijna wraz Instytutem Nauk Biblijnych na Katolickim Uniwersytecie Jana Pawła II w Lublinie zapraszają na konferencję naukową zatytułowaną „Antropologia biblijna – przesłanie dla współczesnego człowieka”.

Data: 20-21 października 2021

 

Temat: Wychodząc od nowo opublikowanego dokumentu Papieskiej Komisji Biblijnej „Czym jest człowiek? Zarys antropologii biblijnej” chcemy podjąć refleksję nad tematami związanymi z antropologią biblijną i ich wagą dla współczesnego człowieka. Podczas konferencji przedyskutowany zostanie dokument Papieskiej Komisji Biblijnej „Czym jest człowiek? Zarys antropologii biblijnej”, jego powstanie, charakter, cel i recepcja w Kościele. Podjęte zostaną także ważne tematy antropologii biblijnej jak: znaczenie obrazu Bożego w człowieku, realizacja Królestwa Bożego w ludzkim świecie, biblijna wizja miłości i płciowości, cielesny i duchowy wymiar natury ludzkiej, stosunek do świata stworzonego, wolność i determinizm, czy chrystologiczny model natury człowieka. Będziemy szukać odpowiedzi na pytanie o to, jak współczesnemu człowiekowi komunikować prawdy antropologii biblijnej, wchodząc w dialog ze współczesną nauką i nie tracąc przy tym specyfiki przesłania biblijnego. Specjalna sesja poświęcona zostanie antropologii św. Pawła, którą razem z przedstawicielami Papieskiej Komisji Biblijnej analizować będą zaproszeni wybitni specjaliści: Susan Eastman, Craig Keener, Joel B. Green, Troels Engberg-Pedersen i Volker Rabens.

 

Forma konferencji: Konferencja z uwagi na ograniczenia pandemiczne odbędzie się w Internecie, za pomocą platformy Teams. 

Zaproszeni prelegenci:
Ibolya Balla (Reformed Theological Academy in Papa, Hungary)
Pasquale Basta (Pontifical Urbaniana University, Rome)
Jaap Doedens (Reformed Theological Academy in Papa, Hungary)
Troels Engberg-Pedersen (University of Copenhagen, Denmark)
Susan Eastman (Duke Divinity School, Durham, NC, USA)
Joel B. Green (Fuller Theological Seminary, Pasadena, CA, USA)
Craig Keener (Asbury Theological Seminary, Wilmore, KY, USA)
Branislav Kluska (Catholic University in Ruzomberok, Slovakia)
Artur Malina (University of Silesia, Poland)
Volker Rabens (Friedrich-Schiller University Jena, Germany)

 

Prelegenci Papieskiej Komisji Biblijnej:
Pietro Bovati (Pontifical Biblical Institute, Rome, Italy; Secretary of the Pontifical Biblical
Commission 2015-2020)
Nuria Calduch-Benages (Pontifical Gregorian University, Rome, Italy; Secretary of the Pontifical Biblical Commission)
Luís Henrique Eloy e Silva (Pontifical Catholic University of Minas Gerais, Belo Horizonte, Brasil)
Adrian Graffy (Executive Committee of the Catholic Biblical Association of Great Britain, United Kingdom)
Mary Healy (Sacred Heart Major Seminary, Detroit, MI, USA)
Marcin Kowalski (John Paul II Catholic University of Lublin, Poland)
Marida Nicolaci (Pontifical Theological Faculty of Sicily, Italy)
Henry Pattarumadathil (Pontifical Biblical Institute, Rome, Italy)
Hugo Orlando Martínez Aldana (Corporación Universitaria Minuto de Dios, Colombia)
Levente Balázs Martos (Pázmány Péter Catholic University, Hungary)
Jean– Bosco Matand Bulembat (Université Catholique du Congo, Congo)
Blažej Štrba (Comenius University in Bratislava, Slovakia)
Henryk Witczyk (John Paul II Catholic University of Lublin, Poland)


Inauguracja nowego roku akademickiego Sekcji Nauk Biblijnych KUL

18 października 2021 r. w święto św. Łukasza Ewangelisty w Domu na Podwalu odbyło się spotkanie profesorów i doktorantów Sekcji Nauk Biblijnych KUL z okazji inauguracji nowego roku akademickiego. Na początku sprawowano mszę św. w kościele św. Wojciecha. Ks. prof. Mirosław Wróbel – kierownik SNB KUL podkreślił w homilii, że wspólna modlitwa jest okazją, aby zawierzyć Bogu przyszłość i prosić o Boże błogosławieństwo na czas pracy naukowej.

 

Następnie uczestnicy spotkania udali się na kolację i spotkanie organizacyjne dotyczące pracy Sekcji Nauk Biblijnych KUL. Ks. Łukasz Biełusz MSF – przedstawiciel doktorantów SNB KUL otrzymał życzenia z okazji swoich imienin.

 


Msza Święta i Spotkanie SNB KUL

W dniu 18.10.2021 r. o godz. 18.00 w Domu Rekolekcyjnym na Podwalu w Lublinie (ul. Podwale 15 - przy domu jest możliwość skorzystania z parkingu) zostanie odprawiona Msza Święta na rozpoczęcie nowego roku akademickiego. Po Mszy Świętej odbędzie się spotkanie w sali Domu Rekolekcyjnego. 
 
Wszystkich Profesorów i Studentów Sekcji Nauk Biblijnych KUL bardzo serdecznie zapraszamy. 
 
Ks. prof. Mirosław S. Wróbel

Nowy numer Verbum Vitae 39/3 (2021)

Zachęcamy do zapoznania się z nowym numerem czasopisma Verbum Vitae, tym razem poświęconemu greckiej filozofii oraz hellenizacji w Biblii.

 

Link


Warsztaty z translatoryki biblijnej 2021

W dniach 27.09-1.10.2021 r. nasi studenci (s. Dorota Chwiła FMA i Justyna Horbowska) wzięli udział w warsztatach z translatoryki biblijnej organizowanych przez Papieski Uniwersytet Urbaniana wraz z NIDA Institute (USA). Seminarium “Translating the Bible as Literature: Translating Narrative and Rhetorical Discourse" odbywało się w formie hybrydowej: część studentów uczestniczyło w zajęciach stacjonarnie w Rzymie, a część łączyło się poprzez platformę MS Teams. Pośród prowadzących zajęcia znaleźli się: ks. prof. Andrzej Gieniusz, prof. Lénart de Regt, prof. Daniel Fitzgerald, prof. Giovanni Rizzi, prof. Philip Towner, prof. Valdo Bertalot, prof. Simon Crisp.

Czytaj dalej...