19 maja 2019 - Nadzwyczajny Recital Fortepianowy Tomasza Rittera

Tomasz Ritter koncertRektor KUL serdecznie zaprasza 19 maja 2019 r. na koncert z cyklu OPUS MAGNUM - KULowskie wieczory z muzyką.  Z okazji Święta Patrona Studentów bł. Piotra Frassatiego z Nadzwyczajnym Recitalem Fortepianowym wystąpi Tomasz Ritter.

 

 

Aula im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego KUL, godz. 18.00, wstęp wolny -  do liczby dostępnych miejsc siedzących

 

W programie:

  • Ludwig van Beethoven - 32 Wariacje c-moll
  • Karol. Kurpiński - Polonez d-moll
  • Fryderyk Chopin - Polonez gis - moll op. posth.
  • Jan Václav Vořišek - Sonata quasi una fantasia op. 20
  • Fryderyk Chopin - 2 Polonezy op. 26
                                            cis - moll
                                            es - moll
  • Robert Schumann - Fantasiestücke op. 12

 

Teresa Księska - Falger - słowo o muzyce

 


Tomasz Ritter – życiorys artystyczny

 

Tomasz Ritter – zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie (2018). Nominowany do Paszportu „Polityki” za rok 2018.

 

Jest także laureatem wielu innych konkursów, m.in.: IX Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, (2011, I nagroda, nagroda specjalna im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein, Rubinowa Szpila Artura Rubinsteina dla osobowości artystycznej), VIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny dla Młodych Muzyków w Enschede (Holandia, 2010, I nagroda i Nagroda Dziennikarzy); Konkurs „Mlady Klavir” Konserwatorium Praskiego (2010, tytuł „Talent Mladeho Klaviru”); IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. M. Moszkowskiego w Kielcach (2011); Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w San Sebastian (Hiszpania, 2008).

 

W 2012 otrzymał tytuł Laureata Estrady Młodych 46. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, a w roku następnym Stypendium Artystyczne im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia. Jest także laureatem Nagrody Artystycznej Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich (2018). W 2019 został stypendystą programu “Młoda Polska” przyznawanego przez MKiDN.

 

Urodził się w 1995 roku w Lublinie. W 2002 rozpoczął naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego u Bożeny Bechty-Krzemińskiej. W 2008 został uczniem Iriny Rumiancewej-Dabrowski w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Od września 2014 roku jest studentem Moskiewskiego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w klasie fortepianu Alexeia Lubimova i Michaiła Woskresienskiego. Studiuje także fortepian historyczny u Alexeia Lubimova oraz klawesyn u Marii Uspienskiej i Alekseja Szewczenki.

 

Uczestniczył w kursach mistrzowskich, m.in. u Wiktora Mierżanowa, Tatiany Szebanowej, Avedisa Kouyoumdjiana, Milana Langera, Iana Hobsona, Pawła Giliłowa, Kevina Kenerra, Andrzeja Jasińskiego. Zdobywał też doświadczenie z zakresu gry na instrumentach dawnych, współpracując z Petrem Šeflem z Pragi oraz na kursach u Johannesa Sonnleitnera, Urszuli Bartkiewicz (klawesyn), Alexeia Lubimova, Malcolma Bilsona, Andreasa Steiera i Tobiasa Kocha (fortepiano) m.in. w ramach Dni Muzyki Dawnej w Fertöd/Esterháza na Węgrzech, w Royaumont we Francji i w Radziejowicach. Uczestniczył też w kursie interpretacji muzyki J. S. Bacha prowadzonym w Lipsku przez Roberta Levina.

 

Koncertował w wielu krajach Europy, w Rosji oraz w Japonii. Brał udział w wydarzeniach i festiwalach muzycznych, jak: Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Rubinstein Piano Festival w Łodzi, Szalone Dni Muzyki w Warszawie, Chopin w barwach jesieni w Antoninie, Festiwal Braci Wieniawskich w Lublinie, Hudebni Festival Ludwiga van Beethovena w Teplicach (Czechy), International Piano Festival w Holandii, Pianotune Festival w Hasselt i Maasmechelen (Belgia), Rok Česke Hudby 2014, Mirandola Classica (Włochy), Majowe koncerty w Domu-Muzeum Światosława Richtera w Moskwie. Grał m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonia Varsovia, Sinfonia Baltica, Orkiestrą XVIII wieku czy {oh} Orkiestrą Historyczną pod batutą takich dyrygentów, jak: Łukasz Borowicz, Ian Hobson, Jerzy Maksymiuk, Bohdan Jarmołowicz, Jan Stanienda, Jakub Chrenowicz, Martin-Jaques Garand, Grzegorz Nowak, Dirk Vermeulen. Współpracował m.in. z Kvarteto Martinů z Pragi, Stradivari Quartett z Zurichu, ze skrzypkiem Stefanem Tararą, śpiewaczką Eleną Zołotową, flecistą Benedekiem Csalogiem.

 

W 2014 roku ukazało się jego pierwsze CD (Tomasz Ritter, fortepian/piano: Bach/Beethoven/Szymanowski/Ginastera), wydane przez Polskie Nagrania. W 2019 Narodowy Instytut Fryderyka Chopina wydał płytę z wykonaniami Tomasz Rittera podczas I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

 


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona
ikona