5 czerwca 2016 - Nadzwyczajny Recital Skrzypcowy - Alena Baeva

Rektor KUL 5 czerwca 2016 r. zaprasza na koncert OPUS MAGNUM - KULowskie wieczory z muzyką. Z okazji Święta Patronalnego KUL z Nadzwyczajnym Recitalem Skrzypcowym wystąpi ALENA BAEVA, Peter Laul - fortepian.

opus_magnum-05-06-2016

 

Aula im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego KUL, godz. 18.00, wstęp wolny

 

Program:

 

  • W. A. Mozart - Sonata F-dur na fortepian i skrzypce KV 547
  • R. Schumann - Fantazja C-dur op. 131
  • J. Brahms - Scherzo na skrzypce i fortepian
  • H. Wieniawski - Legenda op. 17
  • K. Szymanowski - Mity op. 30
                     Źródło Aretuzy
                     Narcyz
                     Driady i Pan
  • K. Szymanowski - Nocturn i Tarantela op. 28

 


Słowo o muzyce: Teresa Księska - Falger

 

 

Zapowiedź koncertu:

 

 

 

Alena Baeva jest jedną z najwybitniejszych talentów muzycznych swojego pokolenia. Jej recitale i koncerty orkiestrowe w Rosji, Europie, USA, Chinach, Izraelu, Brazylii i wielu innych krajach były niezwykle udane i zdobyły znakomite recenzje prasowe.

Urodziła się w Kirgizji. Gry na skrzypcach zaczęła uczyć się w wieku 5 lat pod kierunkiem Olgi Daniłowej w Ałma Acie (Kazachstan). Jeszcze w trakcie swej nauki zdobyła kilka krajowych nagród dla młodych muzyków. W 1995 roku przeniosła się wraz z rodziną do Moskwy i rozpoczęła naukę w Centralnej Specjalnej Szkole Muzycznej przy Państwowym Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w klasie profesora Edwarda Gracza. W 2002 roku została studentką Konserwatorium Moskiewskiego. Pobierała lekcje u Shlomo Minta, M. Rostropowicza oraz w Konserwatorium Paryskim u prof. B. Garlickiego.

Swoją międzynarodową karierę rozpoczęła w wieku 10 lat, koncertując na Międzynarodowym Festiwalu w Tours, we Francji.

Mając 12 lat, wygrała VII Międzynarodowy Konkurs w Kloster-Schontal (Niemcy), otrzymując jednocześnie nagrodę za najlepsze wykonanie utworu wirtuozowskiego. W 2000 roku zdobyła I nagrodę za najlepsze wykonanie sonaty Bacha i Chiaccony Bartóka na II Międzynarodowym Konkursie im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie, jako najmłodsza uczestniczka tego konkursu. W październiku 2001 roku wygrała XII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, otrzymując złoty medal i 9 nagród specjalnych, m.in. za najlepsze wykonanie utworu współczesnego. W 2004 roku artystka zdobyła Grand-Prix na II Międzynarodowym Konkursie im. N. Paganiniego w Moskwie. Jej wyjątkowy artyzm i talent został uhonorowany przyznaniem nagrody specjalnej. Artystka otrzymała z Rosyjskiej Państwowej Kolekcji w roczne użytkowanie skrzypce Stradivari 1723, należące w przeszłości do Henryka Wieniawskiego. Artystka wspierana jest przez moskiewską fundację „Art of the Violin Foundation”. W maju 2005 była laureatką Konkursu Królowej Belgów Elżbiety.

Od 2001 roku Alena Baeva jest solistką Filharmonii Moskiewskiej. Wspierana jest przez Fundację im. Rostropowicza "The Art of the Violin Foundation", która udostępniła jej do gry unikalne skrzypce Carlo Tononiego z 1720 roku.

Artystka nagrała płyty dla Pentatone Classics (koncerty Brucha i Szostakowicza), dla DUX (koncerty Szymanowskiego), dla SIMC (sonaty Poulenca, Debussyego i Prokofiewa).


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona