Obrona pracy doktorskiej mgr Marty Gudowskiej - 26 września 2022
Zapraszamy na publiczną obronę pracy doktorskiej mgr Marty Gudowskiej.
Pani Magister przygotowała rozprawę pt. Ciało i jego anomalie w religijnym małopolskim malarstwie tablicowym późnego średniowiecza i początku renesansu pod kierunkiem dr hab. Bożeny Kuklińskiej. Recenzentami rozprawy są: dr hab. Marek Walczak, prof. UJ i dr hab. Wojciech Ślusarczyk, prof. UMK.
Publiczna obrona odbędzie się w dniu 26 września 2022 roku w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, sala CTW-114, o godz. 11.00.
Wystawa "ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA. Notatki fotograficzne z objazdów zabytkoznawczych historii sztuki" 10 czerwca 2022 - 15 lipca 2022
W Galerii 1 im. B. Słomki trwa wystawa fotografii studentów historii sztuki "ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA. Notatki fotograficzne z objazdów zabytkoznawczych historii sztuki". Eksponowane fotografie wykonali studenci historii sztuki w czasie objazdów naukowych w maju bieżącego roku. Są one uchwyconym na gorąco zapisem wrażeń i przeżyć, dokumentują przygodę z historią sztuki poznawaną nie tylko z kart podręczników.
Wystawę przygotowały studentki III roku historii sztuki: Adrianna Froń, Karolina Królikowska, Julia Olszewska, Agata Pradun, Wiktoria Serafin. Opieka merytoryczna dr Anna Dzierżyc-Horniak.
Wystawa będzie czynna do 15 lipca 2022, od poniedziałku do piątku,
w godzinach 8.00-15.00, Galeria 1 im. B. Słomki, Gmach Główny KUL, II p.
https://www.facebook.com/Galeria1imBSlomki/posts/5060995903976076
Obrona pracy doktorskiej mgr Agnieszki Chwiałkowskiej - 11 lipca 2022
Zapraszamy na publiczną obronę pracy doktorskiej mgr Agnieszki Chwiałkowskiej.
Pani Magister przygotowała rozprawę pt. Michel Sima - ze Słonimia do Paryża. Życie i twórczość zapoznanego artysty pod kierunkiem dr hab. Doroty Kudelskiej, prof. KUL. Recenzentami rozprawy są: dr hab. Anna Wierzbicka, prof. IS PAN i prof. dr hab. Andrzej Pieńkos, UW.
Publiczna obrona odbędzie się w dniu 11 lipca 2022 roku o godzinie 12.00 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, Aleje Racławickie 14, GG-243 (II piętro).
Umowa o patronat Wydziału Nauk Humanistycznych KUL nad Zespołem Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
W dniu 28 czerwca 2022 roku podpisano umowę o patronat Wydziału Nauk Humanistycznych KUL nad Zespołem Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie. Podpisy pod dokumentem złożyli pan dr hab. Dariusz Skórczewski, prof. KUL, Dziekan WNH oraz pan Krzysztof Dąbek, Dyrektor Zespołu Szkół.
Ze względu na profil Szkoły, Kolegium Historii Sztuki jest w sposób szczególny zaangażowane w przygotowanie i realizację zawartej umowy. Podejmowane już w przeszłości wspólne inicjatywy zyskały nowy, mocny impuls. Dzięki niemu będziemy rozwijali działania o charakterze edukacyjnym, dydaktycznym, kulturalnym i naukowym, angażując społeczność szkolną i akademicką.
Konferencja naukowa „Sztuka dworska”, Kazimierz Dolny 27-28 czerwca 2022
Katedra Historii Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnej Instytutu Nauk o Sztuce KUL zaprasza na X jubileuszową konferencję naukową pt. „Sztuka dworska”, która odbędzie się w dniach 27-28 czerwca 2022 roku. Zapraszamy do Domu pracy Twórczej KUL Rajchertówka w Kazimierzu Dolnym. Początek konferencji o godzinie 9.00.
Czytaj dalej...Wykład Juliusza Gałkowskiego - 10 czerwca 2022
Koło Naukowe Studentów Historii Sztuki KUL zaprasza na wykład Juliusza Gałkowskiego, warszawskiego historyka sztuki i publicysty pt. „Jedno z najszlachetniejszych dzieł sztuki, jakie kiedykolwiek powstało – o malarstwie Thomasa Cole'a”, który odbędzie się 10. czerwca o godz. 17:00 w sali GG-245 (Gmach Główny KUL).
Wykładowi towarzyszyć będzie promocja najnowszej książki naszego Gościa pt. „Miniatury rzymskie. Krótkie opowieści o rzymskim micie”.
Więcej szczegółów na fanpage'u Historii Sztuki KUL:
Dzień Otwarty Historii Sztuki: "SZTUKA NA CZASIE – CZAS NA HISTORIĘ SZTUKI KUL" - 22.04.2022
Zapraszamy uczniów i nauczycieli, studentów innych kierunków humanistycznych, a także wszystkich zainteresowanych podjęciem studiów I lub II stopnia na naszym kierunku, na spotkanie w Dniu Otwartym. Jeśli interesują Was dzieje sztuki, jesteście ciekawi, czym zajmuje się historyk sztuki, chcielibyście poznać program studiów i pracowników Kolegium – wszystko to będzie możliwe już 22 kwietnia 2022 roku. Naszych Gości zapraszamy do Muzeum Uniwersyteckiego, wśród zabytkowych obiektów opowiemy o tym, jak historyk sztuki przywraca pamięć o dziełach i ich autorach w iście detektywistycznym dochodzeniu do źródeł przeszłości. Opowiemy także o pomysłach historyka sztuki na poszukiwanie dzieł i o przygodach z tym związanych, a niemałą rolę w tej opowieści odegra srebrna łyżeczka, którą słodził mistrz Jacek Malczewski. Pokażemy historię miejsca, w którym pracujemy, widzianą oczami badacza sztuki. Uchylimy drzwi do przeszłości naszej siedziby – a były w niej koszary, klasztor, kościół i miejska szubienica – pokazując jej zachowane relikty. Zapraszamy również na spotkanie ze studentami naszego kierunku, którzy przygotowali wystawę „Czy słyszysz ten kolor? Synestezja i twórczość Yvesa Kleina” i wprowadzą naszych Gości w świat sztuki współczesnej.
Czytaj dalej...Panel absolwencki historyków sztuki: „Historia sztuki i co dalej?” - 31.03.2022
Kolegium Historii Sztuki KUL serdecznie zaprasza na kolejny panel absolwencki historyków sztuki: „Historia sztuki i co dalej” 31.03.2022 o godz. 17.00
Czytaj dalej...Panel absolwencki historyków sztuki: "Dlaczego warto?" - 18.03.2022
Szukacie ciekawych studiów? Pasjonuje Was sztuka? Marzycie o tym, by połączyć pasję z pracą zawodową?
Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak można to zrobić, zapraszamy na panel absolwencki historyków sztuki KUL!