KUL-owskie spotkania literackie: Marcin Wroński

Wroński

 

8 maja 2017 r. gościem KUL-owskich spotkań literackich będzie pisarz, publicysta i redaktor Marcin Wroński, autor bestsellerowych kryminałów o komisarzu przedwojennej policji Zygmuncie „Zydze” Maciejewskim. Jego wieczór autorski „Bez cenzury” odbędzie się o godz. 19.00 w Gmachu Głównym KUL, sala GG-208.

 

Marcin Wroński (1972) absolwent polonistyki KUL, pisarz. Tworzy w różnych gatunkach literackich, jest autorem scenariuszy, słuchowisk i utworówMarcin Wroński scenicznych. Największą popularność zdobył jednak bestsellerowymi kryminałami o komisarzu przedwojennej policji Zygmuncie „Zydze" Maciejewskim, osadzonymi głównie w realiach dawnego Lublina. Pierwszy z nich, „Morderstwo pod cenzurą", ukazał się w 2007 roku, a w tym roku dziewiąty  – „Czas Herkulesów" – rozgrywający się w Cheł-mie. Akcja ósmej powieści z cyklu – „Portretu wisielca" – umiejscowiona jest m.in. na KUL-u. Wątki związane z KUL-em pojawiają się również w thrillerze polityczno-teologicznym „Officium Secretum. Pies Pański" (2010).


Ma na swoim koncie wiele nagród, w tym Wielkiego Kalibru, Kryminalnej Piły i Nagrodę Artystyczną Miasta Lublina. Utwory M. Wrońskiego były tłumaczone m.in. na język rosyjski, zaś najbardziej doceniona powieść o komisarzu z Lublina - „Pogrom w przyszły wtorek" - wkrótce zostanie przeniesiona na deski teatru.

Autor: Leszek Wojtowicz
Ostatnia aktualizacja: 27.04.2017, godz. 10:07 - Leszek Wojtowicz

Utworzenie: 2017-04-26