Aktualności / Wydarzenia

Filozoficzne spory o ludzką wolność - LXIV Tydzień Filozoficzny

Pandemia Covid-19 i agresja Rosji na Ukrainę to wydarzenia, które skłoniły organizatorów 64. Tygodnia Filozoficznego do podjęcia tematu ludzkiej wolności jako głównej myśli tegorocznej studenckiej konferencji filozoficznej. Wykłady i debaty odbywają się stacjonarnie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.

 

„Temat tegorocznej edycji tygodnia rodził się wśród doświadczeń związanych z pandemią koronawirusa, kiedy zarówno w rozmowach prywatnych, jak i w przestrzeni publicznej można było usłyszeć powracające pytania o granice wolności” - powiedział Karol Cichoń, prezes Koła Filozoficznego Studentów KUL, które jest głównym organizatorem konferencji. Jednak wydarzenia ostatnich miesięcy – w tym agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, prowokują do stawiania nowych pytań o ludzką wolność. Jak zaznaczył, w cieniu tych wielkich wydarzeń historycznych omawiane będą pytania odnoszące się do wolności w codziennym życiu – związanej z pełnionymi funkcjami, ponoszoną odpowiedzialnością czy w relacji do drugiego człowieka.

Dziekan Wydziału Filozofii KUL, dr hab. Marek Lechniak, prof. KUL podkreślił natomiast, że pytanie o wolność należy do tematów klasycznych, wielokrotnie podejmowanych w dyskusjach. „Z jednej strony każdy mówi o wolności człowieka, wszyscy o nią walczą, ale z drugiej strony w każdej epoce pojawiają się myśliciele, którzy albo w ogóle negują możliwość wolności, albo jej faktyczność, albo też jej praktyczną realizowalność” - powiedział. Dodał także, że pytanie to napotyka obecnie nowe wyzwania ze strony nauk kognitywnych czy badań nad sztuczną inteligencją, co jest związane z szybkim rozwojem techniki i technologii. Podkreślił również wartość realnego spotkania i wyraził nadzieję, że dyskusje filozoficzne wypełnią korytarze KUL również po oficjalnych wykładach i debatach.

Pierwszy dzień obrad poświęcony był ogólnemu rozumieniu wolności i jej roli w życiu osobowym człowieka. Prelegenci omówili źródła pojęcia wolności w myśli Platona i św. Augustyna, średniowieczne spory (św. Tomasz z Akwinu, bł. Jan Duns Szkot) i współczesne teorie, zarówno sformułowane na gruncie klasycznej antropologii filozoficznej (koncepcja wypracowana przez M.A. Krąpca i K. Wojtyłę w ramach Lubelskiej Szkoły Filozoficznej), jaki i głoszące, że to los włada człowiekiem, a nie odwrotnie (tychizm).

Tydzień Filozoficzny na temat różnych stanowisk w sporze dotyczącym wolności, tak w aspekcie indywidualnym, jak i społecznym, potrwa do 19 maja. W kolejnym dniu omówiony zostanie społeczny aspekt wolności, ze szczególnym uwzględnieniem powiązania między wolnością jednostki a suwerennością narodu. Temu tematowi poświęcona będzie również popołudniowa debata „Wolność a wspólnota”. Natomiast w kontekście wojny, jaką Rosja wypowiedziała Ukrainie, przeanalizowane zostaną źródła rosyjskiego imperializmu. Trzeciego dnia zostanie podjęte zagadnienie wolności ujętej w kontekście wybranych działów klasycznie rozumianej kultury: wolności badań naukowych, wolności i odpowiedzialności moralnej, słabości woli, a zakończy je debata podejmująca zagadnienie wolności i religii. Czwartego dnia omówiona zostanie wolność z perspektywy logiki, nauk szczegółowych oraz badań nad sztuczną inteligencją. Wydarzenie zakończy sesja studencko-doktorancka na temat wolności (online).

Tydzień Filozoficzny to najstarsza w Polsce konferencja popularyzująca filozofię uniwersytecką. Organizowany jest przez Koło Filozoficzne Studentów KUL od 1958 r.

 

Program

Transmisja