Nowa aplikacja "Dzieło Biblijne"

 

 

Aplikacja „Dzieło Biblijne” to narzędzie pomagające w refleksji nad czytaniami liturgicznymi i popularyzujące badania biblijno-teologiczne.

 

Aplikacja zawiera Biblię Tysiąclecia (wyd. piąte z przypisami) oraz obszerny komentarz do wszystkich czytań niedzielnych, łącznie z psalmem responsoryjnym. Wyjaśnienia obejmują opis kontekstu perykopy, komentarz biblijny, biblijne teksty paralelne, interpretację Ojców Kościoła, interpretację tekstu w nauczaniu Kościoła z odesłaniem do opracowań biblijnych. Ponadto można tam znaleźć przykłady egzystencjalne – aktualizację, ciekawostki, analizę wybranych słów, a także przykładową homilię biblijną, Lectio divina do niedzielnej Ewangelii oraz inspiracje, ukazujące istotne tematy w czytaniach niedzielnych, które mogą być punktem wyjścia w medytacji tekstu. Aplikacja zawiera ponadto biblijny komentarz do ksiąg Pisma świętego przygotowywany w ramach Narodowego Czytania Pisma Świętego. Będzie on systematycznie powiększany o księgi czytane w kolejnych latach. Materiał może być pomocą w medytacji indywidualnej i grupowej Słowa Bożego. Ważną pomocą jest Nowy Słownik Teologii Biblijnej z podstawowymi pojęciami biblijnymi oraz mapa prezentującą zdjęcia z miejsc biblijnych opatrzone krótkim komentarzem. Całości dopełnia zdjęcie tygodnia z krótką medytacją.

 

Aplikacja powstała z inicjatywy Sekcji Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz moderatorów diecezjalnych Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Autorami tekstów są polscy bibliści oraz alumni seminariów duchownych.

 

Aplikacja jest dostępna gratis w Sklepie Play oraz App Store.

Zachęcamy do pobrania!


Życzenia Bożonarodzeniowe 2021

 

+Boże Narodzenie 2021+

 

Stałeś się przez Słowo, ale jest konieczne,

abyś przez Słowo stał się na nowo”.

 

(Św. Augustyn)

 

Drodzy Pracownicy i Studenci Sekcji Nauk Biblijnych KUL,

 

Niech Wcielone Słowo

stwarza w nas Nowego Człowieka.

Niech betlejemski Logos

rodzi w nas Świętą Obecność.

Niech Memra Adonai

owocuje w nas radością i pokojem.

 

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

i szczęśliwego Nowego Roku 2022

życzy połączony w pokornym sercu Miriam - Matki Słowa

 

Ks. Mirosław S. Wróbel
Kierownik Sekcji Nauk Biblijnych KUL


Odznaczenia Prezydenta RP dla Pracowników Sekcji Nauk Biblijnych KUL

W dniu 21 grudnia 2021 r. Pan Andrzej Duda, Prezydent RP odznaczył ks. prof. Mirosława S. Wróbla, Kierownika Sekcji Nauk Biblijnych KUL - Srebrnym Krzyżem Zasługi a ks. prof. Henryka Drawnela - Brązowym Krzyżem Zasługi za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki. W imieniu Prezydenta RP ceremonii odznaczenia dokonał prof. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

 


Nowa punktacja The Biblical Annals

Z radością informujemy, że zgodnie z komunikatem Ministerstwa Edukacji i Nauki czasopismo The Biblical Annals uzyskało w najnowszej ocenie 140 punktów.


Prezentacji V tomu Biblii Aramejskiej - video

W dniu 24 listopada 2021 r. o godz. 16.00 w synagodze Jesziwy w Lublinie (ul. Lubartowska 85) odbyła się promocja V tomu Biblii Aramejskiej: Targum Neofiti 1 do Księgi Powtórzonego Prawa.

 

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z tego wydarzenia.

 


Promocja V tomu Biblii Aramejskiej

W dniu 24 listopada 2021 r. o godz. 16.00 w synagodze Jesziwy w Lublinie (ul. Lubartowska 85) odbędzie się promocja V tomu Biblii Aramejskiej: Targum Neofiti 1 do Księgi Powtórzonego Prawa. W promocji wezmą udział abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL oraz rabin Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.

 

Serdecznie zapraszamy!

 


Msza św. w intencji zmarłych profesorów SNB KUL

W dniu 17 listopada 2021 r. o godz. 19.00 w kościele akademickim KUL, w 9 rocznicę śmierci ks. prof. Józefa Kudasiewicza, zostanie odprawiona Msza Święta w intencji zmarłych pracowników i studentów Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

 

Mszy świętej będzie przewodniczył ks. prof. Mirosław Wróbel, a homilię wygłosi ks. prof. Henryk Witczyk. 

 

Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.


Nowy numer "The Biblical Annals" 4/2021

Informujemy, że został opublikowany nowy numer czasopisma "The Biblical Annals".

Zachęcamy do lektury.

Link: https://czasopisma.kul.pl/ba/issue/current


Pogrzeb śp. ks. Grzegorza Pawłowskiego (Jakuba Hersza Grinera)

 

Społeczność akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II z bólem przyjęła wiadomość o śmierci śp. ks. Grzegorza Pawłowskiego (Jakuba Hersza Grinera), kapłana archidiecezji lubelskiej, protonotariusza apostolskiego, honorowego obywatela miasta Lublina, wybitnego duszpasterza Polonii w Ziemi Świętej.

 

Zmarły związany był z naszą uczelnią poprzez studia filozoficzno-teologiczne w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie w latach 1952-1958. Jako wikariusz podjął on także w latach 1968-1970 studia specjalistyczne w Instytucie Nauk Biblijnych KUL. Na naszej uczelni wielokrotnie odbywały się promocje jego książek, w których w rymowanej formie opowiadał nam o swoim życiu dzieląc się mądrością i swym doświadczeniem. Śp. ks. Grzegorz Pawłowski łączył w sobie dwie Ojczyny – Polskę i Izrael dlatego dewizę naszej uczelni Bogu i Ojczyźnie mógł jeszcze bardziej rozszerzać i propagować będąc ambasadorem naszej Alma Mater w Ziemi Świętej ponad 50 lat. Wykorzystując wiedzę zdobytą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II śp. ks. Pawłowski napisał katechizm w języku hebrajskim pt. „Poznaj Mesjasza” oraz 10 książek ukazujących realia Polski i Izraela w XX i XXI wieku. Często odnosił do siebie tytuł „sługa Mesjasza” wcielając go jako ocalały z Zagłady w swoje codzienne życie w Polsce i w Ziemi Świętej. Społeczność akademicka KUL dziękuje mu za tę wierną posługę budowania mostów między ludźmi i dzielenia się swoim optymizmem i humorem mimo traumy i krzyża, którego w życiu ziemskim doświadczał. Obiecujemy naszą modlitwę i pamięć wierząc głęboko, że w niebie mamy naszego Orędownika. Requiescat in pace! Szalom!

 

Msza pogrzebowa odbędzie się 3 listopada 2021 o godz. 10.00 w Archikatedrze Lubelskiej. O godz. 14.00 zostaną odprawione obrzędy pogrzebowe na cmentarzu w Izbicy.

 


Jesienne Dni Biblijne 2021

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM  PLAKAT

 

Papieska Komisja Biblijna wraz Instytutem Nauk Biblijnych na Katolickim Uniwersytecie Jana Pawła II w Lublinie zapraszają na konferencję naukową zatytułowaną „Antropologia biblijna – przesłanie dla współczesnego człowieka”.

Data: 20-21 października 2021

 

Temat: Wychodząc od nowo opublikowanego dokumentu Papieskiej Komisji Biblijnej „Czym jest człowiek? Zarys antropologii biblijnej” chcemy podjąć refleksję nad tematami związanymi z antropologią biblijną i ich wagą dla współczesnego człowieka. Podczas konferencji przedyskutowany zostanie dokument Papieskiej Komisji Biblijnej „Czym jest człowiek? Zarys antropologii biblijnej”, jego powstanie, charakter, cel i recepcja w Kościele. Podjęte zostaną także ważne tematy antropologii biblijnej jak: znaczenie obrazu Bożego w człowieku, realizacja Królestwa Bożego w ludzkim świecie, biblijna wizja miłości i płciowości, cielesny i duchowy wymiar natury ludzkiej, stosunek do świata stworzonego, wolność i determinizm, czy chrystologiczny model natury człowieka. Będziemy szukać odpowiedzi na pytanie o to, jak współczesnemu człowiekowi komunikować prawdy antropologii biblijnej, wchodząc w dialog ze współczesną nauką i nie tracąc przy tym specyfiki przesłania biblijnego. Specjalna sesja poświęcona zostanie antropologii św. Pawła, którą razem z przedstawicielami Papieskiej Komisji Biblijnej analizować będą zaproszeni wybitni specjaliści: Susan Eastman, Craig Keener, Joel B. Green, Troels Engberg-Pedersen i Volker Rabens.

 

Forma konferencji: Konferencja z uwagi na ograniczenia pandemiczne odbędzie się w Internecie, za pomocą platformy Teams. 

Zaproszeni prelegenci:
Ibolya Balla (Reformed Theological Academy in Papa, Hungary)
Pasquale Basta (Pontifical Urbaniana University, Rome)
Jaap Doedens (Reformed Theological Academy in Papa, Hungary)
Troels Engberg-Pedersen (University of Copenhagen, Denmark)
Susan Eastman (Duke Divinity School, Durham, NC, USA)
Joel B. Green (Fuller Theological Seminary, Pasadena, CA, USA)
Craig Keener (Asbury Theological Seminary, Wilmore, KY, USA)
Branislav Kluska (Catholic University in Ruzomberok, Slovakia)
Artur Malina (University of Silesia, Poland)
Volker Rabens (Friedrich-Schiller University Jena, Germany)

 

Prelegenci Papieskiej Komisji Biblijnej:
Pietro Bovati (Pontifical Biblical Institute, Rome, Italy; Secretary of the Pontifical Biblical
Commission 2015-2020)
Nuria Calduch-Benages (Pontifical Gregorian University, Rome, Italy; Secretary of the Pontifical Biblical Commission)
Luís Henrique Eloy e Silva (Pontifical Catholic University of Minas Gerais, Belo Horizonte, Brasil)
Adrian Graffy (Executive Committee of the Catholic Biblical Association of Great Britain, United Kingdom)
Mary Healy (Sacred Heart Major Seminary, Detroit, MI, USA)
Marcin Kowalski (John Paul II Catholic University of Lublin, Poland)
Marida Nicolaci (Pontifical Theological Faculty of Sicily, Italy)
Henry Pattarumadathil (Pontifical Biblical Institute, Rome, Italy)
Hugo Orlando Martínez Aldana (Corporación Universitaria Minuto de Dios, Colombia)
Levente Balázs Martos (Pázmány Péter Catholic University, Hungary)
Jean– Bosco Matand Bulembat (Université Catholique du Congo, Congo)
Blažej Štrba (Comenius University in Bratislava, Slovakia)
Henryk Witczyk (John Paul II Catholic University of Lublin, Poland)