21, 29 kwietnia 2005

Profesor nadzwyczajny

piotr_francuz_w_kapeluszu

Rada Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, podczas posiedzenia, które odbyło się 21 kwietnia, uchwaliła wniosek o powołanie dr. hab. Piotra Francuza na stanowisko profesora KUL w Katedrze Psychologii Eksperymentalnej.
Senat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na posiedzeniu w dniu 29 kwietnia jednogłośnie poparł wniosek Rady Wydziału.


4-5 kwietnia 2005

Rewizyta gości z Kijowa

Na zaproszenie Piotra Francuza, w Instytucie Psychologii gościł Dziekan Wydziału Socjologii i Psychologii na Uniwersytecie Szewczenki w Kijowie, prof. Vlodymyr Yevtukh oraz Prodziekan, doc. Ivan Danyluk. Goście zostali przyjęci m.in. przez Prodziekana Wydziału Nauk Społecznych, dr. hab. Piotra Olesia, prof. KUL i Panią Dyrektor Instytutu Psychologii, dr hab. Stanisławę Steuden, prof. KUL. Przyjęto wstępne ustalenia dotyczące dalszej współpracy między naszymi Uniwersytami. Obaj Panowie wygłosili referaty podczas sesji naukowej "Aktualia".

8-11 marca 2005

fronton_uniwersyetu_szewczenki Międzynarodowa konferencja "Wiosna Szewczenki" w Kijowie

Piotr Francuz i Ivan Sherstyuk (student V roku psychologii) wzięli udział w międzynarodowej konferencji naukowej "Wiosna Szewczenki", która odbyła się w dniach 9-11 marca 2005 r. na Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki w Kijowie (Ukraina). Piotr Francuz wygłosił referat na temat kognitywnych podstaw współczesnej teorii komunikacji wizualnej, a Ivan Sherstyuk mówił o wynikach badań eksperymentalnych nad torowaniem intencji bohaterów wiadomości telewizyjnych.
Korzystając z okazji wizyty w Kijowie, Piotr Francuz spotkał się z Dziekanem Wydziału Socjologii i Psychologii na Uniwersytecie Szewczenki, prof. Vlodymyrem Yevtukhiem oraz Prodziekanem tegoż wydziału, doc. Ivanem Danylukiem. Rozmowy dotyczyły wymiany naukowej oraz współpracy ukraińskich i polskich psychologów. Obaj Panowie przyjęli zaproszenie do udziału w konferencji "Aktualia", planowanej w Instytucie Psychologii KUL w dniach 4-7 kwietnia 2005 r.
W Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy, Piotr Francuz spotkał się również z dyrektorem Instytutu Psychologii, prof. Sergiejem Maksimenko oraz z jego zastępcą, doc. Sergiejem Boltiwcem, zaś w Narodowym Uniwersytecie Pedagogicznym - z kierownikiem Katedry Socjologii i Psychologii Organizacji, doc. Mirosławem Macejkiwem. Czytaj dalej...

4 luty 2005

Koordynacja KUL-owskich projektów na Lubelski Festiwal Nauki 2005

Prorektor KUL, ks. dr hab. Mirosław Kalinowski, prof. KUL, mianował Piotra Francuza koordynatorem Lubelskiego Festiwalu Nauki 2005 z ramienia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

1 luty 2005

szubielska_2_03  fortuna_2_03  Granty KBN dla naszych doktorantów!

Komitet Badań Naukowych przyznał granty badawcze dla dwóch doktorantów naszej Katedry. Otrzymali je Magdalena Szubielska (Rozumienie filmów animowanych przez dzieci w wieku przedszkolnym w zależności od zdolności zapamiętywania zdarzeń i myślenia metaforycznego) oraz Paweł Fortuna (Podmiotowe i przedmiotowe determinanty modyfikowania postawy wobec treści przekazów telewizyjnych). Podczas tego konkursu recenzenci KBN pozytywnie zaopiniowali tylko 20 spośród 116 nadesłanych podań, a projekt Magdy Szubielskiej otrzymał maksymalną ocenę: 70 punktów na 70 możliwych! Czytaj dalej...

19 stycznia 2005

autorzy_psychologicznych_aspektw Dyskusja o psychologii i telewizji

W dniu 19 stycznia 2005 odbyła się sesja pt. „Dyskusja o psychologii i telewizji”, poświęcona współczesnym badaniom nad oddziaływaniem mediów audiowizualnych na umysł człowieka. Pretekstem spotkania była ostatnio wydana przez Towarzystwo Naukowe KUL praca zbiorowa pt. "Psychologiczne aspekty odbioru telewizji II", pod redakcją Piotra Francuza. Czytaj dalej...

1 grudnia 2004

okadka_psychologicznych_aspektw_01  Psychologiczne aspekty odbioru telewizji II

Ukazała się książka pt. "Psychologiczne aspekty odbioru telewizji II" pod red. Piotra Francuza. Książka adresowana jest do wszystkich tych osób, które chciałyby zapoznać się z problemami psychologicznymi związanymi z odbiorem mediów audiowizualnych, a zwłaszcza telewizji. Czytaj dalej...

23-24 października 2004

anna_wierzbicka Podmiot w języku i w kulturze

W Lubelskim Towarzystwie Naukowym odbyła się konferencja z cyklu "Język a kultura". Tematem konferencji był "Podmiot w języku i w kulturze". Wystąpił na niej Piotr Francuz z referatem pt. "Podmiot w psychologii: próba systematyzacji". Konferencja została zorganizowana przez Instytut Filologii Polskiej UMCS. Wzięła w niej również udział prof. Anna Wierzbicka.
W przeddzień konferencji Profesor Anna Wierzbicka odebrała na UMCS doktorat honoris causa. Czytaj dalej...

21 października 2004

Uroczyste przejęcie Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL

chlewiski_i_francuz_2004

21 października 2004 wieczorem nastąpiło uroczyste przejęcie kierownictwa Katedry Psychologii Eksperymentalnej KUL przez dr. hab. Piotra Francuza. Na uroczystości obecnych było liczne grono aktualnych i byłych pracowników i doktorantów związanych z KPE. W spotkaniu wziął udział długoletni kierownik Katedry ks. prof. Zdzisław Chlewiński.

Czytaj dalej...

1 października 2004

Nowi pracownicy

Z początkiem roku akademickiego 2004/2005 szeregi Katedry zostały zasilone przez nowych doktorantów. Witamy na pokładzie Maćka Ćwika, Rafała Koziaka, Piotra Markiewicza, Bożenę Nowaczyńską i Gosię Zabłocką.