Aktualności / Wydarzenia

List Rektora KUL na Boże Narodzenie 2021

LIst Rektora KUL na Boże NarodzenieChrystus jest przewodnikiem w drodze, nauczycielem  prawdy i dawcą życia - to przesłanie listu Rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego na Boże Narodzenie 2021.  – Rodząc się jako człowiek, Chrystus potwierdził także wartość ziemskiego życia człowieka, które nie jest tylko jakimś mało ważnym okresem przejściowym, ale ma w planach Bożych ogromne znaczenie – przypomina ks. prof. Kalinowski. Bóg obdarował każdego z nas nie tylko życiem, ale także zdrowiem czy wieloma różnorodnymi umiejętnościami, którymi możemy służyć bliźniemu.  W takim kontekście nowego znaczenia nabiera doświadczenie choroby, które może stać się okazją do walki z własnymi słabościami, do pogłębienia życia duchowego czy ofiarowania swoich cierpień za innych.

Chrystus pozostaje nauczycielem prawdy także dla współczesnego świata epoki postmodernistycznej, który podważając tradycyjne i trwałe wartości, powtarza z ironią i sceptycyzmem pytanie Piłata: „Cóż to jest prawda?”. W tym pytaniu zawarta jest sugestia, że istnienie jednej, ostatecznej prawdy jest tylko złudzeniem. Tymczasem prawda z natury jest jedyna, a otaczająca nas rzeczywistość nie może być równocześnie prawdziwa i nieprawdziwa. – Prawda istnieje i nie może to budzić wątpliwości. Problem polega zaś na tym, jak ją znaleźć i jak uwiarygodnić – zauważa Rektor KUL.

Ks. prof. Kalinowski podkreślił, że służba prawdzie jest wpisana w misję uniwersytetu katolickiego. – Badania i studia na uniwersytecie katolickim muszą mieć na celu zawsze poszukiwanie prawdy, a przewodnikiem w tych poszukiwaniach powinien być Chrystus. – Dojście do prawdy i ukazanie jej światu staje się źródłem prawdziwej mądrości, na którą składa się nie tylko zdobyta wiedza, ale także ukształtowany według niej sposób życia – dodaje rektor. KUL realizuje tę misję od ponad 100 lat, stale otwiera się na kolejne wyzwania badawcze i proponuje nowe kierunki studiów, pozostając równocześnie wierny pierwotnemu wezwaniu do służby Bogu i ojczyźnie.

List do pobrania