O Centrum Studiów KUL dla Osadzonych w mediach watykańskich

Szefowie mediów Watykanu dr Andrea Tornielli oraz dr Massimiliano Menichetti, którzy 1 czerwca 2023 r. gościli na uniwersytecie, zainteresowali się unikatowym projektem jakim jest Centrum Studiów KUL dla Osadzonych przy Areszcie Śledczym w Lublinie. Dziś w serwisach Vatican News opublikowany został film o kształceniu osób pozbawionych wolności.

Odpowiedzią na propozycję Menichettiego i Tornielliegi było podjęcie prac nad krótkim reportażem filmowym, który ukazuje ideę prowadzenia studiów dla więźniów,  przemiany w nich zachodzące, rzeczywistość życia w zakładzie karnym, która nabiera innego wymiaru, gdy ktoś daje nadzieję i przychodzi z prawdziwą ewangelizacją. 

W Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL, przy zaangażowaniu zespołu video oraz prasowego, zrealizowane zostały  dwa materiały filmowe. Pierwszy to wspomniany reportaż zawierający wypowiedzi więźniów - studentów KUL oraz komentarz rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, inicjatora powołania Centrum Studiów KUL dla Osadzonych przy Areszcie śledczym w Lublinie. Drugi film ma charakter symboliczny „Bez słów" wypowiadanych, ale opatrzony jest komentarzem w postaci tekstu. Całość projektu dopełniają depesze  prasowe, które  podobnie jak filmy, zostały przetłumaczone na j. włoski, angielski oraz niemiecki.

Przygotowane materiały dziś ukazały się w mediach watykańskich, dla których fundamentalnie ważna jest prawda opowiadana poprzez świadectwo i relacje ludzi oraz poprzez ich doświadczenie życiowe.

Vatican News m.in. dzięki satelicie i nowym technologiom docierają nawet do bardzo odległych rejonów Afryki lub Azji. To przedsięwzięcie nie tylko multimedialne, ale i multilingwistyczne; redakcje prowadzą serwisy informacyjne w wielu różnych językach. Obecny system informacyjno-komunikacyjny Watykanu nadaje i publikuje aż w 51 językach. Vatican News m.in. na Facebooku, Twitterze i You Tube mają setki tysięcy obserwujących i milionowe zasięgi. 

Akademia Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL wyraża wdzięczność za gotowość do współpracy, otwartość i profesjonalizm pracownikom Aresztu Śledczego w Lublinie, w szczególności dyrektor jednostki ppłk Annie Ausz oraz rzeczniczce prasowej kpt.  Beacie Fronczek. 

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II od ponad 10 lat prowadzi zajęcia edukacyjne dla osób pozbawionych wolności. Inicjatywa ta – od 2022 roku znana jako Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie – skierowana jest do osób przebywających nie tylko w lubelskim areszcie, ale również w innych zakładach karnych w całej Polsce. To przedsięwzięcie unikatowe w skali europejskiej.

 

Materiał Vatican News:

 


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona