Odeszła prof. dr hab. Krystyna Stawecka

Społeczność akademicka KUL
z wiarą i chrześcijańską nadzieją na zmartwychwstanie
żegna

Panią prof. dr hab. Krystynę Stawecką

emerytowaną profesor Wydziału Nauk Humanistycznych
wieloletniego pracownika filologii klasycznej KUL
kierownika Katedry Łaciny Średniowiecznej i Nowożytnej
dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych w latach 1987-1993

 

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie

 

-------------------------------------------------

 

Prof. dr hab. Krystyna Stawecka (1932-2024) dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych w latach 1987-1993

W 1955 r. ukończyła studia w zakresie filologii klasycznej i rozpoczęła pracę naukową na KUL. W 1962 r. uzyskała stopień doktora, w 1973 habilitację, w 1985 tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1992 profesora zwyczajnego. Od 1973 r. kierowała Katedrą Łaciny Średniowiecznej i Nowożytnej. Pełniła funkcję prodziekana (1974-80) i dziekana (1986-93) WNH. W 2002 r. przeszła na emeryturę.

Jej zakres obowiązków dydaktycznych obejmował wykłady i seminaria z literatury, początkowo greckiej, a później łacińskiej, a także zajęcia z metryki starożytnej i z gramatyki greckiej i łacińskiej oraz wykłady monograficzne.

Główny nurt zainteresowań naukowych Staweckiej stanowi neolatynistyka. Współpracowała z wieloma ośrodkami naukowymi, zarówno w Polsce, jak i za granicą, zajmującymi się badaniem kultury i literatury renesansowej (m.in. zakład neolatynistyki na katolickim uniwersytecie w Leuven, Pracownia Słownika Łaciny Średniowiecznej PAN w Krakowie). Po habilitacji jej zainteresowania naukowe skoncentrowały się na poezji i prozie barokowego twórcy Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, a także twórczości epigramatycznej Jana Kochanowskiego, zawartej w zbiorze zatytułowanym Foricoenia, a takżę na łacińskiej poezji religijnej epoki renesansu i baroku oraz edycji oryginalnych tekstów łacińskich.

Należała do TN KUL (w 2015 r. uzyskała tytuł członka honorowego), Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN, Komisji Polsko-Łacińskiej PAU oraz International Association for Neo-Latin Studies. Odbywała staże naukowe m.in. w: Mediolanie, Lowanium i Nijmegen. Wielokrotnie uczestniczyła w światowych kongresach neolatynistycznych. Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi (1978), nagrodą Rektora KUL (2001) oraz medalem „Pro Ecclesia et Pontifice” (2008).


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona