Odeszła prof. Maria Braun-Gałkowska

Prof. Maria Braun-Gałkowska (1939 – 2023), psycholog, specjalizująca się w zakresie psychologii małżeństwa i rodziny, w tym rodziny dysfunkcjonalnej, a także psychoprofilaktyki i terapii rodzin.

Związana z KUL od 1956 roku, kiedy to rozpoczęła studia na specjalizacji filozoficzno-psychologicznej. W czasie studiów była członkinią nieformalnej grupy młodzieży (tzw. Święta Lipka) prowadzonej przez bp. Karola Wojtyłę, uczestnicząc m.in. w wyjazdach wakacyjnych i spotkaniach formacyjnych. W 1961 r. uzyskała tytuł magistra na podstawie pracy napisanej pod kierunkiem prof. N. Han-Ilgiewicz i została zatrudniona jako asystent w Katedrze Psychologii Ogólnej, a od 1973 jako adiunkt w Katedrze Psychologii Wychowawczej.

1969 uzyskała stopień doktora na podstawie rozprawy „Wpływ telewizji na niektóre cechy osobowości dzieci” (Warszawa 1967), napisanej pod kierunkiem prof. S. Kunowskiego. 19179 uzyskała habilitację. na podstawie rozprawy „Miłośćaktywna. Psychiczne uwarunkowania powodzenia małżeństwa”. 1984-2011 była kierownikiem Katedry Psychologii Wychowawczej i Rodziny. W 1988 r. otrzymała stanowisko profesora, a w 1992 tytuł profesora zwyczajnego. 1990-95 pełniła funkcję dyrektora Instytutu Psychologii. Była promotorem 25 doktorów i ponad 300 magistrów.

Wykładała na UW, UO, UMCS oraz w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie, była także Akademii Ignatianum w Krakowie. Uczestniczyła w pracach Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i International Academy of Family Psychology. Należała do kolegium redakcyjnego czasopisma naukowego „Psychologia Wychowawcza".

Była autorką wielu publikacji, głównie na temat psychologii małżeństwa i rodziny. Jako jedna z pierwszych naukowców w Polsce prowadziła badania na temat psychologii mediów, zwłaszcza wpływu telewizji na psychikę młodych widzów i wpływu gier komputerowych na młodych użytkowników.

W 1989 r. jako członek Komitetu Obywatelskiego Lubelszczyzny „Solidarność" zorganizowała Wszechnicę Wyborczą, a następnie kierowała jej pracą. W roku akademickim 1989/90 kierowała pracami Zespołu Doradców  Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Była członkiem pierwszej Rady Programowej TVP (1993-1997). Współpracowała również z krajowym i diecezjalnym duszpasterstwem rodzin. Była członkiem Komisji Episkopatu lustita et Pax oraz Podkomisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa Kobiet. W 2011 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Działając na rzecz popularyzacji wiedzy z zakresu psychologii wychowania i rodziny, wygłosiła ok. 350 wykładów popularnonaukowych. W 1975 r. zainicjowała, w ramach Duszpasterstwa Akademickiego KUL, kursy przedmałżeńskie, które początkowo prowadziła samodzielnie metodą warsztatową wg autorskiego programu.

 

 

 


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona