Odszedł bp Antoni Stankiewicz

Rektor oraz Społeczność Akademicka

Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II

 

z wiarą i chrześcijańską nadzieją na zmartwychwstanie przyjęli wiadomość o śmierci

 

bp. Antoniego Stankiewicza

 

absolwenta KUL, kanonistę, w latach 2004-2012 dziekana Roty Rzymskiej

 

 Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie...

 


 

Bp Antoni Stankiewicz (1935-2021), kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, absolwent KUL, jeden z najwybitniejszych specjalistów prawa kanonicznego

.

Studia teologiczne ukończył w 1956 r. Studia specjalistyczne z prawa kanonicznego rozpoczął w 1956 r. na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, rok później przeniósł się na Katolicki Uniwersytet Lubelski. 20 grudnia 1958 r otrzymał święcenia kapłańskie. W 1961 r. uzyskał stopień doktora na podstawie pracy „Sędziowie w beatyfikacyjnym przewodzie na terenie diecezji”, napisanej pod kierunkiem ks. prof. A. Petraniego.

 

W latach 1961-1965 był notariuszem i wiceoficjałem Sądu Biskupiego w Gorzowie Wielkopolskim, a od roku 1965 do 1967 notariuszem Kurii Biskupiej.

W 1967 r. wyjechał na dalsze studia do Rzymu. W 1970 r. został adwokatem Roty Rzymskiej. W 1972 r. ukończył Wyższą Szkołę Języka Łacińskiego na Uniwersytecie Gregoriańskim. Doktorat z prawa cywilnego w zakresie prawa rzymskiego uzyskał w 1975 r. na Uniwersytecie Laterańskim. Pracę w Trybunale Roty Rzymskiej rozpoczął w 1969 r. w kancelarii, od 1978 r. jako prałat audytor, a w latach 2004-2012 jako dziekan. W 2006 r. został mianowany biskupem.

 

Wykładał na ATK, Gregorianum, w studium rotalnym, na Uniwersytecie Santa Croce oraz Uniwerystecie Urbaniana. Był członkiem Associazione Canonistica Italiana oraz autorem wielu publikacji z zakresu prawa małżeńskiego i procesowego oraz historii prawa.

 

Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Dyscyplinarnej Państwa Watykańskiego. Był sędzią w Trybunale Apelacyjnym Państwa Watykańskiego, konsultorem w Kongregacji ds. Duchowieństwa, członkiem Komisji ds. Adwokatów, członkiem Kongregacji ds. Kanonizacyjnych oraz Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

 

Otrzymał Order Odrodzenia Polski, był doktorem honoris causa UKSW, w 2013 r. na KUL odbyło się uroczyste odnowienie jego doktoratu.


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona