Nowa publikacja ks.dr hab. Andrzeja Piwowara

Zachęcamy do zapoznania się z nowym wydaniem "Greki Nowego Testamentu. Gramatyki", czyli z "Językiem greckim Nowego Testamentu", które ukazało się w serii "Materiały pomocnicze do wykładów z biblistyki". Autorem podręcznika jest ks. dr hab. Andrzej Piwowar.

 

Okładka i zawartość

 


NIEDZIELA SŁOWA BOŻEGO W ARCHIDIECEZJI LUBELSKIEJ (22.01.2023)

 

W niedzielę 22 stycznia 2023 r. Kościół będzie obchodził Niedzielę Słowa Bożego, której celem jest ponowne odkrywanie i pogłębienie znaczenia Biblii w życiu Kościoła i w osobistym życiu człowieka.

 

Centralne obchody Niedzieli Słowa Bożego w Archidiecezji Lubelskiej, w której trwają prace w ramach III Synodu Archidiecezji Lubelskiej odbędą się w Lublinie – w sanktuarium św. Rodziny w Lublinie. W uroczystej Mszy Świętej o godz. 11.30 pod przewodnictwem ks. bp Stanisława Wielgusa nastąpi uroczyste błogosławieństwo członków Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej oraz wszystkich członków Kręgu Biblijnego. Homilię wygłosi ks. prof. Mirosław S. Wróbel, moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej. Słowo Boże przed południem będzie głosił ks. dr Marcin Zieliński, wicemoderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II Archidiecezji Lubelskiej, a po południu będzie głosił ks. prof. Mirosław S. Wróbel. Po Mszach będą rozdawane dla wiernych cytaty Pisma Świętego i najnowsze folderki Kursu Formacji Biblijnej KUL. Podczas Niedzieli Słowa Bożego będzie możliwość zakupu nowych przekładów Biblii oraz literatury biblijnej.

 

Zwracamy się z prośbą do Kapłanów, aby we wszystkich parafiach Archidiecezji Lubelskiej odbyła się w tym dniu uroczysta intronizacja Pisma Świętego oraz zostały wygłoszone homilie biblijne zachęcające do systematycznego czytania Słowa Bożego indywidualnie oraz w rodzinach i w grupach parafialnych. Materiały na Niedzielę Słowa Bożego przygotowane przez Instytut Nauk Biblijnych KUL zostaną rozesłane dla duszpasterzy przez Wydział Duszpasterski Archidiecezji Lubelskiej.

 

Ks. dr Tadeusz Pajurek, Proboszcz sanktuarium św. Rodziny  w Lublinie

 

Ks. prof. Mirosław S. Wróbel, Moderator Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Archidiecezji Lubelskiej


Dofinansowanie w ramach programu „Doskonała Nauka”

Dofinansowanie z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała Nauka”

 

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II otrzymał dofinansowanie z budżetu MEiN w ramach programu  „Doskonała Nauka” - moduł: Wsparcie monografii naukowych, którego finalnym celem jest upowszechnianie najnowszych osiągnięć nauki polskiej w świecie. Beneficjentami projektu, który obejmuje dofinansowanie z budżetu państwa tłumaczenia monografii naukowych na język angielski, są trzej pracownicy Wydziału Teologii KUL:

 

  1. hab. Krzysztof Mielcarek, prof. KUL: „Jeruzalem, Jerozolima. Znaczenie onomastyki Świętego Miasta w dziele Łukaszowym” (dofinansowanie 43 694,75 zł, całkowita wartość projektu 49 222,25 zł);
  2. prof. dr hab. Stefan Szymik: „Problem polemiki antyepikurejskiej w pismach Nowego Testamentu” (dofinansowanie: 45 163,25 zł, całkowita wartość projektu 50 855,75 zł);
  3. prof. dr hab. Mirosław Wróbel: „Antyjudaizm a Ewangelia Janowa” (dofinansowanie 48 834,50 zł, całkowita wartość projektu 54 939,50 zł).

 

Pracownikom Sekcji Nauk Biblijnych Wydziału Teologii gratulujemy zakwalifikowania ich wniosków w programie „Doskonała Nauka”.

 


Dzień Judaizmu (relacja)

Zapraszamy do udziału w Dniu Judaizmu, organizowanym przez Centrum Heschela KUL oraz Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego.

 

Początek w dniu 18.01.2023 o godz. 17.00 w auli C-1031 (Al. Racławickie 14).

 

 

Zobacz relację: 

 

 


Wspomnienie papieża Benedykta XVI

 
Papież Benedykt XVI przez swoje życie i śmierć uczy nas, że Deus Caritas est. Ukazuje nam, że Miłość jest wieczna. Dziękujemy Ci za umiłowanie Biblii i ukazanie nam jej bogactwa!
 
Ks. prof. Mirosław S. Wróbel
wraz z Wykładowcami i Studentami
Sekcji Nauk Biblijnych KUL

Życzenia Bożonarodzeniowe 2022

 

„Obydwa narodzenia Chrystusa są cudowne:

 narodziny z Ojca bez matki

oraz narodziny z matki bez ojca.

Pierwsze narodziny są odwieczne,

drugie zaś miały miejsce w czasie”.

św. Augustyn

 

Drodzy Pracownicy i Studenci
Sekcji Nauk Biblijnych KUL,

 

Niech tajemnica Bożego Narodzenia,
w której Wieczność dotyka Czasu,

Dziewictwo łączy się z Macierzyństwem
a Odwieczne Słowo staje się Ciałem,
wzbudza w nas pokój i radość
w naszej codziennej wędrówce ku Bogu.

 

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia
I szczęśliwego Nowego Roku 2023
życzy połączony w modlitwie

 

Ks. Mirosław S. Wróbel

Kierownik Sekcji Nauk Biblijnych KUL


Sympozjum ku czci ks. prof. Ryszarda Rubinkiewicza

Serdecznie zapraszamy do udziału w sympozjum upamiętniającym życie i pracę naukową ks. prof. Ryszarda Rubinkiewicza.

 

Sympozjum odbędzie się w budynkach Centrum Transferu Wiedzy w Lublinie (CTW – 113) w dniu 23-24 listopada 2022 roku (środa – czwartek). Otwarcie sympozjum o godz. 8.30.

 

Program w PDF


Sympozjum ku czci ks. prof. Józefa Kudasiewicza

Serdecznie zapraszamy do udziału w sympozjum ku czci ks. prof. Józefa Kudasiewicza w 10 rocznicę jego śmierci.

 

Sympozjum odbędzie się w budynkach Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach w dniu 19 listopada 2022 roku. Początek o godz. 8.00.

 


Spotkanie pracowników i studenów SNB KUL

8 listopada 2022 roku odbyło się spotkanie pracowników Sekcji Nauk Biblijnych ze studentami. Rozpoczęło się o godz. 18.00 Mszą świętą w Parafii Dobrego Pasterza (Lublin, ul. Radzyńska 3). 
Po Mszy świętej miało miejsce tradycyjne spotkanie w budynkach parafialnych.

 

Czytaj dalej...

10. rocznica śmierci ks. prof. Józefa Kudasiewicza

Serdecznie zapraszamy na konferencję upamiętniającą 10. rocznicę śmierci ks. prof. dr hab. Józefa Kudasiewicza.

 

Konferencja rozpocznie się Mszą św. w Kościele akademickim o godz. 12.30. Po niej zaplanowana jest sesja naukowa (sala C-1031, godz. 15.00).