Jesienne Dni Biblijne 2022

Serdecznie zapraszamy do udziału w Jesiennym Sympozjum Biblijnym, które odbędzie się w dniach 25-26 października 2022 roku. 

 

Temat konferencji: The Stranger in the Bible and the Ancient Near East/ Lo straniero nella Bibbia e nel Vicino Antico Oriente.

 

Konferencja odbędzie się na platformie Teams.

 

Link: https://bit.ly/3O3HuDA

 

Program konferencji: 

 


Wspomnienie św. Hieronima

Drodzy Wykładowcy i Studenci Sekcji Nauk Biblijnych KUL,

 

Na progu nowego roku akademickiego 2022/2023 w dniu św. Hieronima, patrona biblistów pragnę życzyć wszystkim, aby słowo Pana zawarte na kartach Pisma Świętego było dla nas nie tylko źródłem głębokich studiów i refleksji, ale prawdziwym życiem. Św. Hieronim skierował do św. Paulina z Noli następujące słowa: „Starajmy się na ziemi nauczyć tych prawd, których wartość przetrwa również w niebie (Ep 53, 10). Niech nasza praca naukowa w Sekcji Nauk Biblijnych KUL pozwala nam odkrywać i umiłować moc słowa Bożego zanurzonego w Miłości. Dzielmy się tym doświadczeniem z wszystkimi ludźmi spotykanymi w naszym życiu. Życzę wszystkim na ten nowy rok akademicki zanurzenia w mocy Ducha Świętego i pokornego odkrywania Drogi, Prawdy i Życia w tekstach Starego i Nowego Testamentu.

 

​​​​​​Ks. Miroslaw S. Wróbel

Kierownik Sekcji Nauk Biblijnych KUL

Lublin, 30 września 2022 r.


Msza Święta i Spotkanie SNB KUL

W dniu 13 czerwca 2022 roku odbyło się spotkanie pracowników i studentów SNB KUL. O godz. 18.00 została odprawiona msza święta dziękczynna na zakończenie roku akademickiego w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych u Ojców Salezjanów (Kalinowszczyzna 3). Po mszy świętej uczestnicy zostali zaproszeni na kolację w domu Księży Salezjanów.

 

 

Tekst homilii


Egzamin licencjacki (foto)

W dniu 30.05.2022 r. odbył się egzamin licencjacki, do którego przystąpiło 5 studentów Sekcji Nauk Biblijnych KUL: s. Dorota Chwiła FMA, Tomasz Kacprzyk, o. Maciej Pawlik OSB, ks. Linas Šipavičius, Karolina Sobczyk. Komisja egzaminacyjna, której przewodniczył ks. prof. dr hab. Marcin Składanowski (Prodziekan Wydziału Teologii), pozytywnie oceniła odpowiedzi studentów. 

 
Gratulujemy naszym studentom uzyskania stopnia licencjatu kościelnego w zakresie nauk biblijnych!
Czytaj dalej...

Nagrody im. Profesora Zbigniewa Zaleskiego dla doktorantów

W dniu 20.05.2022 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród im. Profesora Zbigniewa Zaleskiego dla doktorantów Szkoły Doktorskiej KUL za publikacje naukowe. Nagrody I stopnia otrzymało 8 doktorantów, II stopnia – 5, III stopnia – 4. Laureaci reprezentowali niemal wszystkie dyscypliny, w których kształci Szkoła Doktorska KUL: nauki teologiczne, literaturoznawstwo, psychologię, historię, pedagogikę, psychologię, nauki prawne, prawo kanoniczne i filozofię.

 

Wśród laureatów nagrody I stopnia była m.in. doktorantka Sekcji Nauk Biblijnych - s. Dorota Chwiła FMA, za publikację "Janowe wyrażenie "Jednorodzony w łonie Ojca" (J 1,18) w kontekście Targumu Neofiti 1".

 

Link do zdjęć


Życzenia Wielkanocne 2022

Nowy Jork, Wielkanoc 2022

 

Chrystusa twarz oglądam

W umęczeniu i chwale

W słabości i mocy

W goryczy i radości

W ciemności i blasku

W wojnie i pokoju

W śmierci i życiu

I widzę… krzyż boleści…

W jutrzence Zmartwychwstania

 

M.S. Wróbel, Życie i Śmierć

 

Drodzy Pracownicy i Studenci Sekcji Nauk Biblijnych KUL,

 

Niechaj Zmartwychwstały Pan rozjaśnia ciemności, leczy zarazy, uśmierza wojny, kruszy lody, wynosi doliny, osładza gorycze, miłuje nienawiści, wypełnia pustki, objawia tajemnice i ożywia śmierć w naszym kruchym życiu skierowanym ku Wieczności.

 

Ciągłego doświadczania Jego Paschy - życzy z całego serca połączony w modlitwie

                                                                                    

Ks. Mirosław S. Wróbel

Kierownik Sekcji Nauk Biblijnych KUL


Wywiad z Dyrektorem Sekcji Nauk Biblijnych

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu, którego ks. prof. Mirosław S. Wróbel udzielił podczas pobytu w amerykańskiej Częstochowie.


Wiosenne Sympozjum Biblijne 2022 (galeria)

Zapraszamy do udziału w Wiosennym Sympozjum Biblijnym, które odbędzie się 16 marca 2022 roku w formie hybrydowej (link dostępu na plakacie).

Temat sympozjum: "Zbuduję Mój Kościół" (Mt 16,18). Eklezjologia biblijna.

 

Więcej szczegółów na plakacie.

Czytaj dalej...

Listy papieskie

Papież Franciszek oraz papież-emeryt Benedykt XVI przesłali podziękowania i pozdrowienia, udzielając błogosławieństwa wszystkim inicjatywom Sekcji Nauk Biblijnych oraz biblijnemu apostolatowi.

 

List Franciszka    List Benedykta XVI


Nowe publikacje ks. dr hab. Anfrzeja Piwowara

W ostatnim czasie zostały opublikowane kolejne dwa tomy "Analizy składniowej greckiego tekstu Ewangelii według św. Marka", których autorem jest ks. dr hab. Andrzej Piwowar z Sekcji Nauk Biblijnych KUL.

 

Zachęcamy do lektury.

 

Tom II    Tom III