Wspomnienia

W kartce z kalendarza prezentujemy również wspomnienia absolwentów i pracowników naukowych KUL z różnych okresów studiowania i wykładania w murach naszej Alma Mater.

Na początek fragmenty wspomnień studentów polonistyki, którym przyszło zmagać się z trudną rzeczywistością pierwszej połowy lat 50 – tych. Pierwsze relacje obrazują drogę, jaką przejść musieli przyszli poloniści, by stać się posiadaczami kulowskich indeksów. Kolejne dotyczą studiów na KUL i okresu po ich zakończeniu.

 

Pełny tekst wszyscy zainteresowani znajdą w zbiorze: Z naszego półwiecza. Wspomnienia studentów filologii polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego rocznik 1951 – 1955, wydanym pod redakcją p. Bohdana Królikowskiego w Lublinie w roku 1999.

 

W kolejnej odsłonie cyklu wspomnieniowego prezentujemy zapiski dokonane po latach przez studentów historii z okresu 1956 – 1973. Wszyscy autorzy memuarów po studiach pracowali naukowo w murach Uniwersytetu. Niektórzy z nich wybitnie przyczynili się do rozwoju studiów historycznych na KUL i znacząco wpłynęli na funkcjonowanie Instytutu Historii.

 

Zapiski zostały opublikowane w ramach książki napisanej przez studentów historii KUL z lat 2000 - 2005 o swoich poprzednikach (Koło Naukowe Historyków Studentów KUL 1919 - 2004, red. E. Ziółek, Lublin 2004) i powstałej w 85 rocznicę założenia Koła Naukowego Historyków Studentów KUL.

Wszystkim szerzej zainteresowanym tymi zagadnieniami polecamy lekturę.


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona
ikona