Ze skarbca Uniwersytetu - www.kul.pl/skarbiec

Jan Molenaer II, Scena przy trumnie
Jan Molenaer II, Scena przy trumnie
Scena wpisuje się w północnoniderlandzką tradycję "chłopskiego" malarstwa rodzajowego z kręgu Jana de Steena (1626-1679) i Adriaena van Ostade (1610-1685).
Uwagę widza przykuwają zwłaszcza dwie pierwszoplanowe postaci – wytwornie ubrany mężczyzna w kapeluszu i białej kryzie oraz siedząca obok niego chłopka, być może wdowa, której ów jegomość wręcza złotą monetę. Scena ta nawiązuje do postawy dobroczynności, którą bodaj najpełniej wyrażają słowa z Listu św. Jakuba Apostoła: "Religijność czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca wyraża się w opiece nad sierotami i wdowami w ich utrapieniach i w zachowaniu siebie samego nieskalanym od wpływów świata" (Jk 1,27).
W XIX w. obraz należał do znanego kolekcjonera Paula Delaroffa (1852-1913), o czym świadczą znajdujące się na odwrociu dwie pieczęcie własnościowe tuszem: COLLECTION DE TABLEAUX / PAUL DELAROFF / ST. PETERSBOURG. Po śmierci Delaroffa obraz został wystawiony na aukcji w Paryżu w 1914 roku, a po wojnie stał się własnością P.P. Desa, którego papierowa nalepka znajduje się na odwrociu.
Obiekt
- Kategoria: Malarstwo obce
- Typ: obraz
Dane szczegółowe
- Typ: obraz
- Datowanie: 2. poł. XVII w.
- Autor: Jan Molenaer II (1654-?)
- Miejsce powstania: Holandia
- Technika: olej
- Materiał: deska dębowa
- Wysokość (cm): 29.8
- Szerokość (cm): 24
- Sygnatura: p.g. ślady sygn.: Jan Molenaer
- Styl: barok
- Pochodzenie: zakup
- Literatura: Przylicki K., Ex Thesauro Universitatis. Zbiory sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Lublin 2013, s. 25.
Metryka
- Nr inwentarzowy: MU KUL I-135
- Autor opisu: Krzysztof Przylicki
Stan
- Stan zachowania: po konserwacji
- Prace konserwatorskie: 2011-2012, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Pracownia Konserwacji Malowideł Sztalugowych na Drewnie