Ze skarbca Uniwersytetu - www.kul.pl/skarbiec

Nikifor Krynicki, właśc. Epifaniusz Drowniak, Św. Mikołaj
Talent Nikifora, malarza prymitywisty, został odkryty w 1947 r. przez kolekcjonerów dzieł sztuki i krytyków artystycznych - Ellę i Andrzeja Banachów, goszczących w krynickim uzdrowisku. Małżeństwo zaopiekowało się uzdolnionym żebrakiem i zajęło się promowaniem jego sztuki w kraju i poza jego granicami. W 1949 r. Banachowie zorganizowali pierwsze pokazy prac Nikifora, w Warszawie w galerii Stowarzyszenia Architektów oraz w Sopocie w ramach II Festiwalu Sztuk Plastycznych. W latach 1949-1955 prac nie prezent
W zbiorach KUL znajduje się piętnaście prac Nikifora podarowanych w latach 80. XX w. przez ks. prof. Władysława Smolenia. Powstały one w wyniku osobistych spotkań artysty z zafascynowanym jego twórczością ks. Smoleniem. Atutem naszych "Nikiforów" jest fakt, iż w większości inspirowane były dziełami polskiej sztuki gotyckiej, z którymi artysta zapoznawał się za sprawą ofiarowanych mu przez ks. Smolenia fotografii z przykładami średniowiecznego malarstwa i rzeźby.
Obiekt
- Kategoria: Malarstwo polskie
- Typ: malarstwo
Dane szczegółowe
- Typ: malarstwo
- Tytuł: Św. Mikołaj
- Datowanie: 1954
- Autor: Nikifor Krynicki, właśc. Epifaniusz Drowniak (1895-1968)
- Miejsce powstania: Polska, Krynica
- Technika: akwarela
- Materiał: papier
- Wysokość (cm): 28
- Szerokość (cm): 16.3
- Sygnatura: niesygnowany; napis d.: KRYNICA WIES NA POMARNI
- Pochodzenie: dar ks. Władysława Smolenia z lat 50. XX w.
- Literatura:
- Przylicki K., Odkrywanie. Sztuka polska i europejska w zbiorach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, (kat. wyst., Muzeum Okręgowe w Suwałkach, 27.06-30.10.2012), red. Z. Fałtynowicz, Suwałki 2012, s. 30, poz. 8.
- Przylicki K., Ex Thesauro Universitatis. Zbiory sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Lublin 2013, s. 55.
Metryka
- Nr inwentarzowy: MU KUL I-153
- Autor opisu: Krzysztof Pzrylicki
- Autor zdjęć: Ireneusz Marciszuk