kognitywistyka.kul.pl

 

 

 

Co to jest język? Czy można porozumiewać się telepatycznie?
- ks. mgr Marcin Dolak

 

A gdyby tak bez pytania dowiedzieć się co inni o mnie myślą? A gdyby tak przekazać swoje myśli bez używania słów. A gdyby odczytać myśli nie tylko ludzi, ale i zwierząt? Gdyby tak całkiem pozbyć się, listów, maili, SMS-ów, i siedząc wygodnie w fotelu, na odległość komunikować innym swoje myśli? Czy te pytania to tylko „pobożne” gdybanie? Czy świat bez słów, bez stosu zapisanych kartek różnymi znakami to tylko marzenie? Być może okaże się to w czasie warsztatów, podczas których zastanowimy się nad tym co to jest język. Z czego zbudowany jest język? Jakie pełni funkcje? Iloma językami może mówić człowiek? Czy w końcu można cokolwiek pomyśleć bez języka?

 

Czy zwierzęta mają poczucie humoru?
- prof. Zbigniew Wróblewski 

  • Czy zwierzęta mają poczucie humoru?

  • Czy mogą śmiać się z komicznych sytuacji?

  • Czy mogą celowo wytwarzać takie sytuacje, aby zabawić inne zwierzęta lub ludzi?

  • Czy mogą reagować śmiechem na komiczne bodźce wysyłane przez współtowarzyszy?

Wbrew pozornej lekkości przedmiotu tych pytań – sprawa nie jest prosta. Nawet wyraźne symptomy poczucia humoru – wybuchy śmiechu, np. u szympansów – nie świadczą jeszcze, że mają one poczucie humoru.

 

Aby odpowiedzieć na te i podobne pytania, należy znaleźć rozwiązanie problemu, jakie zdolności poznawcze powinien posiadać umysł, aby był w stanie wykonywać akrobacje, które kończą się śmiechem. Poczucie humoru jest skomplikowanym splotem zdolności poznawczych i emocjonalnych. Już w czasach starożytnych Arystoteles uważał, że wyróżnia ono człowieka ze świata zwierząt. Współczesne badania kognitywistyczne i etologiczne rzucają już trochę więcej świata na ten skomplikowany splot zagadnień.

 

 

Laboratorium Psychoneurofizjologiczne i Studio High Definition a badania kognitywne
- prof. Piotr Francuz

 

Prezentacja aparatury badawczej Laboratorium Psychoneurofizjologiczne i Studio High Definition

  • Eytracker - system analizy ruchu gałek ocznych o wysokiej precyzji pomiaru. Eyetracker SMI  iView X Hi Speed wykorzystuje nieinwazyjną technologię pomiaru ruchu gałek ocznych przez pomiar refleksu rogówkowego, także dla potrzeb interakcji wzroku z aplikacjami komputerowymi.
  • EEG - 128-kanałowy system do badań potencjałów wywołanych (ERP)
  • Aparatura do badań psychofizjologicznych - System Biograph Infiniti FlexComp firmy Thought Technology jest przeznaczony do badań psychofizjologicznych i zastosowań biofeedback.

 

 

Myśleć twórczo. Ćwiczenia umysłowe
- mgr Monika Chylińska

 

Celem warsztatu będzie pobudzenie kreatywności myślenia uczestników oraz zapoznanie ich z podstawowymi poznawczymi komponentami twórczego myślenia (płynność, giętkość, oryginalność i elaboracja).

 

Biorąc udział w serii różnorodnych ćwiczeń, uczniowie będą mieli okazję poznać istotę współczesnego kognitywistycznego podejścia do zagadnienia twórczości. Dowiedzą się także, jakie są podstawowe metody testowania tych zdolności umysłowych, które najbardziej związane są z myśleniem twórczym.

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014, godz. 10:35 - Andrzej Zykubek