kulturoznawstwo.kul.pl

 

Klasyczne techniki artystyczne: rysunek, malarstwo, rzeźba, odlew
- o. dr Cyprian Moryc 

W ramach działań Pracowni tradycyjnych technik artystycznych proponujemy kilka stanowisk pracy, przy których studenci zademonstrują malarstwo sztalugowe, rysunek węglem, odlew gipsowy oraz złocenie i patynowanie ornamentu. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wykonania przez naszych gości prostego odlewu z gipsu oraz drzeworytu, które będzie można zabrać na pamiątkę.

 

 

O potrzebie marketingu religijnego. Czy Jezusa można promować jak Coca-Colę?

- prof. Robert T. Ptaszek

 

Marketing jest dziś wszechobecny. Promocje, oferty specjalne, programy lojalnościowe i temu podobne działania stały się nieodłączną częścią naszego świata. A skoro tak warto się zastanowić, czy (a jeśli tak to w jakim stopniu) dopuszczalny jest marketing katolicki?

Nie chodzi o traktowanie Boga jako „towaru, który wymaga reklamy”. Ale choć Bóg nie potrzebuje reklamy, to warto chyba dołożyć wszelkich starań aby jak najwięcej ludzi mogło o Nim usłyszeć?!

 

W trakcie warsztatów pokażę, że sensowne i rozsądnie stosowane formy marketingu mogą być przydatne dla propagowania katolicyzmu we współczesnej - niechętnej wobec niego - kulturze. Jednak nadużywanie niektórych technik promocji daje efekty odwrotne od zamierzonych.

 

 

Rytm jako wartość w sztuce, filozofii i w życiu
– dr Anna Kawalec, dr Agnieszka Żuk

 

Dlaczego ruch?

 

Ponieważ jest niezbywalnym elementem świata, ponieważ doświadcza go i wyraża człowiek, ponieważ człowiek dzięki niemu rozpoznaje obiektywność istnienia swojego i świata, a zarazem głęboko subiektywnie doświadcza swojej egzystencji. Ten Pascalowski dualizm będzie perspektywą badania przez uczestników warsztatów własnej bytowości wyrażającej się w ciele i działaniu człowieka poprzez rytm chorei, doświadczenia konceptualizowanego w refleksji filozoficznej (zwł. J. Deweya) i wyrażanej w sztukach poetyckiej, performatywnej i wizualnej.

 

 

Tabu w kulturze
– dr Wojciech Daszkiewicz

 

Co to jest tabu? Jak do tego tematu podchodzą antropologowie kulturowi? Jakie są typy tabu w kulturach prymitywnych? Jakie są przedmioty tabu, osoby tabu, czynności tabu i słowa tabu? A wszystko oczywiście będzie okraszone barwnymi przykładami.

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014, godz. 18:05 - Andrzej Zykubek