Zapisy na egzamin certyfikatowy z języka polskiego (15-16 czerwca 2019)

logo_fb_plSzkoła Języka i Kultury Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zamierza zorganizować w dniach 15-16 czerwca 2019 r. państwowy egzamin certyfikatowy z języka polskiego jako obcego na poziomie B1, B2 i C1 (w grupie dostosowanej do osób dorosłych). REJESTRACJA KANDYDATÓW ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA!

WIĘCEJ INFORMACJI:
certyfikat-jezyka-polskiego-jako-obcego,18279.html

 


WELCOME TO KUL. Wzmacnianie kompetencji w relacjach międzynarodowych na uniwersytecie

belkaSerdecznie zapraszamy Państwa na konferencję "WELCOME TO KUL. Wzmacnianie kompetencji w relacjach międzynarodowych na uniwersytecie". Sesja plenarna oraz sesje tematyczne odbędą się 29 marca 2019 (piątek) od godz. 9:00, inauguracja konferencji oraz sesja plenarna odbędą się w sali C-1031. Szczegóły w rozwinięciu.

Czytaj dalej...

Wspomnienia ze Szkoły Letniej 2018 - Ryan (USA)

Ryan Rowe, USA

 

ryan3 Nazywam się Ryan Rowe, jestem z Durham w Karolinie Północnej, ale mieszkam obecnie w Minnesocie. W przeszłości uczyłem się języka rosyjskiego oraz języka polskiego, aktualnie studiuję śpiew operowy. Postanowiłem uczyć się języka polskiego, ponieważ chciałbym pracować w operze w Warszawie lub w jakimś mniejszym mieście.  Uczę się tego języka, abym mógł pracować i funkcjonować w polskim środowisku. 

Moja profesor na uniwersytecie zarekomendowała program w Lublinie, a więc zaaplikowałem przez Fundację Kościuszkowską w Nowym Jorku. Zasugerowała ona także, abym pojechał do Lublina na KUL, ponieważ tutejszy kurs jest bardziej nastawiony na gramatykę i jeżeli chcę naprawdę dobrze poznać język, powinienem pojechać gdzieś, gdzie nie będę miał zbyt wielu okazji do rozmów w języku angielskim, ale będę mógł jak najwięcej mówić w języku polskim.  Bardzo intensywny kurs języka polskiego oferowany przez Szkołę przerósł moje oczekiwania. Potrzebowałem kursu, który pomógłby mi przekroczyć barierę poziomu B2, przed powrotem do Stanów. Myślę, że tak się też stanie, mówię po polsku o wiele lepiej niż przed przyjazdem.  Lubię uczęszczać na zajęcia indywidualne, ponieważ jeśli mam jakieś konkretne pytanie lub gdy jest choć jedna rzecz, której nie rozumiem, mogę szybko otrzymać odpowiedź indywidualnie zamiast podejmować temat na forum. Zajęcia z Panią Małgorzatą są przezabawne. Mam z nią konwersacje oraz zajęcia indywidualne i zawsze słyszymy: „Ok, róbcie swoje, ale później przerywamy i rozmawiamy o różnych rzeczach.” Następnie Pani Małgorzata poprawia nas i komentuje, mówiąc na przykład: “To są zwroty z którymi masz problem, więc poćwiczymy trochę gramatykę i zobaczymy, jak możemy to naprawić” – i to jest coś, co naprawdę lubię, ponieważ jest to praktyczne i dostosowane do moich wymagań.
    

Zespół pracowników Szkoły był bardzo pomocny, jeśli mieliśmy jakikolwiek problem lub potrzebowaliśmy rekomendacji, to wszyscy byli przyjaźni i gotowi do pomocy, czego nie mogłem zawsze powiedzieć, odwiedzając kraje słowiańskie.

Zdecydowanie poleciłbym ten kurs, jest on zaplanowany tak, by wyposażyć uczestników w narzędzia, które mogą wykorzystać podczas samodzielnej nauki, jak również w codziennych sytuacjach komunikacyjnych. Jest wystarczająco elastyczny, ponieważ można wybrać intensywność pracy nad gramatyką lub sprawnością komunikacyjną.     

 

Czytaj dalej...

Wspomnienia ze Szkoły Letniej 2018 - Katie (Wielka Brytania/Polska)

Katie Townsend, UK/Poland

 

 

KatherineNazywam się Kasia Townsend, urodziłam się w Londynie w 1993 roku, moja mama jest Polką, tato Anglikiem. Przez 4 lata studiowałam projektowanie graficzne oraz fotografię na Kingston University w Londynie i dotarłam do takiego momentu w swoim życiu, w którym chciałam podszlifować mój język polski, tak, abym mogła rozmawiać swobodnie z rodziną i być może żyć w Polsce przez kilka miesięcy, by sprawdzić czy mi się spodoba.

Już dawno moja mama chciała, żebym się zapisała na taki kurs, ale w tamtym czasie nie byłam tym zainteresowana. W tym roku postanowiłam wziąć udział w kursie, tym bardziej, że w październiku kończę 25 lat. Sprawdziłam informacje o Szkole, również o kursie w Krakowie, ale ostatecznie najbardziej odpowiadał mi kurs w Lublinie, ponieważ miałam do wyboru 2 tygodnie kursu oraz spodobała mi się sama struktura programu, więc pomyślałam, że byłoby świetnie uczyć się języka polskiego tego lata.

Bardzo szybko otrzymałam pierwszą odpowiedź po wypełnieniu mojej aplikacji online. Podczas pobytu tutaj wszyscy byli bardzo mili i rozmowni, szczególnie nauczycielki, które są naprawdę wyrozumiałe, a ich sposób nauczania to po prostu dobra zabawa. Zdecydowanie poleciłabym kurs dla kogoś, kto chciałby się uczyć języka polskiego. Było po prostu świetnie!

 

Czytaj dalej...

Powstaje Zespół Pieśni i Tańca KUL

Decyzją Rektora KUL ks. prof. dra hab. Antoniego Dębińskiego przy Szkole Języka i Kultury Polskiej został powołany Zespół Pieśni i Tańca KUL.

 

W drugie stulecie swego istnienia KUL wchodzi nie tylko z nowymi projektami naukowymi i dydaktycznymi, ale także z inicjatywamii, które integrują środowisko akademickie, promują Uniwersytet w kraju i za granicą, promują region – Województwo Lubelskie. Takim projektem jest Zespół Pieśni i Tańca KUL. Pozwoli on nie tylko odkrywać i prezentować piękno polskiego, w tym lubelskiego folkloru; celem jest szeroko rozumiana edukacja młodzieży studenckiej w zakresie tańca, śpiewu, muzyki i etnografii.

 

Zespół  jest otwarty przede wszystkim na studentów i pracowników KUL, ale także na absolwentów i tych, którzy w niedalekiej przyszłości zamierzają podjąć studia na KUL-u.

 

Rekrutacja i przesłuchania do 3 sekcji: tanecznej, wokalnej i orkiestry odbędą się w dwóch terminach:

27.02 (środa) godz. 19.00 oraz 28.02 (czwartek) godz. 19.00

Aula im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego (Gmach Główny)

 

 

Czytaj dalej...

Ruszył nabór na kolejne edycje programów NAWA




Letnie kursy języka i kultury polskiej
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) ogłosiła nabór otwarty na letnie kursy języka i kultury polskiej (lipiec lub sierpień 2019). Rekrutacja w Programie trwa do 18 marca, do godz. 15:00. Stypendyści NAWA biorą udział w bezpłatnych zajęciach, wliczając zakwaterowanie oraz wyżywienie oraz mają zapewnione jednorazowe stypendium w wysokości 500 zł. Więcej szczegółów na stronie NAWA.

Program Stypendialny dla Polonii 
11 lutego ruszyły zapisy do uczestnictwa w Programie Stypendialnym dla Polonii 2019, podczas których można się zapisać między innymi na kurs przygotowawczy do podjęcia studiów w języku polskim. Zapisy potrwają do 31 marca. Więcej informacji TUTAJ.

 


Zapisy na egzamin certyfikatowy z języka polskiego (9-10 marca 2019)

logo_fb_pl Szkoła Języka i Kultury Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zamierza zorganizować w dniach 9-10 marca 2019 r. państwowy egzamin certyfikatowy z języka polskiego jako obcego na poziomie B1, B2 i C1 (w grupie dostosowanej do osób dorosłych). Rejestracja kandydatów trwa do 15.01.2019 r. lub do wyczerpania miejsc.

 




WIĘCEJ INFORMACJI:
certyfikat-jezyka-polskiego-jako-obcego,18279.html




HARMONOGRAM SESJI EGZAMINACYJNYCH W 2019 ROKU



Państwowa Komisja ds. Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego ogłosiła harmonogram sesji egzaminacyjnych w 2019 roku.

Egzaminy z języka polskiego jako obcego odbędą się w podanych poniżej terminach i poziomach zaawansowania językowego:

  • 9-10 marca 2019 r.: poziomy B1, B2 i C1 w grupie dostosowanej do potrzeb osób dorosłych oraz B1 i B2 w grupie dostosowanej do potrzeb dzieci i młodzieży;
  • 15-16 czerwca 2019 r.: poziomy B1, B2 i C1 w grupie dostosowanej do potrzeb osób dorosłych oraz B1 w grupie dostosowanej do potrzeb dzieci i młodzieży;
  • 23-24 listopada 2019 r.: poziomy A2, B1, B2, C1 i C2 w grupie dostosowanej do potrzeb osób dorosłych.

Zapisy na marcowy egzamin w Szkole Języka i Kultury Polskiej rozpoczną się na przełomie roku 2018/2019!


Dofinansowanie z programu Welcome to Poland dla Szkoły Języka i Kultury Polskiej

Miło nam poinformować, że Szkoła Języka i Kultury Polskiej otrzymała dofinansowanie z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na realizację projektu pn. "Welcome to KUL - wzmacnianie kompetencji w relacjach międzynarodowych na uniwersytecie". Projekt zakłada m.in. przygotowanie uczelni do obsługi studentów i kadry z zagranicy, czy stworzenie miejsca dedykowanego obsłudze studentów i kadry zagranicznej, tzw. Welcome Center. Projekt będzie realizowany dzięki dofinansowaniu z programu Welcome to Poland od listopada 2018 roku do lipca 2020 roku wraz z Uniwersyteckim Centrum Rozwijania Kompetencji KUL oraz Sekcją Obsługi Kandydatów i Studentów KUL. Łączna kwota dofinansowania wynosi 272 760,00 zł.
belka


Medale dla pracowników Szkoły Języka i Kultury Polskiej


medal1
W dniu 12 października 2018 roku spotkało nas miłe wyróżnienie. Wojewoda Lubelski, Przemysław Czarnek uhonorował wieloletnich pracowników Szkoły Języka i Kultury Polskiej medalami za wkład w promocję języka polskiego w kraju i za granicą podczas Polsko-Amerykańskiego Kongresu "100 lat wspólnego dziedzictwa". Medale otrzymali: Maria Łaszkiewicz, Wioletta Próchniak, Bożena Krawiec (nieobecna podczas uroczystości) oraz Cezary Ruta. Serdecznie gratulujemy!