Aktualności

Areopag Uniwersytetów – debaty o współczesności

Aeropag UniwersytetówAreopag Uniwersytetów, któremu towarzyszy podtytuł „Świat w dobie COVID – u” to bezprecedensowa inicjatywa środowiska akademickiego KUL, którego partnerami stały się czołowe polskie uniwersytety: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Główną ideą Areopagu jest prowadzenie debaty publicznej o wyzwaniach współczesności w przestrzeni uniwersyteckiej z udziałem wszystkich zainteresowanych tematem stron. Pierwsza z debat odbędzie się 18 października na KUL.

Cztery uniwersytety, ich rektorzy, eksperci, naukowcy - autorytety w swych dziedzinach, studenci, a także zaproszeni goście będą uczestnikami cyklu czterech spotkań, podczas których poruszone zostaną różnorodne tematy od medycyny po nauki humanistyczno – społeczne, ekonomię, gospodarkę i zarządzanie.  – To uniwersytety powinny być miejscem dyskusji i wymiany argumentów na tematy, które dotyczą ważnych, aktualnych problemów. Wypracowane wnioski, konkluzje mogą stanowić bazę do przekazów medialnych i ukierunkować dyskurs społeczny w oparciu o wiedzę, naukę oraz doświadczenie – podkreśla Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Pierwsza debata „System wartości w dobie COVID –u” zaplanowana została na poniedziałek 18 października o godz. 16.00 w Centrum Transferu Wiedzy KUL, aula CTW-408. Uczestnikami dyskusji będą eksperci wyznaczeni przez uniwersytety:

UW - ks. dr hab. Cezary Smuniewski, prof. ASzW,

UJ - prof. Leszek Sosnowski,

UAM - prof. Zbyszko Melosik,

KUL - prof. Jacek Wojtysiak.

Moderacja debaty dr hab. Artur Mamcarz-Plisiecki, KUL.   


– Spotkanie ma charakter otwarty, dlatego poza środowiskiem akademickim zapraszam również wszystkich zainteresowanych – zaznacza Rektor KUL. Do zaproszenia dołączają się również Rektor UW prof. dr hab. Alojzy Nowak, Rektor UJ prof. dr hab. Jacek Popiel, Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska.

Wydarzenie będzie transmitowane online na stronach internetowych uniwersytetów.

 

 


Patronat Honorowy nad Areopagiem Uniwersytetów objęła Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Tematy kolejnych debat, ich terminy oraz miejsca:

  • Medycyna, zdrowie publiczne, nauki, o zdrowiu, 8.11.2021 godz. 16.00, UJ, ekspert KUL dr Wojciech Lewandowski
  • Nauki humanistyczno-społeczne, relacje społeczne, 6.12.2021 godz. 16.00, UAM, ekspert KUL prof. Piotr Gutowski
  • Ekonomia, gospodarka, finanse, zarządzanie, 10.01.2022 godz. 16.00, UW