Aktualności

Wystawa „Ars e cella. W oczekiwaniu na nowe muzeum”

Wystawa – Ars e cella. W oczekiwaniu na nowe muzeumMuzeum KUL zaprasza na wystawę "Ars e cella. W oczekiwaniu na nowe muzeum", na której prezentowane będą nowożytne rzeźby ołtarzowe oraz malarstwo religijne i rodzajowe. Wystawa będzie czynna 27 lipca – 31 sierpnia 2020.

 

 

Obecnie zbiory Muzeum KUL obejmują ponad 2 tysiące obiektów: dokumentów, pamiątek

historycznych, zabytków archeologicznych oraz dzieł sztuki. Z racji braku odpowiednich przestrzeni wystawienniczych w KUL zdecydowano się wytypować grupę blisko 200 najcenniejszych muzealiów do eksponowania na wystawach przygotowywanych we współpracy z innymi podmiotami. Część pozostałych, które zostały w muzealnych magazynach głównie ze względu na zbyt duże rozmiary, teraz można oglądać na nowej wystawie Muzeum KUL – Ars e cella. W oczekiwaniu na nowe muzeum. W dużej części są to nadnaturalnej wielkości nowożytne rzeźby ołtarzowe przekazane do zbiorów muzealnych KUL w 1956 r. z Centralnej Składnicy Muzealnej Ministerstwa Kultury i Sztuki w Kozłówce. Ekspozycję uzupełnia malarstwo religijne i rodzajowe.

 

Większość obiektów eksponowanych na wystawie poddanych zostało konserwacji w ramach ministerialnych projektów i współpracy z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie oraz Katedrą Konserwacji Restauracji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Muzeum KUL czynne od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-16.00

muzeum.kul.pl

tel. 81 445 40 29