Jedną z licznych inicjatyw przeprowadzanych przez nasze Koło Naukowe było przeprowadzanie procesu fermentacji alkoholowej, który stanowi jeden ze sztandarowych przykładów i zastosowań biotechnologii w produkcji żywności oraz w przemyśle.

 

Projekt ten nie odbyłby się bez zaangażowania naszych Wykładowców, dlatego pragniemy serdecznie podziękować Pani dr Annie Borówce oraz Pani dr Agnieszce Kuźniar za pomoc w organizacji, ustalenie harmonogramu pracy, a dodatkowo Pani dr Kuźniar za szczegółowe zapoznanie nas z mikrobiologicznymi aspektami tego procesu.

 

W celu przeprowadzenia tego eksperymentu, zakupiono zestaw warzelniczy do produkcji piwa  wraz z brewkitem oraz dodatkiem fermentacyjnym Brewingsugar.  Jako brewkit wybrano CZECH PILSNER, który zawierał saszetkę drożdży piwowarskich oraz instrukcję przygotowania w języku polskim. Prace nad projektem rozpoczęliśmy na przełomie kwietnia i maja 2022 r.

 

 

Co oprócz piwa przyniósł nam ten projekt?

  1. Nauczyliśmy się lepiej pracować jako grupa.
  2. Każdy z nas dobrowolnie zaangażował się w to przedsięwzięcie.
  3. Pozwoliło nam to lepiej się poznać, nawiązać nowe znajomości.

Czas, który poświęciliśmy na warzenie piwa, dał nam motywację do dalszego rozwoju oraz do wspólnego działania na rzecz Koła.

               

Projekt podzieliliśmy na dwie tury, dzięki czemu, każdy miał szansę, aby uczestniczyć w różnych etapach procesu fermentacji oraz przygotowywania sprzętu i warunków przechowywania gotowych trunków.

 

 

 Liczymy na to, że pozytywne opinie Naszych Degustatorów były szczere! Nasze piwo cieszyło się dobrą opinią, a jego smak i aromat były nietuzinkowe, co jest zapewne zasługą naszego zaangażowania i radości, jaką sprawiła nam praca w grupie.

               

Kolejnym etapem w naszym projekcie będzie seria badań mikrobiologicznych, dzięki którym będziemy mogli lepiej poznać właściwości wyprodukowanego przez nas (a tak naprawdę to przez drożdże!) produktu. Będzie to podstawa do przygotowywania posterów, wystąpień publicznych na licznych konferencjach, w które chcemy się czynnie zaangażować.

 

 

Być może, już w niedalekiej przyszłości, uda nam się znów przedstawić Państwu nasz nowy, wytworzony czystą, biotechnologiczną siłą trunek.

 

 

Autor: Rafał Łopucki
Ostatnia aktualizacja: 11.11.2022, godz. 20:18 - Rafał Łopucki