Grant NCN w Katedrze Biologii Molekularnej KUL
MAMY OPUSA!!!
Dr hab. Konrad Kubiński, prof. KUL (Katedra Biologii Molekularnej KUL) otrzymał grant z Narodowego Centrum Nauki w konkursie OPUS27 w wysokości 1 994 456 PLN na realizację projektu badawczego
pt. „Komórkowe i molekularne podstawy przeciwgrzybiczej aktywności metalokarboranów wobec drożdżaka Candida albicans”.
Badania będą prowadzone w latach 2025-27 przez konsorcjum, w którego skład wchodzą: KUL (Lider), Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN we Wrocławiu, Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie i Akademia Bialska im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.
Serdecznie gratulujemy!
Promocje doktorskie i awanse profesorskie Pracowników WM
W dniu 14 listopada 2024 r. odbyły się na KUL promocje doktorskie i awanse profesorskie.
Z Wydziału Medycznego nominację na stanowisko profesora uczelni otrzymali:
dr hab. Rafał Łopucki – pracownik badawczy, Kierownik Katedry Biomedycyny i Badań Środowiskowych w Instytucie Nauk Biologicznych
dr hab. Łukasz Pietrzyk - pracownik badawczy w Instytucie Nauk Medycznych
dr hab. Paweł Piwowarczyk - pracownik badawczo-dydaktyczny w Katedrze
Podstawowych Nauk Medycznych w Instytucie Nauk Medycznych
dr hab. Michał Borys - pracownik badawczo-dydaktyczny w Katedrze
Podstawowych Nauk Medycznych w Instytucie Nauk Medycznych
dr hab. Grzegorz Sobieszek - pracownik badawczo-dydaktyczny w Instytucie Nauk Medycznych
dyplom doktora habilitowanego odebrała:
dr hab. Ilona Sadok
Serdecznie gratulujemy!
Zaproszenie
Serdecznie zapraszamy Państwa na
IX Konferencję „Choroby rzadkie nie tylko w programie nauczania”
Lublin, Wrocław, Olsztyn, Poznań, Szczecin
9-11.12.2024
Informacje dla osób zgłaszających pracę
Formularz zgłoszeń wystąpień konferencyjnych
Młodzi naukowcy KUL odebrali nagrodę Uniservitate Global Award 2024
Projekt „Antybiotykooporność bakterii: globalne wyzwanie-lokalne działanie” realizowany przez 13 członków Koła Naukowego Biotechnologii KUL a koordynowany przez dr hab. Ilonę Sadok oraz dr. hab. Rafała Łopuckiego, prof. KUL pracowników Wydziału Medycznego zwyciężył w tegorocznej edycji Uniservitate Global Award 2024 w regionie Europy Środkowej, Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu. Młodzi naukowcy KUL nagrodę odebrali na Uniwersytecie LUMSA w Rzymie podczas V Sympozjum Uniservitate. To dla naszego uniwersytetu i nauk medycznych ogromne wyróżnienie oraz mobilizacja do tego, by podejmować kolejne inicjatywy, które dostrzegane są na arenie międzynarodowej - podkreśla prorektor ds. kształcenia, ks. dr hab. Jarosław Jęczeń. Serdecznie gratulujemy!! |
Warsztaty dla maturzystów z Rybnika
W październiku tradycyjnie organizujemy warsztaty dla maturzystów IV LO im. Mikołaja Kopernika w Rybniku. Nasza współpraca trwa już wiele lat i z radością gościliśmy 27 uczniów w laboratoriach Instytutu Nauk Biologicznych. Nauczyciele z biotechnologii prowadzili warsztaty o reakcji PCR, nauk dla zdrowia oraz produkcji witamin przez mikroorganizmy.
Zapraszamy ponownie za rok!
Instytut Nauk o Zdrowiu i Fundacja Rozwoju KUL Przygotowali Projekt dla Seniorów w ramach Budżetu Obywatelskiego
W ramach projektu zorganizowane zostaną darmowe zajęcia sportowe dla mieszkańców Lublina powyżej 50 roku życia od początku stycznia do końca grudnia 2025 roku.
Program zakłada przeprowadzenie 400 jednostek zajęć treningowych obejmujących różnego rodzaju aktywności o zróżnicowanym poziomie natężenia takie jak m.in. gimnastyka, yoga, nordic walking, fitness, pilates.
Swoim projektem chcemy dotrzeć do jak najszerszej liczby odbiorców, dlatego też zajęcia zorganizowane będą na terenie całego Lublina, w różnych jego dzielnicach. Wykorzystamy do tego celu obiekty sportowe należące do miasta, szkół oraz uniwersytetów. W zależności od pogody planujemy również zajęcia na świeżym powietrzu. Zorganizowane zajęcia grupowe zaktywizują osoby, które z racji swojego wieku i sprawności fizycznej krępują się uczestniczyć w komercyjnych zajęciach sportowych. W celu prawidłowej realizacji projektu zostanie zapewniona kadra instruktorska lub trenerska posiadająca niezbędne uprawnienia do prowadzenia zajęć w każdej z wymienionych i planowanych powyżej zajęć. Podczas realizacji projektu będziemy kładli duży nacisk na edukację prozdrowotną beneficjentów zadania.
By projekt mógł wygrać potrzebujemy Państwa głosów.
ZAGŁOSUJ: https://decyduje.lublin.eu/pl/budzet-obywatelski-l/glosowanie/
Termin głosowania mija we czwartek tj. 10.10.2024 r
KULtowe Spotkania Naukowe - Ku zdrowiu
W dniu 4.10.2024 r. na naszym Wydziale odbyła się I Konferencja Naukowo – Dydaktyczna „KULtowe spotkania naukowe - Ku zdrowiu”, która została zorganizowana przez Instytut Nauk o Zdrowiu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Wydarzenie to było okazją do interdyscyplinarnej dyskusji o zdrowiu oraz możliwością przedstawienia przez naukowców w jaki sposób ich badania mogą przyczynić się do poprawy świadomości społeczeństwa w aspekcie profilaktyki, dbania o środowisko naturalne oraz do zmiany trybu życia i żywienia.
Serdecznie gratulujemy Organizatorom zwłaszcza Pani Dyrektor Instytutu Nauk o Zdrowiu dr n.med. Kindze Kulczyckiej.
Liczmy na to, że następne edycje tego wydarzenia, będą równie interesujące i skupią jeszcze liczniejsze grono naukowców i studentów!
KULtowe Spotkania Naukowe - Ku zdrowiu - w dniu 4 października 2024 r.
W dniu 4 października 2024 r. odbędą się KULtowe spotkania naukowe - Ku zdrowiu.
Jest to konferencja o charakterze naukowo-dydaktycznym skierowana do przedstawicieli różnych zawodów, doktorantów i studentów, którym tematyka zdrowia oraz holistyczne podejście do pacjenta i jego problemów wydają się interesujące.
Głównym celem konferencji jest wymiana poglądów i doświadczeń pomiędzy specjalistami wykonującymi zarówno zawody medyczne jak i niemedyczne.
PROGRAM: KULtowe spotkania - Ku zdrowiu
Link do spotkania - sesja plenarna: https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_MjMyN2YxNWMtYTI0Yy00OTAyLWJkNjYtNWJlYjA3ZTgyMGE4%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22be317277-3672-487f-8f68-2059ad90b435%22%2c%22Oid%22%3a%2212c03d32-7664-4dd6-b6a1-c9c89c518a06%22%7d
Identyfikator spotkania: 365 415 108 447
Kod dostępu: WMp3Pt
Rozpoczęcie roku akademickiego 2024/2025 na WM
1 października 2024 r. o godz. 12.30 w Kościele Akademickim KUL w Lublinie przy Al. Racławickich 14 zostanie odprawiona Msza św. na rozpoczęcie roku akademickiego 2024/2025.
W tym dniu odbędą się spotkania studentów I lat studiów I stopnia z Władzami Wydziału i Opiekunami Lat:
Kierunek Lekarski o g. 10.00 w auli B-008 (budynek Biotechnologii ul. Konstantynów 1 I), następnie spotkanie z Opiekunem Roku o g. 10.20 w auli B-008
Biotechnologia I stopnia o g. 10.00 w auli B-008 (budynek Biotechnologii ul. Konstantynów 1 I), następnie spotkanie z Opiekunem Roku o g. 10.20 w sali B-007
Pielęgniarstwo I stopnia o g. 11.00 w auli B-008 (budynek Biotechnologii ul. Konstantynów 1 I), następnie spotkanie z Opiekunem Roku o g. 11.20 w auli B-008
Położnictwo I stopnia o g. 11.00 w auli B-008 (budynek Biotechnologii ul. Konstantynów 1 I), następnie spotkanie z Opiekunem Roku o g. 11.20 w sali B-007
1 października br. został ustanowiony dniem rektorskim dla studentów I roku studiów I stopnia i jednolitych magisterskich (w tym dniu nie prowadzi się zajęć dydaktycznych dla studentów I roku studiów I stopnia i jednolitych magisterskich).
Uwaga! Podział studentów I roku na grupy znajduje się w aktualnościach na platformie e-kul.
Informacje dla osób przyjętych na I rok studiów:
- Przy pomocy numeru albumu należy założyć konto studenta na e-kul. Nr albumu widnieje na koncie rekrutacyjnym kandydata, na stronie e-rekrut (proszę nie mylić strony e-rekrut z e-kul, są to bowiem dwa odrębne systemy). Konto będzie potrzebne np. do kodowania zajęć, które odbywa się na początku każdego semestru, pojawiają się tam również ważne informacje o planowanych wydarzeniach, szkoleniach itp.
- Po dopełnieniu płatności za legitymację oraz po elektronicznym podpisaniu ślubowania (instrukcja będzie dostępna w aktualności na e-kul), można zgłosić się do Sekretariatu (WMP-805) po jej odbiór.
- Podział na grupy lektoratowe będzie dostępny na stronie internetowej Studium Języków Obcych oraz w aktualności na e-kul.
- Szczegółowe informacje o zajęciach z Wychowania fizycznego będą dostępne na stronie internetowej SWFiS oraz w aktualności na e-kul.
- Studenci są zobowiązani do udziału w następujących szkoleniach:
- Przysposobienie biblioteczne:
kurs online (udostępnienie na e-KUL, w zakładce Moodle - od 3 października do 30 listopada) - Prawa i obowiązki studenta:
3 października (tj. czwartek) - CTW-408
grupa III godziny szkolenia: 9.10-11.40, godziny rektorskie: 7.30-12.30 - Obowiązkowe Szkolenie BHP:
szkolenie on-line z testem (udostępnienie na e-KUL, w zakładce Moodle)
- Przysposobienie biblioteczne:
- Regulamin studiów KUL dostępny jest na stronie BIP Uczelni (https://bip.kul.lublin.pl/regulaminy,16316.html).
- Oferta ubezpieczeń NNW i OC dla studentów dostępna jest w aktualnościach na e-KUL