Przy Instytucie Filologii Słowiańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II działa grupa teatralna „Teatrzyk KULISA” (skrót: KUL Instytut Slawistyki). Grupa powstała w październiku 2014 roku z okazji 25-lecia Instytutu. Jednak za początki „Teatrzyku” można uznać organizowane w Instytucie wieloletnie konkursy recytatorskie poezji rosyjskiej. Trzonem grupy zostali studenci aktywnie uczestniczące w tych konkursach.

Założycielem, reżyserem i scenarzystą jest długoletni pracownik Instytutu Filologii Słowiańskiej mgr Olga Lewicka – wykładowca języka rosyjskiego. Aktorami są studenci-rusycyści różnych lat studiów. Liczebność grupy jest niewielka, do dziesięciu osób. Scenariusze są dwujęzyczne (język polski przeplata się z językiem rosyjskim) i w języku polskim. Są pisane prozą albo wierszowane.

Grupę można określić jako teatrzyk premier, bo każde przedstawienie odbywa się na ogół tylko jeden raz.

W dosyć krótkim czasie istnienia „Teatrzyku KULISA” odbyło się pięć przedstawień. Również nadal są urządzane konkursy recytatorskie z czynnym udziałem studentów – członków grupy teatralnej.

 

Tytuły spektakli:

„Notatki wykładowcy ze stażem – Записки преподавателя со стажем”

„Zaliczenie – Зачёт”

„Sen dnia zimowego – Сон в зимний день”

„Opłatek „Opłatek 2015,czyli Niezwykłe wydarzenie przedświąteczne”

„Nie całkiem poważny wykład z historii literatury”

 

Grupa teatralna „Teatrzyk KULISA” składa się z entuzjastów, ludzi zaangażowanych i pracowitych: przecież swoje zajęcia teatralne muszą łączyć ze studiami. Twierdzą jednak, że to nie tylko nie przeszkadza, a wręcz pomaga tak w nauce języka rosyjskiego, jak i w organizacji pracy.

Niestety, nasi aktorzy kończą studia i opuszczają mury uczelni, a co za tym idzie – i nasz teatrzyk. Dlatego „trupa” stale się zmienia. Jednak wspólna praca, próby, poszukiwanie ciekawych rozwiązań teatralnych wszystkich uczestników szybko łączy.

Mamy nadzieję, że „Teatrzyk KULISA” będzie się rozwijać jak dotąd i odnosić sukcesy.

 

Z całego serca tego mu życzymy!

 

Galeria zdjęć

 

Autor: Monika Grygiel
Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016, godz. 09:12 - Monika Grygiel