Jubileusz 50-lecia Sceny Plastycznej KUL

Etiuda teatralna "Maski"Sceny Plastycznej KULWielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą niezwykły, autorski teatr prof. Leszka Mądzika - Scena Plastyczna KUL – świętuje w tym roku jubileusz 50. lat istnienia. Rocznicowe obchody zaplanowano na 25 i 26 września 2020 r. W programie znalazła się m.in. premiera kolejnego, autorskiego spektaklu prof. Mądzika „Kres" z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza.

 

Scena Plastyczna KUL jest znaczącym punktem na teatralnej mapie Polski i świetnym ambasadorem uniwersytetu. Jej pierwszy spektakl, „Ecce homo”, miał swoją premierę w marcu 1970 r. Do dziś powstało ponad 20 sztuk w reżyserii i scenografii Leszka Mądzika. Głównymi środkami wypowiedzi są przestrzeń i światło, nieliczne postacie i przedmioty zanurzone w głębię i mrok nieskończoności scenicznej. Całkowicie pozbawiony słowa, wypowiada się za pomocą plastyki, wspomaganej muzyką i grą aktorów. Scena Plastyczna KUEtiuda teatralna "Maski"L określana jest jako "teatr narracji plastycznej" lub „teatr bezsłownej prawdy”. W swojej twórczości prof. Mądzik dotyka duchowej tajemnicy człowieka, próby zbliżania się do sacrum. Jego spektakle wywołują egzystencjalny niepokój, skłaniają do zastanowienia się nad sensem naszego życia. Jak mówi sam profesor: "Miłość, wiara, świętość, przerażenie, poczucie skończoności, śmierć - oto co zaludnia przestrzeń tych spektakli".

 

Prof. Leszek MądzikProf. Mądzik jest związany z KUL od początku swej pracy artystycznej. W jednym z wywiadów podkreślił - "Znalazłem swoją przystań na KUL, zawsze otwartym dla tych, którzy nie znajdowali miejsca w innych polskich uczelniach". W 1966 r. rozpoczął studia na historii sztuki, a już rok później został scenografem w Teatrze Akademickim. Trzy lata później rozpoczął pracę nad własnym, autorskim teatrem – Sceną Plastyczną KUL, który w ciągu pięćdziesięciu lat istnienia z sukcesami gościł na scenach w wielu krajach Europy, Azji i Ameryki.

 

Za swoją działalność artystyczną został odznaczony m.in. medalem Pro Ecclesia et Pontifice (dla Kościoła i Papieża) - jednym z najwyższych odznaczeń papieskich przyznawanych osobom świeckim oraz Krzyżem Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Program

Autor: Leszek Wojtowicz
Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020, godz. 09:32 - Leszek Wojtowicz

Utworzenie: 2020-09-04