27 stycznia 2022

Habilitacja Magdaleny Szubielskiej

Rada Instytutu dyscypliny psychologia nadała 27.01.2022 r. Magdalenie Szubielskiej stopień doktora habilitowanego.
Główne osiągnięcie habilitacyjne Magdy dotyczyło zagadnień reprezentowania w wyobraźni kształtu i wielkości obiektów przez osoby niewidome od urodzenia. Badania tego obszaru są aktualnie kontynuowane, m.in. w ramach rozwoju autorskiej koncepcji mentalnej ręki jako mechanizmu wyobrażeniowego osób niewidomych od urodzenia (Szubielska, 2021), a także międzynarodowej współpracy badawczej z prof. Wenke Möhring z University of Education Schwäbisch Gmünd (w ramach projektu ALPHORN Narodowego Centrum Nauki i Swiss National Science Foundation) i prof. Delphine Picard z Aix Marseille University.


W związku z pandemią, w ramach świętowania – długi spacer w pięknych okolicznościach przyrody.

 


15 grudnia 2021

Stypendium rządu Francuskiego

Dariusz Zapała otrzymał Stypendium Rządu Francuskiego przyznawane przez Ambassade de France en Pologne na 1-miesięczny pobyt naukowy w Université de Bordeaux w 2022 roku. Głównym celem wizyty naukowej jest opracowanie międzynarodowego programu badawczego mającego na celu uwrażliwienie interfejsów mózg-komputer na różnice indywidualne między użytkownikami.


14 grudnia 2021

Nagroda za najlepiej punktowane publikacje

Nagrodę Prorektora ds. nauki za najlepiej punktowane publikacje otrzymali Paweł Augustynowicz, Andrzej Cudo, Natalia Kopiś-Posiej, Magdalena Szubielska, Przemek Tużnik, Marcin Wojtasiński, Dariusz Zapała oraz Emilia Zabielska-Mendyk.

 

Nagrodzone publikacje to:

  1. Kopiś-Posiej, N., Cudo, A., Tużnik, P., Wojtasiński, M., Augustynowicz, P., Zabielska-Mendyk, E., & Bogucka, V. (2021). The impact of problematic Facebook use and Facebook context on empathy for pain processing: An event-related potential study. Computers in Human Behavior, 124, 106936. https://doi.org/10.1016/j.chb.2021.106936
  2. Szubielska, M., Ganczarek, J., Pietras, K., i Stolińska, A. (2021). The impact of ambiguity in the image and title on the liking and understanding of contemporary paintings. Poetics, 87, 101537. https://doi.org/10.1016/j.poetic.2021.101537
  3. Zapała, D., Iwanowicz, P., Francuz, P. et al. Handedness effects on motor imagery during kinesthetic and visual-motor conditions. Sci Rep 11, 13112 (2021). https://doi.org/10.1038/s41598-021-92467-7

8 grudnia 2021

Ukazała się książka "Piękno umysłów"

 

"Piotrze... Dzielimy się tym, co nam przekazałeś i co w nas rozpaliłeś. Najlepiej jak potrafimy... Piękne Umysły: Marta Szewczyk, Paweł Augustynowicz, Bibianna Balaj, Mikołaj Chumak, Andrzej Cudo, Olga Grabowska-Chenczke, Aga Fudali, Marta Jaśkiewicz, Natalia Kopiś, Paweł Stróżak, Małgorzata Torój, Przemysław Tużnik, Magdalena Szubielska, Marcin Wojtasiński, Emilia Zabielska-Mendyk, Dariusz Zapała" - napisał redaktor książki Paweł Fortuna. Wraz z Martą Szewczyk zebrali w jednym miejscu artykuły opracowane przez osoby, które współpracowały z Piotrem Francuzem na przestrzeni lat jego pracy naukowej. Jednak jest to nie tylko opracowanie naukowe, ale też okazja do wspomnień i upamiętnienia niezwykłej osobowości, jaką był Piotr.

 

"PIĘKNO UMYSŁÓW" można zamawiać klikając link: https://tnkul.pl/sklep,produkt,piekno-umyslow


2 grudnia 2021

Preludium 20

W ramach konkursu PRELUDIUM 20 Narodowego Centrum Nauki Natalia Kopiś-Posiej uzyskała finansowanie projektu badawczego. Natalia będzie realizowała grant pt. Adaptacja i Priming jako narzędzia modyfikacji neuronalnych korelatów empatii wobec bólu w odniesieniu do atrakcyjnych twarzy. Badanie EEG. W ramach zaplanowanych badań zostaną przeprowadzone dwa eksperymenty, w których podczas wykonywania zadań poznawczych przez osoby badane będzie rejestrowana elektroencefalograficzna aktywność mózgu.


14 listopada 2021

Rocznica śmierci Piotra Francuza

14. listopada zawsze już będzie dla naszego zespołu dniem odejścia profesora Piotra Francuza - szefa, mentora i przyjaciela. Ze względu na ograniczenia pandemiczne, chcemy tego dnia symbolicznie zaświecić świecę w oknie naszej Katedry w Collegium Jana Pawła II. Liczymy na to, że przyjdzie jeszcze czas na wspólne spotkanie i wspomnienie Piotra.

 

W poniedziałek 15 listopada o godz. 19.00 w Kościele Akademickim KUL zostanie odprawiona msza na pierwszą rocznicę śmierci śp. Piotra Francuza. Zapraszamy do uczestnictwa w niej.

 

Zachęcamy także aby wesprzeć Rodzinę Profesora. Istnieje możliwość przekazywania darowizn finansowych, dowolnych, jednorazowych lub systematycznych, które zostaną przeznaczone na rehabilitację Bernarda Francuza oraz pokrycie kosztów opieki nad nim.

 

Dane do wpłat:

Fundacja na rzecz rozwoju – Inspirator

Nr konta 66 1600 1462 1027 8870 2000 0004

Tytuł przelewu „Zbiórka dla Bernarda”

 

 

 


28 października 2021

Promocje doktorskie

W dniu 28 października 2021 odbyły się uroczyste nominacje na stanowiska profesorskie oraz promocje doktorskie i habilitacyjne. Wśród promowanych była również dr Marta Szewczyk, podopieczna ś.p. prof. Piotra Francuza, która odebrała dyplom doktora nauk społecznych z rąk prof. dr hab. Maroli Łaguny. Wszystkim utytułowanym serdecznie gratulujemy.

 


1 października 2021

Nowy rok akademicki 2021/2022

 

Rok akademicki 2021/22 w Katedrze i w Laboratorium rozpoczynamy po raz pierwszy bez Piotra Francuza w składzie: Paweł Augustynowicz, Andrzej Cudo (etat w ramach SONATINA), Mikołaj Czumak, Paweł Fortuna, Natalia Kopiś, Paweł Stróżak, Marta Szewczyk (etat w ramach Alphron), Magda Szubielska, Przemek Tużnik, Emilka Zabielska-Mendyk (urlop macierzyński) i Darek Zapała (pracownicy etatowi) oraz Karina Ozga, Kateryna Shchehelska, Marcin Wojtasiński (doktoranci). Rolę kuratora Katedry pełni Tomek Jankowski.


28 - 29 czerwca 2021

Sympozjum Piękno umysłu

 

W dniach 28-29. czerwca w Oblasach koło Janowca nad Wisłą odbyło się sympozjum Katedry Psychologii Eksperymentalnej pt. Piękno umysłu. Podczas spotkania dyskutowaliśmy o aktualnych kierunkach badań w Katedrze oraz planach na rozwój naukowy zespołu. Ważnym punktem programu była kwestia możliwości rozwijania myśli prof. Piotra Francuza w środowisku lokalnym, ogólnopolskim, a także na arenie międzynarodowej.

 


24 czerwca 2021

Odszedł ksiądz profesor Zdzisław Chlewiński

 

W wieku 92 lat odszedł ksiądz profesor Zdzisław Chlewiński.

 

 

„Uczciwość, rzetelność, z jaką zawsze podchodzi do podejmowanych przez siebie zagadnień naukowych, a także otwartość na nowe idee, ciekawość badawcza i nieustanna gotowość do dzielenia się swoimi doświadczeniami i wiedzą z innymi czynią zeń Mistrza w pełnym tego słowa znaczeniu”– tak Piotr Francuz opisywał profesora Chlewińskiego w artykule biograficznym opublikowanym w 2001 roku w Rocznikach Psychologicznych.

 

Profesor Chlewiński przez wiele lat pełnił obowiązki kierownika Katedry Psychologii Eksperymentalnej. Studenci psychologii znali go jako wymagającego ale też wyrozumiałego wykładowcę m. in. statystyki oraz psychologii eksperymentalnej. Był mentorem i mistrzem wielu wybitnych psychologów nie tylko z KULu. Zawdzięczamy Mu etos akademicki, podejście do uprawiania nauki i styl pracy, jaki do dziś panuje w naszej Katedrze.

 

Żegnaj Zdzisławie!

 

Pracownicy i Doktoranci

Katedry Psychologii Eksperymentalnej