W dniach 16-17 marca 2017 roku w Krakowie odbył się kolejny Międzynarodowy Konkurs Ortograficzny z Języka Ukraińskiego. Gospodarzem konkursu był Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wzięli w nim udział studenci z 7 państw: Bułgarii, Chorwacji, Czech, Polski, Rosji, Serbii i Węgier, w tym dwóch studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II: Paweł Skibniewski i Adrian Zarański.

 

W finale konkursu zwyciężyła studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego Agnieszka Żynda, drugie miejsce zajął student z Rosji Daniil Fedorov, zaś trzecie- pochodząca z Chorwacji Sanja Sabljak. Studenci KUL również nie zawiedli oczekiwań, chociaż do awansu do finału zabrakło zaledwie kilku punktów.

 

Oprócz zmagań ortograficznych organizatorzy zapewnili uczestnikom wycieczkę po Krakowie oraz zwiedzanie muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aby nieco się rozluźnić, przygotowano również dla uczestników spotkanie integracyjne w legendarnej Piwnicy pod Baranami, gdzie czytano (i śpiewano) poezję wybitnego poety ukraińskiego Tarasa Szewczenki. Jak powiedziała główna organizatorka konkursu, dr Oksana Baraniwska, język ukraiński na dwa dni stał się językiem prawdziwie międzynarodowym.


Przygotował

Paweł Skibniewski

Autor: Monika Grygiel
Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017, godz. 10:55 - Monika Grygiel