„Piwnica Pod Fortuną”

 

We wtorek, 2 kwietnia 2014 roku studenci I i II roku Krajoznawstwa i turystyki kulturowej zwiedzali „Piwnicę Pod Fortuną”,  która znajduje się w zabytkowej kamienicy Lubomelskich przy Rynku 8.

Kamienica  pomiędzy XV, a początkiem XVII wieku należała do bogatej i wpływowej  rodziny Lubomelskich. W zachowały się w niej liczne polichromie na ścianach i drewnianych stropach.

W „Piwnicy Pod Fortuną” znajduje się dziesięć sal: dziewięć z nich to nowocześnie zaaranżowana ekspozycja składająca się z multimedialnych prezentacji i eksponatów przypominających historię Lublina, natomiast dziesiąta - najcenniejsza sala to dawna winiarnia, na której ścianach znajduje się unikatowa renesansowa polichromia o tematyce świeckiej. Kompozycja składa się z jedenastu obrazów, z czego czytelnych jest obecnie dziesięć. Sala ta była prawdopodobnie miejscem spotkań dla bogatych mieszczan i szlachty.

Uwagę przykuwa pomieszczenie gdzie znajdują się narzędzia kata: miecz katowski, maska hańby oraz strój kata, które to zwiedzający mogą przymierzyć i wczuć się w rolę torturowanych. W sali tej mieliśmy również możliwość usłyszeć odgłosy dawnych tortur i egzekucji, które odbywały się właśnie w tym miejscu, a także obejrzeć dawne narządzia tortur. Dzięki zastosowaniu w muzeum nowoczesnych technologii m.in. dotykowych monitorów, mogliśmy wirtualnie poznać dawną historię Lublina. Oprócz wyżej wymienionych eksponatów można zobaczyć tu  również kopię Aktu Unii Lubelskiej, której postanowienia zostały potwierdzone w 1569 r.

Wycieczka została zorganizowana z inicjatywy studentów I roku. Był to bardzo interesujący pokaz. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda profesjonalna praca przewodnika muzealnego. Każdy opuścił mury Piwnicy z uśmiechem na twarzy, co pozwala domniemywać, że wycieczka była udana.

 

                                                                                                                                                      Katarzyna Dudek

                                                                                                           

 

Autor: Marcin Baranowski
Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014, godz. 18:01 - Marcin Baranowski