„Praktyka czyni mistrza”

 

Celem nadobowiązkowych zajęć laboratoryjnych jest nie tylko ugruntowanie wiedzy z obsługi podstawowego sprzętu laboratoryjnego, ale również zapoznanie się z nowymi technikami, testami i metodami nieujętymi w podstawowym programie studiów.

 

Projekt ukierunkowany jest na zdobycie doświadczenia w prowadzeniu badań laboratoryjnych z zakresu nauk ścisłych i nauk o zdrowiu, pracę zespołową, integrację młodych adeptów nauki z doświadczonymi badaczami oraz podejmowanie wspólnych działań naukowych.

 

Zrealizowane zajęcia:

 

Oznaczanie całkowitej zawartości polifenoli w napoju kombucza

 

W maju 2023 r. mieliśmy możliwość zapoznania się z metodą spektrofotometryczną oznaczania całkowitej zawartości polifenoli. Metoda opiera się na reakcji barwnej pomiędzy związkami polifenolowymi obecnymi w próbce a odczynnikiem Folina-Ciocalteu. Materiałem badawczym były próbki napoju kombuczy. Ilość polifenoli wyznaczyliśmy w oparciu o krzywą kalibracyjną wyznaczoną dla roztworów wzorcowych kwasu galusowego.

 

 

Badania przeprowadziliśmy z wykorzystaniem aparatury dostępnej w Katedrze Biomedycyny i Badań Środowiskowych Instytutu Nauk Biologicznych KUL.


Oznaczanie bioaktywnych metabolitów tryptofanu w napoju kombucza

W marcu 2023 roku rozpoczęliśmy prace dotyczące opracowania metody oznaczania ilościowego tryptofanu i jego metabolitów w napoju kombucza. W ramach realizacji projektu mamy możliwość zapoznania się z prowadzeniem analiz z wykorzystaniem chromatografu cieczowego połączonego ze spektrometrem mas, a także automatycznego systemu do oczyszczania próbek techniką ekstrakcji do ciała stałego – SPE (z ang. solid-phase extraction).

 

Podczas zajęć w laboratorium doskonalimy umiejętności z zakresu analizy ilościowej żywności, pracy z niewielką ilością materiału badawczego przeznaczonej do analizy, analizy chromatogramów i widm mas.

 

Swoje umiejętności laboratoryjne rozwijamy pod kierunkiem kuratora Koła – dr Ilony Sadok oraz pracowników Katedry Chemii Instytutu Nauk Biologicznych KUL.

 


Zajęcia laboratoryjne z analizy mykotoksyn w sokach jabłkowych

W grudniu 2022 roku, podczas zajęć praktycznych, Członkinie Koła miały możliwość zapoznania się z procedurą analizy patuliny (mykotoksyny) metodą ultrasprawnej chromatografii cieczowej sprzężonej z tandemowym spektrometrem mas w sokach jabłkowych.

 

 

Eksperymenty przeprowadzono z wykorzystaniem aparatury badawczo-naukowej znajdującej się na wyposażeniu Katedry Chemii Instytutu Nauk Biologicznych KUL pod opieką merytoryczną kuratora Koła – dr Ilony Sadok.

 

 

Studentki miały możliwość zapoznania się z procedurą przygotowania soków owocowych metodą ekstrakcji ciecz-ciecz, ugruntowania wiedzy i umiejętności z zakresu obsługi podstawowego sprzętu laboratoryjnego oraz zapoznanie się z podstawami działania chromatografu cieczowego połączonego ze spektrometrem mas.

 

 

 

 

Autor: Rafał Łopucki
Ostatnia aktualizacja: 09.06.2023, godz. 09:18 - Rafał Łopucki