Kontynuacja studiów w Kolegium

 

Ze względu na to, iż studia w Kolegium są formalnie podzielone na studia I oraz II stopnia, sposób ich kontynuacji zależy od kierunku lub kierunków wiodących:

  • Jeżeli student studiuje kierunek "dwustopniowy" np. filologię polską I stopnia, wówczas po obronie licencjatu musi zrekrutować się na studia II stopnia MISHuS 
  • Jeżeli student studiuje dwa kierunki "dwustopniowe", to może on przedłużyć studia w celu obrony drugiego dyplomu. Wówczas obowiązują przepisy dot. przedłużania studiów. Po ukończeniu drugiego kierunku, rekrutuje się ponownie, jak wyżej.
  • Jeżeli student studiuje kierunek jednolity magisterski, wówczas nie musi rekrutować się na studia II stopnia w Kolegium i jest automatycznie przenoszony na kolejny rok studiów. 
  • Jeżeli student łączy kierunek jednolity magisterski i kierunek "dwustopniowy", wówczas musi rekrutować się na studia II stopnia w Kolegium, ze względu na ten kierunek "dwustopniowy".

 

Przedłużenie studiów

 

Przedłużenie studiów o 1 rok jest możliwe w przypadku realizacji dwóch minimów programowych, aby uniknąć potrzeby podejmowania dwóch egzaminów dyplomowych w ciągu tego samego roku akademickiego.

 

Aby móc przedłużyć studia, należy złożyć wniosek do Dyrektora Kolegium MISHuS z uzasadnieniem, dlaczego potrzebujemy nasze studia przedłużyć o rok. Podanie o przedłużenie studiów składa się po obronie jednego z dyplomów

 

Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, w trakcie kolejnego roku akademickiego wszystko odbywa się tak jak podczas lat poprzednich — tworzy się program studiów, zalicza się zajęcia i zapisuje się na seminarium dyplomowe drugiego kierunku, z którego chcemy uzyskać dyplom.

 

Przerwanie studiów (urlop dziekański)

 

Przerwanie nauki na studiach na okres jednego semestru bądź całego roku akademickiego nazywa się urlopem dziekańskim. Możliwość jego wzięcia ustala Regulamin Studiów KUL (VI, paragrafy 30-32). Wniosek składa się do Dyrektora Kolegium MISHuS, z uzasadnieniem, dlaczego chcemy ten urlop wziąć oraz załączając potrzebne dokumenty np. konieczne jest przedstawienie zaświadczenie lekarskie i wygenerowanie wniosku o urlop dziekański na e-kulu (każdy student ma do niego dostęp). Należy to zrobić przed rozpoczęciem semestru/roku na który chcemy ten urlop wziąć.

 

Indywidualna organizacja studiów (IOS)

 

W sytuacji, w której student MISHuS ma problem z pogodzeniem obowiązków związanych ze studiami np. pokrywanie się ze sobą części zajęć z różnych kierunków czy trudna sytuacja życiowa, może on złożyć wniosek o Indywidualną Organizację Studiów do Dyrektora Kolegium. w ramach IOS student może być zwolniony z obowiązku uczestniczenia w części zajęć dydaktycznych (np. obowiązek uczestnictwa w 50% zajęć) oraz uzyskiwać zaliczenia i zdawać egzaminy w trakcie semestru w terminach indywidualnie ustalonych z osobami prowadzącymi zajęcia i egzaminatorami.

 

W praktyce pozwala to m.in. na uczęszczanie na dane zajęcia co 2 tygodnie. IOS jest przydatny zwłaszcza na kierunkach z niewielką ilością grup (albo nawet z brakiem podziału na grupy ćwiczeniowe), w których pole manewru studenta w kwestii ułożenia planu jest niewielkie. Zgodę Dyrektora można uzyskać po przedstawieniu tabeli z podpisami (zgodami) prowadzących zajęcia oraz po wydrukowaniu podania o IOS z prywatnego konta studenta na e-kulu. Podanie o IOS składa się w ciągu 30 dni od rozpoczęcia zajęć w semestrze albo od powstania nadzwyczajnej sytuacji, wymagającej przejścia na IOS. Szczegóły określa §8 Regulaminu Studiów.

 

Stypendia

 

Na stronie głównej uniwersytetu znajduje się spis stypendiów, o które mogą składać wnioski studenci, w tym studenci Kolegium MISHuS.

 

W przypadku stypendium rektora KUL, do średniej zostają wliczone oceny ze wszystkich zajęć ze wszystkich kierunków, jakie zaliczył dany student, a lista rankingowa obejmuje kolejno I lub II stopień studiów w Kolegium MISHuS. W skrócie, studiując przykładowo filologię polską i filozofię, składamy wniosek nie jako student któregoś z nich, ale jako student MISHuS.

 

W przypadku stypendium rektora, studenci MISHuS otrzymują dodatkowe 10 punktów za realizację dwóch minimów programowych, pod warunkiem, że dwa minima programowe był realizowane przez cały poprzedni rok akademicki. Sprawdzane są wówczas dwie rzeczy:

  1. Czy student na początku studiów zadeklarował spełnianie dwóch minimów programowych (i czy nie doszło do zmian w tym zakresie)
  2. Czy faktycznie w zeszłym roku akademickim zaliczył przedmioty z tych dwóch minimów. 

Fakt realizowania dwóch minimów programowych, tak jak średnią ocen, zatwierdza dziekanat.

Uwaga: W przypadkach, gdy student ,,przeniósł" przedmioty z minimum na inny rok studiów, liczy się to, w jak dużym stopniu to minimum zrealizował -  gdy przeniósł jeden przedmiot, ma szansę na zatwierdzenie spełnienia dwóch minimum, w przeciwieństwie do sytuacji gdyby przeniósł prawie całe minimum i w zeszłym roku zaliczył z niego tylko jedne zajęcia.

 

Dodatkowo, jeżeli na liście rankingowej MISHuS znajdą się studenci o tej samej liczbie punktów, to osoba realizująca dwa minima programowe jest umieszczana na liście przed osobą realizującą tylko jedno minimum.

 

Wymiany studenckie

 

Studenci Kolegium MISHuS, tak samo jak studenci studiów zwykłego trybu mają możliwość wzięcia udziału w rekrutacji do programów wymian studenckich MOST oraz Erasmus+.

Informacje szczegółowe dot. obydwu programów oraz kontakt do koordynatorów można znaleźć na stronie uczelni:

 

 

 

Autor: Andrzej Zykubek
Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022, godz. 07:09 - Andrzej Zykubek