Regulamin

Regulamin funkcjonowania
Centrum Oceny Nauki i Technologii


§ 1

1. W oparciu o statut Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II (rozdział II, § 21) zostaje powołane Centrum Oceny Nauki i Technologii.
2. Regulamin funkcjonowania (zwany dalej: Regulaminem) określa zasady i sposób działania Centrum Etycznej Oceny Nauki i Technologii (zwanego dalej: Centrum).

§ 2

1. Centrum jest jednostką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
2. Centrum kierowane jest przez Kierownika powołanego przez Rektora KUL.
3. Na wniosek kierownika, Rektor powołuje Zespół Centrum, w tym Sekretarza Centrum.
4. Kierownik organizuje pracę centrum, reprezentuje Centrum w kontaktach z innymi organizacjami oraz tworzy Międzynarodowy Zespół Ekspercki.

§ 3

1. Centrum będzie finansowane ze środków zewnętrznych uzyskanych w ramach projektów, grantów i dofinansowań ze źródeł krajowych i zagranicznych a także ze środków pozyskanych w ramach odpłatnej działalności na rzecz podmiotów zewnętrznych.
2. Działalność na rzecz podmiotów zewnętrznych może obejmować prowadzenie analiz, ekspertyz, opinii bądź szkoleń, które dotyczą moralnych aspektów nauki i techniki oraz ich wpływu na życie człowieka.
3. Stawki za działalność odpłatną ustalane są indywidualnie.

§ 4

„Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w służbie formacji integralnej prowadzi działalność naukową, dydaktyczną, wychowawczą i kulturotwórczą, kierując się dewizą: Deo et Patriae” (Statut KUL rozdz. I, §5). W nawiązaniu do wyznaczonej misji uniwersytetu Centrum Oceny Nauki i Technologii będzie ją realizować w obszarze etycznej oceny postępu naukowo-technicznego oraz jego wpływu na człowieka. Będzie się to odbywać w szczególności poprzez:
a) prowadzenie analiz, ekspertyz i ocen projektów i rozwiązań technicznych
b) realizowanie szkoleń i warsztatów
c) propagowanie świadomości aksjologicznego wymiaru nauki i techniki w społeczeństwie polskim i na forum międzynarodowym
d) zaangażowanie w edukację w zakresie wpływu techniki na życie człowieka
e) publikowanie artykułów dotyczących problematyki moralnej oceny nauki i techniki
f) organizowanie konferencji, seminariów i paneli dyskusyjnych oraz innych spotkań poświęconych zagadnieniom rozwoju moralnej oceny nauki i techniki
g) utrzymywanie kontaktów oraz wymiana doświadczeń z organizacjami, ośrodkami oraz instytucjami polskimi i międzynarodowymi, zajmującymi się moralną oceną nauki i technik


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona