W dniu 5 marca w ramach spotkań z naszymi kontrahentami z praktyk odbyło się spotkanie z pracownikiem Państwowego Muzeum na Majdanku - Panią Anną Wójtowicz. Zostały omówione praktyki dla kolejnej tury studentów. Pani Anna mówiła również o możliwości organizacji cyklicznych, bezpłatnych wykładów popularyzatorskich o tematyce obozu na Majdanku (KL Lublin) i szeroko pojętej tematyce żydowskiej. Przedstawiła nam także informacje o szkoleniu przewodnickim i o rocznicy 70 - lecia Muzeum.

        

Z przekazanych nam wiadomości dowiedzieliśmy się m.in. o samych początkach muzeum, jak i o jego historii.

20 lipca 1941 r. Heinrich Himmler wydał rozkaz o utworzeniu w Lublinie niemieckiego obozu koncentracyjnego dla 25 000 - 50 000 więźniów. Celem zbudowania obozu koncentracyjnego było przede wszystkim uzyskanie taniej siły roboczej.

22 lipca 1944 r. obóz został zlikwidowany, a miesiąc później padł pomysł na utworzenie w tym miejscu Muzeum, które otworzono w listopadzie 1944. Zbudowano Pomnik Walki Męczeństwa i odsłonięto go w 1969 r. Dziś Muzeum posiada 71 obiektów historycznych. Przybywają tu turyści z kraju i z zagranicy. Majdanek stał się pierwszym muzeum martyrologicznym na świecie.

Pani Anna zwróciła szczególną uwagę na aspekt edukacyjny. Można tam przeprowadzać lekcje muzealne z młodzieżą.

W muzeum są również wystawy stałe i czasowe.

W placówce prowadzona jest również działalność wydawnicza poświęcona edukacji muzealnej.

Oprócz tego, że ciekawie byłoby odbyć praktyki w Muzeum, studentów kierunku "Krajoznawstwo i turystyka kulturowa" zainteresował przede wszystkim kurs na przewodnika. W ramach szkolenia można poznać zagadnienia związane z powstaniem, funkcjonowaniem i historią obozu. Na dodatek jest to duża szansa do zdobycia dodatkowej pracy i zarobków.

 Spotkanie przebiegło bardzo sprawnie i ciekawie. Dowiedzieliśmy się wiele interesujących informacji o samym Muzeum na Majdanku oraz o jego historii, ze zwróceniem uwagi na odbywającą się w tym roku 70 rocznicę jego powstania. Mamy nadzieję, że obecni studenci bardzo dużo z tego wynieśli i podejmą się tam praktyk, a nawet odbędą wspomniany kurs na przewodnika po Muzeum.

 

 

 

Aleksandra Piątek

Magdalena Rogala

Agata Gawrońska

 

 

Autor: Marcin Baranowski
Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014, godz. 20:50 - Marcin Baranowski