Aktualności

Spotkanie z cyklu Ekumeniczny Lublin 2022

Troje młodych ludzi na tle lubelskiej starówki - plakat zapowiadający spotkanie z cyklu Ekumeniczny Lublin 202223 lutego odbędzie się spotkanie z cyklu Ekumeniczny Lublin 2022. Rozpocznie je o godz. 18.00 nabożeństwo ekumeniczne w kościele św. Wojciecha. Po nim zaplanowane zostały warsztaty i debata „Poznajmy się! Co dialog międzyreligijny i ekumeniczny ma do zaoferowania młodym?”, z udziałem młodzieży reprezentującej tradycję katolicką, prawosławną oraz ewangelicką. Jednym z partnerów wydarzenia jest KUL.


Projekt „Ekumeniczny Lublin”, którego współorganizatorem jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, realizowany jest od roku 2017. Przez najbliższe dwa lata, biorąc pod uwagę planowany przez władze miasta na rok 2023 program „Lublin – europejska stolica młodzieży”, inicjatywa ekumeniczna będzie poświęcona kwestii integracji młodych ludzi różnych wyznań.

Kierownikiem projektu jest prof. Sławomir Jacek Żurek z Międzynarodowego Ośrodka Badań nad Historią i Dziedzictwem Kulturowym Żydów Europy Środkowej i Wschodniej KUL. – Fundamentem dialogu ekumenicznego jest więź z judaizmem. Stąd w projekcie uwzględnione zostały także kwestie związane z dialogiem chrześcijańsko-żydowskim. Lublin był bowiem niegdyś miastem zamieszkiwanym zarówno przez chrześcijan, jak i przez Żydów. Ponieważ dalekosiężnym skutkiem Zagłady pozostała po tych ostatnich jedynie pamięć, niezwykle ważne i dla polskiej, i dla chrześcijańskiej tożsamości jest jej kultywowanie – podkreśla prof. Żurek.

Spotkaniom organizowanym w ramach „Ekumenicznego Lublina”, w kościołach różnych wyznań na terenie Lublina oraz innych miast województwa Lubelskiego towarzyszyły nabożeństwa oraz wydarzenia kulturalno-naukowe. W tym roku organizatorzy koncentrują się na ludziach młodych, a inicjatywa ekumeniczna będzie poświęcona kwestii integracji młodych ludzi różnych wyznań.

„Ekumeniczny Lublin 2022” to dziewięć  spotkań, a wśród nich dyskusje, debaty, warsztaty oraz forum wymiany doświadczeń dotyczących znaczenia wielokulturowości dla przyszłości Europy w aspekcie dialogu międzyreligijnego i ekumenicznego; funkcji instytucji religijnych w zmieniającym się świecie; wartości ważnych dla młodzieży;rangi Lublina jako miasta zgody religijnej; wielokulturowej edukacji; ekologii i klimatu w kontekście różnorodności denominacyjnej; wpływu współczesnych ideologii na młodych Europejczyków.  – Projekt ma propagować wśród młodzieży idee kultury chrześcijańskiej i pokazywać Lublin jako miejsce ważne dla jej rozwoju – mówi kierownik projektu.