Aktualności

Uroczystość wręczenia tytułu doktora honoris causa KUL prof. Reinhardowi Zimmermannowi

Uroczystość wręczenia tytułu doktora honoris causa KUL prof. Reinhardowi ZimmermannowiRektor i Senat KUL mają zaszczyt zaprosić na uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Profesorowi Reinhardowi Zimmermannowi. Uroczystość odbędzie się w trybie on-line we wtorek 22 czerwca 2021 r., o godz. 11.00.

 

Prof. Reinhard Zimmermann (ur. 1952) – niemiecki prawnik i nauczyciel akademicki.

 

Od roku 2002 dyrektor Max-Planck-Institut für ausländisches und internationales Privatrecht w‑Hamburgu, a od roku 2011 przewodniczący Studienstiftung des deutschen Volkes. W  latach 1981-1988 kierownik Chair of Roman Law and Comparative Law na University of Cape Town (RPA). Po powrocie do Niemiec profesor zwyczajny na uniwersytecie w Ratyzbonie, a  także profesor wizytujący na wielu uczelniach w Europie i Stanach Zjednoczonych.

 

Autor opiniotwórczych publikacji. Jego badania koncentrują się na prawie zobowiązań oraz prawie spadkowym, które poddaje analizie w  ujęciu historycznym oraz prawno-porównawczym. Najbardziej rozpoznawanym dziełem Reinharda Zimmermanna jest monografia „The Law of Obligations: Roman Foundations of the Civilian Tradition” ukazująca szereg złożonych procesów, które wpłynęły na kształtowanie się współczesnych modeli stosunków zobowiązaniowych. Uwzględnił w niej nie tylko prawo rzymskie, ale również bogata spuściznę średniowiecznej kanonistyki. Dzieło to zaliczono do grupy najbardziej wpływowych prac jurydycznych w XX wieku.